Rakouský Möll – výborná řeka (nejen) pro paddleboard

Rakouský Möll – výborná řeka (nejen) pro paddleboard

Möll je krásná ledovcová řeka na jihu Rakouska, co by kamenem dohodil z Villachu. Pramení na nejvyšší hoře Rakouska – Grossglockneru a její putování končí po mnoha desítkách kilometrů v řece Drávě.

Pro vodáky je zajímavých přibližně posledních 70 km a pro nás stojící hlavně úsek z Flattachu do českého vodáckého kempu Campanulla. Tento více jak 20 km dlouhý úsek začíná na přírodní slalomové trati ve Flattachu a končí jezerem v již zmíněného kempu.

Slalomová trať ve Flattachu je podobná té na Salze ve Wildalpenu, je o něco delší a závěrečná peřej nepůsobí tak ohromně, ale co se týče obtížnosti, dají se srovnat. Parkování je možné přímo u trati, mimo sezonu zde bylo možné přespat i bez noční návštěvy policie. Do centra městečka se dá pohodlně dojít pěšky a místní supermarket je dobře zásobený.

Specialitou Möllu je, že zde kolísá vodní stav během dne o 20 m3/s. To je dáno velkou elektrárnou výše proti proudu, která zásobuje elektřinou celé údolí. Když je elektřina potřeba, je vody dostatek, naopak vypnutí turbíny znamená citelný pokles hladiny. Elektrárna zpravidla funguje podle zaběhnutého režimu 10–12 a 14–16 hodin, ale je potřeba počítat s tím, že vodě to chvilku trvá, než na slalomku doteče. Ale naštěstí také nějaký čas trvá, než odteče pryč. Ve Flattachu je i vodočet, dá se tedy přibližně odhadnout v kolik vyrážet. Ovšem i za nižší vody je řeka sjízdná bez přenášení.

Zábavných výpustí z elektráren je cestou hned několik
Zábavných výpustí z elektráren je cestou hned několik

My jsme začínali na slalomce v 11 dopoledne a po hodině a půl ježdění si šli odpočinout, abychom v 15 hodin byli opět na vodě a vyráželi jsme trochu se zpožděním kolem 16 hodin dolů. Tou dobou ukazoval vodočet ve Flattachu 14 m3/s. První úsek do Obervellachu je spíše lehčí WW II. Níže obtížnost stále stoupá až se dostanete k otevřenému kaňonu, kde již můžeme mluvit o obtížnosti WW III a to hlavně díky kontinuitě, se kterou na sebe jednotlivé peřeje navazují. Celý úsek Flattach – Campanulla kemp má přibližně 20 km a dá se sjet za necelé tři hodiny. Plavbu je možné kdykoliv ukončit, protože řeka je v celé této délce velmi dobře přístupná ze silnice.

Po cestě dolů si na řece užijete spousty zábavy přejížděním přítoků proudů z malých elektráren. Potkáte i pár nižších stupňů, které byly pohodlně sjízdné i na paddleboardu. Řeka teče krásnou krajinou Vysokých Taur s lehkým industriálním nádechem, který dodává především železniční trať s množstvím vysokých mostů a roury vodních elektráren, které padají z levého úbočí a tvoří již zmiňované zábavné přítoky Möllu po celé délce. Přírodní krásy zde zastupují zelené louky, vysoké štíty hor a hlavně skály porostlé sytě zelenými lišejníky.

Odměnou v cíli je české pivo a přátelská atmosféra, která v Campanulla kempu vládne po celou sezonu.

Přírodní krásy zde zastupují zelené louky, vysoké štíty hor a hlavně skály porostlé sytě zelenými lišejníky
Přírodní krásy zde zastupují zelené louky, vysoké štíty hor a hlavně skály porostlé sytě zelenými lišejníky
Honza „Rotťák“ Rott patří k otcům paddleboardingu u nás. Provozuje obchod www.paddleboardshop.cz a je spoluzakladatelem značky TAMBO. Podílí se na organizaci závodního i rekreačního dění v ČR. Baví ho hlavně divoká voda (1. místo ME v Loferu, 1. místo Eurotour). Ve volném čase hledá nové řeky, vodopády a vlny, které by se na boardu daly jet.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: