SP 2015 ve vodním slalomu je u konce

Série světových pohárů ve vodním slalomu pro rok 2015 uzavřely závody ve španělském Seu de Urgel a Pau ve Francii. Na finálovém závodě se vyhlašovalo celkové pořadí série, do kterého výrazně promluvili také čeští závodníci.

Do finále světového poháru nastupovaly hned dvě české lodě jako leadři série. Startovní číslo s tímto označením singlkanoistovi Stanislavu Ježkovi a kajakáři Vavřinci Hradilkovi na zahájení závodu v Pau osobně předala francouzská legenda vodního slalomu Tony Estanguete. Ani jeden z těchto závodníků ale bohužel nedokázal náskok z předchozích čtyř závodů proměnit v celkové umístění v první trojce.

Pro Ježka byl závod v Pau letošním vůbec prvním závodem, kdy se neprobojoval do finále a dokonce ani do semifinále. Hradilkovi zase finálová účast unikla kvůli neprávem připsané padesátivteřinové penalizaci. „Jsem na rozhodčí pořádně naštvaný a zároveň zklamaný, protože to žádná kule nebyla, byl jsem v bráně,“ ospravedlňoval se závodník. Situace naopak nahrála dalšímu českému kajakáři Ondřeji Tunkovi. Nováček české reprezentace skončil po spočítání všech letošních světových pohárů na překvapivém třetím místě.

Suverénním vítězstvím ve finálovém závodě potvrdili formu deblkanoisté Jonáš kašpar a Marek Šindler, kteří na stupni vítězů stáli se dvěma domácími posádkami. „Trať byla dost těžká a hodně dobrých lidí vypadlo už v semifinále. O to je to cennější, že se nám povedlo zajet dvě dobré jízdy a porazit domácí Francouze, kteří jsou tady tradičně výteční,“ radoval se z výsledku Kašpar. „Je to pro nás hodně cenný vítězství, protože je to taková generálka před mistrovství světa a nechybí tady ani jedna špičková loď,“ potvrdil zadák Šindler.

Trochu smolný byly naopak poslední dva závody série pro další českou deblovou posádku Ondřeje Karlovského a Jakuba Jáně, kteří oba závody dokončili jen místo za medailovou pozicí. „Čtvrtý místo je super výsledek i vzhledem k tomu, že jsem byl týden před Seem nemocný. Sice je to letos už po třetí, ale nemůžeme si všechny náboje vystřílet už teď. To nejlepší si šetříme na mistrovství světa,“ zhodnotil výsledky Ondřej Karlovský. Ale právě díky třem čtvrtým místům a stříbru se posádka v celkovém vyhlašování letošní série postavila na třetí stupínek. Místo před nimi skončili se dvěma zlaty a bronzem Kašpar se Šindlerem.

A jaký byl světový pohár 2015 z pohledu nejúspěšnější české singlkanoistky? „5 závodů, 14 jízd, 17 šťouchů, 1 padesátka, 3 eskymáky a 2 medaile. To vše dohromady dalo 2. místo v celkovém hodnocení poháru! Super výsledek, ale je vidět, že je stále co zlepšovat,“ zhodnotila letošní sérii na své fanouškovské stránce Kateřina Hošková, která ještě na předposledním závodě v Seu přidala stříbro.

Sezona vodních slalomářů ale ještě u konce není. Tím nejdůležitějším závodem roku je pro českou seniorskou reprezentaci Mistrovství světa v Londýně, které se pojede v polovině září. Tam mají čeští závodníci také první možnost získat body do olympijské nominace. Nejdůležitějším závodem juniorů a U23 je Mistrovství Evropy v Krakově, které vypukne v posledním srpnovém týdnu.

Autor fotografií: Planet Canoe – Zsuzsanna Vekassy (ICF), Kašpar – Šindler funpage