Řeka Ybbs i střední Salza nabízejí jednoduché peřeje v nedalekém Rakousku

Řeka Ybbs i střední Salza nabízejí jednoduché peřeje v nedalekém Rakousku

Tisíce Čechů míří každým rokem do blízkého Rakouska za kvalitním pádlováním na čistých alpských řekách různých obtížností. Asi nejznámější z řek, která se nachází nedaleko za hranicemi, je Salza a její klasický úsek s krásnými soutěskami z Wildalpenu k Palfau.

V článku bych Vám rád přiblížil ne tolik vodácky frekventovaný střední úsek Salzy od přehrady k Wildalpenu, a dále řeku Ybbs tekoucí nedaleko.

ŘekaYbbs je jednodušší a lze na ní začít, neboť leží na trase z Česka o něco blíže než Salza. Ybbs není sjízdný celoročně, v létě má málo vody, většinou má dostatek vody pouze do začátku června. Klasická turistická trasa podle rakouských vodáků vede z obce Hollenstein do Opponitz, což je asi 14 km jednoduché vody WW I (+).

My začátkem června zahájili plavbu u silničního mostu spojující obec Gstadt a hlavní silnici B31 vedoucí podél Ybbsu až k Waidhofenu. K Opponitz to je odsud asi 3 km průzračné vody v mělkém štěrkovitém korytě. Ybbs neustále mírně teče, je přehledný a nabízí krásné krajinové svezení. V Opponitz pak podplujeme silniční most, vjedeme do lehce zúženého údolí a řeka začne být o něco zajímavější (WW I-II). Následuje asi 4 až 5 kilometrů pěkné vody s hravými peřejkami, na které je možno vzít za nižšího vodního stavu i začátečníky. Poté ale bohužel nelze pokračovat dále, neboť doplujeme na začátek poměrně dlouhého vzdutí tamního vodního díla. Raději skončíme na levém břehu řeky, kde silnice vede jen těsně nad Ybbsem.

Po splutí řeky Ybbs pokračujeme po silnici B31 dále proti proudu Ybbsu přes Gőstling do Wildalpenu, což je asi nejvhodnější místo pro táboření. V malé obci Wildalpen je kemp na obou březích řeky, pár restaurací, malý obchod a benzínová pumpa.

Nástupní místo na Ybbs u Gstatdu
Nástupní místo na Ybbs u Gstatdu

Na popisovaný úsek „střední Salzy“ se nalodíme těsně pod přehradou Presceny-Klause, kde hlavní silnice vede vpravo od řeky ve směru toku. Auto lze nechat na parkovišti u malého mostku přes Salzu, odkud se pohodlně dostaneme s loděmi na vodu. Do Wildalpenu to máme asi 16 km. Nečeká nás žádný jez ani přenášení. Pozitivní je, že je řeka sjízdná celoročně. Ze začátku se objevují lehké peřeje (cca WW I+), pak se Salza nepatrně uklidní a my si můžeme užívat výhledy na dvoutisícové vrcholky v okolí. Proud je poměrně rychlý, řeka je ale přehledná a v následujících zhruba 10 km jednoduchá.

Poslední 4 km této etapy jsou konečně vodácky zajímavější a obtížnost se zvyšuje na WW II. Údolí se o něco zúží, řeka se odkloní od silnice, která jinak vede podél celé této trasy, a tento charakter si udrží až ke slalomové trati ve Wildalpenu. Tok je přehledný a vlny se starají o trochu té zábavy. Obzvláště na otevřených lodích se to zřejmě neobejde bez zastavení a vylití nabrané vody.

Ybbs i Salza nabízejí krásné krajinové svezení
Ybbs i Salza nabízejí krásné krajinové svezení

Zůstanete-li v okolí o něco déle, určitě si splujte i klasický úsek Salzy soutěskami do Palfau – zhruba 16 km, obtížnost WW II-III. Dále jsou v okolí sjízdné úseky podobné obtížnosti, jako například Enns, Steyr, Teichl nebo Traun. Také na procházky a výlety do hor je Wildalpen vhodné místo, neboť odsud vede mnoho značených tras. Kdo tady ještě nebyl, nechť si Salzu a okolí zařadí do itineráře na další rok.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: