Salangselva – norská řeka pramenící za polárním kruhem

Salangselva – norská řeka pramenící za polárním kruhem

Tato norská řeka není zdaleka tak známá jako její jižnější kolegyně, ale je neméně zajímavá. Popisovaný úsek je vhodný pro většinu z nás a nabízí vodu téměř po celý rok. Využijeme ji ke splutí, pokud se při našem putování po Norsku chceme například podívat až na jedinečné Lofoty, navštívit známé přístavní město Narvik se zajímavými válečnými dějinami, nebo nás dokonce láká nejsevernější mys Evropy – Nordkapp.

Řeka Salangselva pramení za polárním kruhem v horách vysokých přes 1 400 m na norsko-švédském pomezí, kde vzhledem na zeměpisnou šířku její zdrojnice Budalselva a Stordalselva sbírají vodu ze sněhových a ledových polí. Díky tomu má i přes poměrně malé povodí dostatek vody i uprostřed léta. Teče údolím, kterému dala jméno Salangsdalen, zpočátku k severozápadu, u vesnice Lund se stáčí k severu a teče podél silnice E 06U. U odbočky silnice č. 851 uhýbá k západu a poblíž vesnice Sjøvegan ústí do Salangenfjordu.

ZDE si můžete stáhnout mapu.

[b]Průvodce vyšel v [redir=http://old.hydromagazin.cz/clanek.asp?id=1064 newwindow]HYDROmagazínu 1/08[/redir]. Pokud máte o popsané řece nějaké nové informace, napište je, prosím, do komentáře.[/b]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: