Sjezdaři mají za sebou úspěšné MS ve francouzském Treignacu, vybojovali 11 medailí

Sjezdaři mají za sebou úspěšné MS ve francouzském Treignacu, vybojovali 11 medailí

Francouzský Treignac ožil o víkendu 3. až 6. června elitními závody ve sjezdu, ve startovní listině figurovalo 150 závodníků z 20 států. Do bojů zasáhlo i 19 českých lodí.

Světový šampionát se vrátil na místo, kde se v roce 1959 jelo historicky první mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě. Malebná vesnička Treignac přivítala závodníky naposledy loni v rámci Světového poháru, přičemž mistrovství světa se zde koná po 22 letech. 

Adam Satke

Jelikož řeka Vézère vytéká z malé přehrady, která se pouští jednou až dvakrát za rok, podmínky jsou pro všechny výpravy prakticky totožné. „Ani domácí Francouzi, kteří jsou velmi silní, to tu nemají tolik najeté,“ popisuje reprezentační šéftrenér Robert Knebel. „Českému týmu trať vyhovuje, protože je podobná těm, jaké máme v Česku – je tu málo vody, zároveň je trať technicky náročná. Od roku 2019 jsme tu trénovali celkem třikrát, někteří naši reprezentanti tu ale budou závodit vůbec poprvé.“

Nabitý program odstartovaly páteční sprintové rozjížďky, sobota patřila bojům o medaile v individuálních a hlídkových soutěžích, v neděli se rozhodlo o mistrech v klasickém sjezdu a šampionát uzavřely pondělní hlídky v klasickém sjezdu.

Daniel Suchánek, Ondřej Rolenc

Sobota

O první český triumf na mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě se postarala brněnská rodačka Marie Němcová.Jsem opravdu spokojená. V jízdě jsem sice udělala pár chybek a věděla jsem, že je musím opravdu rychle vyřešit, ale všichni mi fandili, hnali mě do cíle a atmosféra byla opravdu skvělá,“ radovala se v cíli Němcová, která coby nejrychlejší kanoistka z rozjížďky startovala ve finále jako poslední. Němcová, startovala i na kajaku, kde skončila na čtvrté příčce. Nepopulární čtvrtá pozice na singlu připadla Tereze Kneblové, sedmá skončila Jana Střílková a desátá Zuzana Dziadková.

K1 ženy

Stříbrnou medaili mezi kajakářkami vybojovala Klára Vaňková. Je to neuvěřitelné, jsem opravdu moc šťastná. Když jsem dojela do cíle, věděla jsem, že mám rychlý čas a přála jsem si, aby to klaplo. Nakonec se to podařilo,“ okomentovala s úsměvem novopečená vicemistryně světa. „V cíli jsme to prožívaly, byly jsme všechny šťastné. Teď se budeme soustředit, abychom s holkami zajely nejlepší čas v hlídkách,“ dodala členka táborského oddílu. Sedmý čas zajela Tereza Kneblová, dvanáctou příčku brala Kristina Novosadová.

V napínavé kategorii kajakářů zazářil Vojtěch Matějíček, který získal bronz. Je to super pocit. Po dojezdu jsem si myslel, že mi to těsně uteče – i když jsem věděl, že byl čas dobrý, myslel jsem, že skončím nakonec tak pátý, šestý. Ale vyšlo to, jsem maximálně spokojený. Byla to rozhodně nejlepší jízda, kterou jsem tu zatím předvedl,“ usmíval se 21letý brněnský závodník. Pátý z rozjížďky Mikuláš Zapletal skončil osmý, Adam Satke bral po chybě 14. místo.

K1 ženy

Na bronzovou medaili dosáhla také deblová posádka Daniel Suchánek, Ondřej Rolenc. Jízda měla drobné chybky, ale výsledek je super. Jsme rádi, že máme první medaili a teď můžeme jít s čistější hlavou do dlouhého sjezdu, který by nám snad měl sedět ještě víc,“ přiznal Suchánek. „Cítím se den ode dne líp. Singl jsem si zkazil vlastní chybou, ale jsem rád, že jsme dosáhli na medaili na deblu – výsledek je opravdu super,“ doplnil Rolenc, který těsně před startem šampionátu bojoval s nemocí. Páté místo připadlo litovelské dvojici František Salaj, Petr Šmakal, o příčku za nimi skončili Martin Novák s Antonínem Halešem.

Bez medaile ve sprintu skončili singlíři. Nejlepším z Čechů byl nakonec čtvrtý Matěj Vaněk, pátý skončil Ondřej Rolenc, šestý Antonín Haleš a osmý Daniel Suchánek.

Marie Němcová, závod singlkanoistek

Sobotní program na mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě uzavřela soutěž hlídek, ve které Česko tradičně patří k největším favoritům na medaile. Speciálně v kategorii kajakářů však byla soutěž velice nabitá. Český tým ve složení Adam Satke, Vojtěch Matějíček a Mikuláš Zapletal předvedl perfektní jízdu a po dlouhých devíti letech dosáhl na vysněné zlato. Tým kajakářek, který reprezentovala Klára Vaňková, Marie Němcová a Tereza Kneblová, přidal senzační bronz.

S výsledkem jsem opravdu spokojený, myslím, že jsme s klukama předvedli nádherný výkon. Mám i velkou radost z Vojty, dneska jel skvěle a pro český kajak obě tyto medaile opravdu hodně znamenají,“ okomentoval v cíli Adam Satke. „Nikdy by mě ani nenapadlo, že budu mít z jednoho dne dvě medaile, ale tahle je snad ještě lepší než ta individuální, protože ji máme všichni dohromady a český kajak si to zaslouží,“ reagoval dnes dvojnásobný medailista Vojtěch Matějíček. „Opravdu nevím, co na to říct. Tohle se stane jednou za život,“ neskrýval nadšení Mikuláš Zapletal.

Mikuláš Zapletal

Neděle

Přestože od začátku týdne bojoval se zdravotními potížemi, v nedělním závodě Ondřej Rolenc napnul všechny síly a dojel si pro individuální triumf. „Rozhodně jsem si nemyslel, že to dneska klapne. Nedoufal jsem, že to přijde a že se zadaří, protože bojovat tady s nemocí bylo psychicky i fyzicky náročné,“ přiznal pardubický rodák. „Od posledního mezičasu jsem se klepal, protože moje taktika byla tlačit to od startu a čekal jsem, že mi dojde a nebudu moct finišovat. Ale vše nakonec vyšlo náramně, včetně stopy na trati. Asi bych řekl, že to byl nejtěžší úspěch mé kariéry, ale jsem nesmírně šťastný.“ Jako sedmý se umístil Antonín Haleš, osmou příčku bral Matěj Vaněk a desátý skončil Daniel Suchánek.

K1 muži

Duo Suchánek-Rolenc následně vybojovalo stříbro v závodě deblkanoistů. „Druhé místo je určitě velká spokojenost. Sice tam byly nějaké mouchy, ale na to se člověk nesmí ohlížet, protože každý občas nějakou udělá. Za sebe bych to dnes vyhodnotil jako dokonalou jízdu,“ neskrýval nadšení Rolenc. Pátí skončili František Salaj s Petrem Šmakalem, sedmé místo bral Martin Novák s Antonínem Halešem. 

Vojtěch Matějíček

Druhou individuální medaili na šampionátu získala Marie Němcová, která v klasickém sjezdu nestačila pouze na Italku Cecilii Panatovou. „Jsem opravdu spokojená. Musím přiznat, že závodník v dlouhém sjezdu se ze mě stal tak loni. Předtím mi vytrvalost tolik nešla, teď jsem se na tom snažila hodně pracovat. Myslím, že jsem udělala velký pokrok a mám z toho obrovskou radost. Tady na té trati je to super výsledek, je tu spousta míst, kde se to dá pokazit,“ přiznala Němcová, která startovala i na kajaku, kde skončila patnáctá. Těsně pod stupni vítězů skončila Tereza Kneblová, šestá byla Jana Střílková a sedmá Zuzana Dziadková. Na kajaku se nejlepší Češkou stala šestá Kneblová, hned za ni se umístila Klára Vaňková a jedenáctou příčku brala Kristina Novosadová. V kategorii kajakářů zůstal český tým bez medaile, nejblíže jí byl Adam Satke – a to o pouhých 57 setin sekundy.

Marie Němcová

Čeští sjezdaři na divoké vodě v závěrečném dni světového šampionátu ve francouzském Treignacu získali dvě bronzové medaile v závodě hlídek. O zisk posledních cenných kovů se postaral tým kajakářů a kajakářek ve složení Adam Satke, Vojtěch Matějíček, Jan Šindelář a Tereza Kneblová, Klára Vaňková, Kristina Novosadová.

Tereza Kneblová

Český tým odjíždí z Treignacu se ziskem 11 cenných kovů – tří zlatých, tří stříbrných a pěti bronzových. „S výkonem všech našich závodníků jsem moc spokojený. Zkušení borci ukázali, že patří mezi světovou elitu, mladší závodníci nabrali cenné zkušenosti a rozhodně se neztratili. Dvě zlaté individuální medaile jsou obrovský úspěch, velkou radost nám přinesly také medaile v závodě hlídek, jelikož jde o vypovídající hodnotu toho, jak funguje tým. Dokázali jsme, že patříme ke kanoistickým velmocím,“ ohodnotil šampionát šéftrenér reprezentace Robert Knebel.

Foto: Kanoe.cz/ Aleš Berka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: