Sandály Teva Terra Fi Lite

Sandály Teva Terra Fi Lite

Teva vyrábí vodácké sandály už déle než 30 let. Jedním z jejích nejdéle vyráběných modelů je Terra Fi, který se v letošním roce objevil už ve čtvrté generaci. Dostali jsme příležitost vyzkoušet odlehčenou verzi Terra Fi Lite.

Dodává: Martin Rak

www.teva-eu.com

Testoval: Ondra Müller

Údaje výrobce:

Hmotnost (pár, vel. 10UK): 594 g.

Podrážka: Spider Ruber

Pánské i dámské provedení

Infocena: 2 199 Kč

Na novém modelu je pěkně vidět vývoj, kterým sandály Teva za oněch více než 30 let prošly. Podívejme se na to pěkně postupně.

Podešev sandálů je anatomicky tvarovaná a je složená ze dvou vrstev. Svrchní je pro větší pohodlí a zlepšenou absorpci nárazů vyrobená z měkčího materiálu, který výrobce nazývá Shoc Pad. Z praxe mohu potvrdit, že došlap je opravdu měkký a pohodlný. Podrážka je vyrobena z osvědčené gumy Spider Rubber, jejíž složení je navrženo pro použití v mokru. Podrážka je opatřena na sandály poměrně hrubým dezénem, který sice na lodi nebo při přenášení jezu příliš nevyužijete, zato vám ale pomůže při zdolávání bahnitých břehů a na přístupových cestách k vodě.

Pohled na podrážku s hlubokým dezénem / F: Ondra Müller
Pohled na podrážku s hlubokým dezénem / F: Ondra Müller

Sandál je k noze připevněn klasicky třemi popruhy a i zde je vidět posun směrem k co největšímu pohodlí majitele. Všechna místa, kde se noha stýká s pásky, jsou na vnitřní straně polstrovaná a sandály jsou tak pohodlné i při dlouhodobém nošení, kdy jsem nezaznamenal žádné otlaky ani oděrky. Pásky se zapínají suchými zipy. Ty jsou dobře umístěné a dostatečně dlouhé, tak aby bez potíží zvládly stažení útlejších i širších nohou. Zajímavostí je plastové ukončení pásků, které napomáhá snadnějšímu rozepínání.

Zajímavým technologickým prvkem u sandálu Teva je způsob, jakým je vyřešeno spojení popruhů s podešví sandálu. Zatímco zejména u levnějších tipů sandálů není neobvyklé vytržení popruhu, například když vám někdo omylem sandál při chůzi přišlápne, u Tevy toto riziko odpadá. Popruhy jsou totiž připevněny uzavřenou smyčkou. Jinými slovy popruh je veden skrz materiál podešve (přesněji mezi svrchní vrstvou a podrážkou). Pro vytržení je tak potřeba mnohem větší síla, taková, která při běžném použití nehrozí.

Detail zapínání a spojení popruhů / F: Ondra Müller
Detail zapínání a spojení popruhů / F: Ondra Müller

Sandály jsou opatřené antibakteriální úpravou, takže kdo míval problém s tím, že jeho sandály moc nevoněly, bude v pohodě. Zápach u sandálů (týkalo se to v minulosti i některých modelů Tevy) většinou vznikal tím, že se bakterie podél popruhů dostaly dovnitř podešve nebo do špatně zvolené svrchní vrstvy a tam se vesele množily. Antibakteriální ošetření (zde za využití zinku) jim to neumožní.  Mé sandály jsou po šesti týdnech téměř kontinuálního používání absolutně bez problémů a to jsem jim příliš hygieny nedopřál.

Zatím jsem sandály kromě běžného nošení v přírodě i ve městě a kratšího výběhu v lese vyzkoušel hlavně na dvoudenním kanoistickém výletě, při tréninku na paddleboardu a v kajaku a posloužily i na jedné outdoorové svatbě. Kromě výše uvedeného vidím jejich další výhodu pro vodáky v tom, že rychle usychají (veškeré použité materiály jsou velmi málo nasákavé), a tak není problém přijet s nimi k řece, sjet vodu a zase v nich odjet. Jsou pohodlné a celodenní použití není problém. Při pohybu v přírodě, zejména na štěrkových cestách nebo po písčitém dně, se do nich občas nějaká nečistota dostane a je třeba je vyklepat či propláchnout. Díky vhodnému tvarování podešve to ale není žádná tragédie. Na mokrém povrchu (paddleboard, dno kanoe, mokré kameny, jezy) drží bez zaváhání.  Nemají krytou špičku, a tak zejména v kalné vodě musíte být trochu opatrnější, na druhou stranu jsou mnohem vzdušnější než jakékoliv sandály s krytou špičkou a nezůstává v nich voda. V dezénu podrážky se drží více nečistot, než jsem u sandálů zvyklý, na druhou stranu lépe zabírají v terénu.

Prohlédněte si všechny fotografie z testování…

Kromě vody jsou sandály Teva Terra Fi Lite samozřejmě vhodné i pro další outdoorové aktivity a ostudu s nimi rozhodně neuděláte, ani když je obujete do města. Ostatně zdá se, že i sandály s ponožkami začínají být opět in a Teva je jedním z průkopníků tohoto trendu. Zde pár módních tipů.

Líbí se mi:

  • nekloužou
  • pohodlné
  • rychle schnou

Mohlo být lepší:

  • zakončení pásků není příliš estetické

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: