Štěpánka Hilgertová: Atmosféra na SP v Troji byla jako vždy úžasná

Štěpánka Hilgertová: Atmosféra na SP v Troji byla jako vždy úžasná

Třetí závod světového poháru ve vodním slalomu připadl na pražskou Troju. České závodníky do cíle doslova hnala skvělá atmosféra a řev nespočtu fanoušků. Závodníci v domácím prostředí zvládli zabojovat a poprat se o medaile, kterých získali dohromady z individuálního závodu i hlídek hned devět.

Svou první medaili ze světového pohárů si na konto připsal mladý kajakář Jiří Prskavec, který byl v Troji druhý také před rokem na Mistrovství světa. „Byl jsem před jízdou nervózní, už jedničku jsem skoro šťouchl. Musel jsem jet na risk víc než normálně a vyšlo mi to,“ nadšeně v cíli popisoval své zážitky ze závodu Prskavec. „Snad tu někdy konečně i vyhraju, ale vítěz musí jet nejlíp, což se mi tady zatím nepovedlo,“ přiznává Prskavec. Přesto mladému závodníkovi medaile vyšla, stříbro ze světového poháru už má jisté: „U hlavní tribuny byli diváci jako vždy úžasní, dohnali mě do cíle, takhle dokážu jet jen v Praze.“

Závod kajakářů vyhrál Němec Hannes Aigner, který podle vlastních slov závody v Praze doslova miluje. „Opravdu jsem si to tu užil. Rád v Praze závodím a vracím se sem, protože tu je skvělá atmosféra a spousta fanoušků,“ chválí každoroční atmosféru světového poháru v Praze zlatý medailista z Německa.

Neuvěřitelný výkon podala legenda vodního slalomu Štěpánka Hilgertová. Po čtyřech letech dokázala tato 46-ti letá dáma opět vybojovat medaili na světovém poháru, tentokrát bronz. „Konečně to byla jízda, kdy jsem to byla já. Letos jsem se semifinálovými jízdami hrozně bojovala, ale dneska ne,“ raduje se z jízdy dvojnásobná olympijská vítězka. „Už jsem měla pocit, že to bylo prokletí posledních let, že se mi na svěťácích nedaří. Tady jsem za medaili hrozně ráda, porazila jsem spoustu holek, jejichž úroveň je velmi kvalitní,“ říká kajakářka, která v desetičlenném finále startovala hned jako první. „Jsem moc ráda, že to konečně vyšlo a zrovna před domácím publikem,“ raduje se Hilgertová z bronzové „placky“.

Na ještě vyšší stupínek si stoupla další česká kajakářka Kateřina Kudějová, která je skoro dvakrát mladší než Hilgertová. Neporazitelnou se v kategorii kajakářek stala jen Richarda Funk z Německa.

Další medailistkou letošního světového poháru v Praze je singlkanoistka Kateřina Hošková, která brala stříbro. „Jsem spokojená, i když to mohlo být lepší. Ale to může být vždycky,“ říká Hošková a vypočítává místa, která by se dala stále ještě zajet lépe. „Ale za druhé místo jsem ráda a doufám, že takhle budu pokračovat až do Mistrovství světa,“ přeje si závodnice, pro kterou je stříbro z Troji letos už třetím cenným kovem po medailích ze světového poháru v Tacenu a z Mistrovství Evropy ve Vídni.

Jen o kousek utekla medaile deblkanoistické posádce Ondřeji Karlovskému a Jakubovi Jáněmu, kteří ještě na mezičase v půlce trati vedli. „Jízda byla od začátku svázaná, chyba byla hned na čtyřce, kde loď jela pomaleji, než by měla. Ani dole to nebylo takové, jak jsme si to představovali, chyby se pomalu nasčítávaly,“ řekl v cíli Karlovský. „Ale užili jsme si to, atmosféra výborná, fanoušci skvělí,“ chválí publikum deblkanoista a jeho parťák jen souhlasí.

Od minulého roku je součástí světových pohárů také závod hlídek. Čeští závodníci si během víkendu stoupli na stupínek nejvyšší hned čtyřikrát, kajakáři byli třetí. „Dneska jsme chtěli před domácím publikem vyhrát, dokonce se nám povedl nejrychlejší čas a vymysleli jsme zajímavé vystřídání na třetí brance, ale tři šťouchy jsou prostě moc a máme třetí místo,“ říká v cíli jeden ze tří kajakářů, Prskavec.

A protože světový pohár v Praze byl letos pro české závodníky mimořádně úspěšný, sami závodníci přiznávají, že malou „oslavičku“ si za své výkony rozhodně zaslouží.

Série světového poháru ve vodním slalomu pokračuje v Seu d´Urgell v prvním srpnovém víkendu a závěrečným světovým pohárem bude Augsburg v polovině srpna. Sezona vodních slalomářů v září vyvrcholí Mistrovstvím světa v americkém Deep Creeku.

Podrobnější informace o průběhu SP v Troji hledejte na www.slalomtroja.cz a www.kanoe.cz.

Fotografie od Markéty Sousedíkové z celého víkendu na jejím webu.

foto: Irena Vanišová a Aleš Náhlý

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: