Stále nevíte, kam letos na vodu? Česko, nebo zahraničí?

Stále nevíte, kam letos na vodu? Česko, nebo zahraničí?

Vodáctví je velmi oblíbenou sportovní aktivitou, která má v tuzemsku dlouholetou tradici. Z posledních statistik vyplývá, že vodáků přibývá každým rokem. Vodní toky si proto v hlavní sezóně na samotu stěžovat nemohou. Plánujete se také letos vydat na vodu s přáteli nebo rodinou? Volte takové řeky, které odpovídají vašim zkušenostem.

Kam na vodu? Vaše schopnosti rozhodnou

Česká republika i sousední Slovensko jsou doslova protkané atraktivními vodními toky. Při výběru ideální řeky pro sjíždění berte v potaz vaše schopnosti a zkušenosti. Každá voda je jiná a nabízí řadu překvapivých zvratů. I proto je na každém vodním toku vyhrazena trasa pro začátečníky a pokročilé. Některé úseky jsou kratší, jiné dosahují délky několika kilometrů. Dalším rozhodujícím faktorem při výběru trasy je i doba, kterou chcete na vodě strávit.

Berounka patří k nejoblíbenějším vodním tokům u nás

Patříte mezi začátečníky a sjíždění řek znáte pouze z článků vyvěšených na internetu? Tím nejlepším vodním tokem do začátků je Berounka, která je mezi vodáky známá jako velmi klidná a přívětivá, navíc s krásnou přírodou v okolí.

Jsou na ní trasy vhodné pro začínající vodáky, ale také pro ty, kteří jsou vodáctvím políbení déle. Pro první zmíněnou skupinu nadšenců je určená trasa Skryje-Roztoky dlouhá zhruba 13 kilometrů. Zkušenější vodáci mohou zdolat úsek Chrást-Liblín.

Na Vltavu nebo Sázavu? Obojí slibuje nezapomenutelné dobrodružství

Vedle Berounky patří mezi nejoblíbenější české řeky Vltava. Důvodem tak vysoké atraktivity jsou především okolní bary a vybavené kempy, ve kterých, pokud je volno, můžete zastavit a odpočinout si. Je však pravdou, že tato trasa bývá zejména v létě ucpaná vodáckou dopravou, proto se vybavte pořádnou dávkou trpělivosti.

Rovněž zde najdete trasy pro začátečníky i pokročilé. Pro první zmíněné je určená trasa vedoucí z Vyššího Brodu do Nahořan dlouhá asi 20 kilometrů. Pokročilí zvládnou 24kilometrový úsek Rožmberk-Český Krumlov.

Český Krumlov
Český Krumlov

Za proměnlivou řekou a dobrodružstvím se vydejte na Sázavu, kterou milují především zkušenější vodáci. Jsou na ní adrenalinové peřeje, které znásobují vodácké dobrodružství. Atraktivní je především trasa z Týnce nad Sázavou do Pikovic, která je dlouhá přibližně 17 kilometrů. Zvládnete ji za jeden den.

Kam na vodu s dětmi? Zkuste Otavu

Kam jet na vodu s dětmi? Tou nejlepší volbou je Otava vznikající pod šumavskou Čeňkovou pilou. Ani v hlavní vodácké sezóně se zde nesetkáte s mnoha lidmi, o zajímavé zážitky ale ochuzeni nebudete. Právě onu klidnou a pohodovou atmosféru na vodě i v kempu si zejména rodiče s dětmi maximálně vychutnají.

Za vůbec nejhezčí úsek na tomto vodním toku se považuje trasa vedoucí kolem Čeňkovy pily. Pokud ale nemáte žádné vodácké zkušenosti, dejte přednost snazšímu vodnímu terénu.

Děti zvládnou také Lužnici

Za perlu jižních Čech se označujeřeka Lužnice, na kterou můžete bez obav vyrazit i s dětmi. Nachází se na ní jednodenní i několikadenní úseky, které vedou kolem krásné přírody s loukami a hlubokými údolími.

I když se nejčastěji volí trasa vedoucí ze Suchdole nad Lužnicí do Jemčiny, nejkrásnější tok vede mezi Táborem a ústím Vltavy.

Kam na vodu na Slovensko?

Už máte sjíždění řek Otavy, Berounky, Vltavy nebo Lužnice zdárně za sebou? Máte pocit, že jsou vám české vodní toky příliš malé? Za krásnými vodáckými zážitky nemusíte jezdit daleko. Nádherné řeky nabízí i sousední Slovensko, které ukojí vaši dobrodružnou duši prahnoucí po adrenalinu. Stačí sjednat pojištění do zahraničí pro členy rodiny nebo skupinu přátel a vyrazit. Více o cestovním pojištění na Slovensko se dozvíte v tomto článku.

Jednou z možností, kam na vodu na Slovensko, je nejdelší řeka Hron. Pramení v Nízkých Tatrách. Svou pestrou škálou obtížností vyhoví začínajícím a pokročilým vodákům, kteří budou naprosto unešení nejen okolní přírodou, ale i průzračností zdejší vody. Například úsek z Nemecké do Šalkové je sjízdný celoročně, a i když je zde voda svižnější, zvládnou ji také mírně pokročilí.

Za vůbec nejhezčí slovenskou řeku je však považován Dunajec, který podle vodáků nenajde srovnání. Začátečníci, dávejte si pozor. Dunajec je náročnější. Přelévá sedo zrádných úseků, kde je voda opravdu hluboká.

Sedmero začínajícího i pokročilého vodáka

Ať už jste se rozhodli sjet tuzemskou řeku, nebo jste dali přednost zahraničním tokům, vždy se vyplatí držet se vodáckého sedmera. Jsou to taková nepsaná pravidla, která při sjíždění vody zajišťují řád, pořádek a bezpečnost.

  1. Vždy si zjistěte co nejvíce informací o sjížděném vodním toku.
  2. Mějte po ruce doporučené osobní vybavení, mezi které patří vhodné oblečení, záchranné vybavení a pitná voda.
  3. Nikdy nejezděte sami.
  4. Nikdy nejezděte podnapilí nebo omámení jinou návykovou látkou.
  5. Před nebezpečnými úseky zastavte, prohlédněte si je a zvolte nejlepší a nejbezpečnější způsob sjezdu.
  6. Nikdy nejezděte bosí, nýbrž v adekvátní obuvi s pevnou patou a špičkou.
  7. Pokud nemáte dostatek zkušeností, jezděte se zkušenějším vodákem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: