Salza – řeka učitelka

Salza – řeka učitelka

Salza je nádherná rakouská řeka, sjízdná po většinu sezony, a čeká vás tu čistá voda a pěkné peřeje až do obtížnosti WW III. Proráží si koryto alpskými štíty, údolí je místy široké, ale většinou se jedná o úzký kaňon s několika soutěskami. Pro vodáky má Salza dvě části. Lehčí, vhodnou i pro začátečníky, a obtížnější, na které si užije i zkušený vodák.

První část začíná od silničního mostu pod městem Guswerk a končí asi 4 km nad obcí Wild Alpen u menšího silničního mostu. Na prvním úseku projedete krásnou, opravdu hlubokou soutěskou s kolmými skalami až do vody a přenesete jednu menší přehrádku. Na dolní části začínají peřeje postupně zvyšovat svou sílu. Velké vlny, občas válec. U kempu ve Wild Alpenu je slalomová trať. Kdo ji zvládne bez problémů, může se pustit na dolní úsek bez větších obav. Na dolním úseku vás čeká mnoho peřejí a také soutěsky. Úsek končí na vzdutí přehrady. Chcete-li si užít ty pravé vodácké zážitky, tak Salza je tu pro vás.

Fakta:
• Délka: 88 km
• Nadmořská výška zdroje: 1 086 m n. m.
• Ústí do Enže

Salza – výuka, zábava, adrenalin, pohoda
Těmito slovy by se dalo v krátkosti shrnout absolvování vodáckého kurzu s VODÁK sportem na řece Salze v Rakousku. Kurz je určený pro každého – pro kajakáře i „nafukovací kanoisty“, mírně pokročilé i profíky. Každý si najde to svoje a díky individuálnímu přístupu instruktorů to má opravdu smysl.

Naším cílem je, aby všichni klienti odcházeli spojeni. Vybavíme je tou nejkvalitnější výbavou – spolehlivou, bezpečnou lodí (nové modely), vestou, přilbou, neoprenem, bundou, šprickou… Loď je zabezpečená proti potopení. Začínáme na klidnějším úseku a postupně zvyšujeme obtížnost. Kromě pádlování (základní záběry, vylehnutí, závěs, osmičky…) se věnujeme taktice jízdy na řece (nájezdy do vracáků a proudu, průjezdy kolem kamenů, přejezdy, traverz, bezpečné zastavení, náklony, jízda ve skupině – výběr trasy s rozestupy, spolupráce, vzájemná kontrola a pomoc). Zvláštní důraz klademe na nácvik záchrany a sebezáchrany, každý se naučí bezpečně „vykrysit“ a plavat v řece. Voda je studená, takže nácvik je velmi náročný, zato užitečný.

Klienti bývají nadšení a s pomocí profesionálních lektorů VODÁK sportu se podaří vykonat kus dobré práce. Během i tak krátké doby se podaří vytvořit správnou vodáckou partu, která umí spolupracovat a každý se ve vodáckých dovednostech posune o level výš.

Můj milý deníčku…

Pátek… přijíždíme za tmy, moc vody není, ale prší…
Sobota… od včerejška napršelo asi půl metru vody, už neprší a začíná být hezky, voda je kalná, ale nebere nám odvahu pustit se do toho…
Neděle… voda klesá, ale barva se nemění, škoda, směle trénujeme v každém vracáku. Projíždíme vlnky i vlny… kličkujeme, zastavujeme, čekáme… a stále plaveme… Kdo neplave, jezdí pod své možnosti 🙂
Pondělí… měníme lodě, stále trénujeme plavání, ale soutěska se blíží… a my jsme připraveni.
Ahoj.

Večery je možné si zpříjemnit táborákem nebo procházkou či malým výletem – pokud vám zbude síla. Na kurz na řece Salze navazuje kurz pouze pro pokročilé WW plus, který se odehrává na dalších řekách Rakouska.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: