Tanvaldská Kamenice opět vyčištěna od odpadu

Tanvaldská Kamenice opět vyčištěna od odpadu

Po dlouhé zímě je tu zas konečně jaro a s ním už letos počtvrté i Čištění Kamenice. Někteří už to berou jako tradiční začátek vodácké sezóny, pro jiné je to poprvé!

Jelikož na podzim minulého roku korytem Kamenice protékalo téměř 100 kubíků vody, o odpad, který tam nepatří, není nouze. Sobotní ráno 7. 4. 2018 je tu a z různých koutů celé republiky doráží dobrovolníci. Čistit se začíná z několika míst zároveň, což je trochu logistický oříšek, jelikož o organizátory je stále nouze! Čištění probíhá na několika úsecích, jak z tradičního místa z Haratic, tak i z Velkých Hamrů, Návarova a Jesenného, tak abychom vyčistili co nejdelší úsek Kamenice. Pozitivní zprávou je, že starého odpadu, který tam ležel často i několik desítek let, ubývá, ale jelikož se Kamenicí prohnala na podzim již zmiňovaná vysoká voda, odpadu je stále víc než dost.

Navíc se letos v korytě objevilo velké množství padlých stromů, které svoz odpadu na raftu zkomplikovaly. Tímto děkujeme Richardovi Hálovi a jeho skupině, kteří měli prořezání Kamenice letos na starosti a umožnili nám tak zdárně svézt sesbíraný odpad! Vyjíždíme s raftem z klasického nasedacího místa v Plavech a již po prvních 500 metrech, u garáží v lokalitě Mlýnská, vykládáme první téměř plný raft. Pokračujeme dál a během chvilky nakládáme další desítky pytlů s odpadem. Ještě než se vrátí voda z náhonu zpátky do řeky, vykládáme další plný raft. Dále vjíždíme do hlubokého zařízlého údolí Kamenice a hned je nám jasné, že odpadu letos málo rozhodně nebude. Než dojedeme před peřej Okýnka, raft je již přeplněný. Byť míjíme další pytle s odpadem, není již možné je naložit. Před námi jsou nejtěžší úseky a nechceme se nechat navalit či vyklopit odpad, což se nám již v minulosti bohužel povedlo.

Čištění Kamenice 2018

Se Zdeňkem jsme se však rychle sehráli, a tak se nám podařilo bez ztráty kytičky projet s přeplněným raftem všechny peřeje. Jsme v Návarově a nyní je třeba odpad opět vyložit. Oslovujeme pár lidí v restauraci a ti nám bezváhání spěchají na pomoc. Jsou v údivu, kolik odpadu se sesbíralo, a když jim oznamujeme, že to je teprve polovina, nevěřícně kroutí hlavou. Rychle doplňujeme energii společně s ostatními dobrovolníky v penzionu Rusalka, který nám připravil skvělé a vydatné občerstvení. Děkujeme Vám, bez Vás bychom to nezvládli! Společně s dalšími vodáky,kteří ještě nemají dost, pokračujeme dále dolů do Jesenného. Míjíme velké množství sesbírané odpaduv pytlích, které tam sesbírali Netopýři a míříme k velké černé skládce skla, starých plechovek avšemožného dalšího bordelu pod zastávkou Návarov. Sesbíralo se zde více než 20 pytlů odpadu, které čekají na svoz.

Čištění Kamenice 2018

Než dojedeme nad vysoký jez nad Návarovem, raft je již úplně přetížený a čeká násnejnáročnější část – přenést raft kolem jezu. Je naprosto nereálné přenést ho najednou i s a tak nejdřívepřenášíme část odpadu a pak samotný raft se zbytkem sesbíraných pytlů. Bohužel okolí je plné ostrých předmětů a jak záhy zjištujeme, podařilo se nám o ně proříznout dno a jeden z bočních válců raftu. Moc vzduchu nám v raftu nezbylo, nicméně je třeba dovést sesbíraný odpad ještě alespoň opár stovek metrů dálek Jesennému, aby bylo možné ho vyložit do přistaveného kontejneru.

Čištění Kamenice 2018

Každý, kdo je k dispozici chytá po straně raft a společnými silami ho popostrkujeme metr po metru k cíli. Jsme již všichni značně unavení a začíná se stmívat, raft se čím dál více potápí a pytle se sesbíraným odpadem se plní vodou – dřeme i na první pohled v dostatečně hlubokých místech. Odpad nakonec vykládáme u krásné roubenky u elektrárny s tím, že volám panu majiteli, jestli by nám večer otevřel závoru, abychom ho mohli naložit. Přestože jsme všichni unavení a vyčerpaní, zvládli jsme to. Dobrý pocit převažuje a velké díky těm,kteří s raftem dojeli až do konce!

Čištění Kamenice 2018

V sobotu se nám svést všechen sesbíraný odpad nepodařilo, a tak je potřeba pokračovat v započaté prácii v neděli. Ráno si ještě za odměnu dáváme s pár dalšími kajakáři Mumlavu. Za malinké, ale příjemné vody je to ideální rozpádlování a pak už zase šup zpátky na Kamenici, kde nás ještě čeká nedodělaný úkol ze soboty! Znovu vyrážíme až z vrchu a jen v horním úseku do Návarova se nám opět daří naložit úplně plný raft. O zážitky při svozu není nouze, ale statečně se dostáváme až k Rusalce, kde odpad společně s kolemjdoucími vykládáme. Rychlé občerstvení a pokračujeme dále po proudu. Až do Jesenného již žádný odpad není a užíváme si tedy krásné čisté Kamenice a jejích divokých peřejí.

Čištění Kamenice 2018

V Jesenném nakládáme odpad, který předchozí den sbírala další skupinka dobrovolníků a ještě než vyjedeme z města, raft je zase plný! Pytle vykládáme nedaleko železničního přejezdu pod Jesenným a pokračujeme dále, kde na nás čekáne milé překvapení. Při prohlížení aktuálního stavu Kamenice jsme v pátek objevili velkou černou skládku pneumatik, kterou se nám nyní daří z velké části naložit. Nicméně teď začíná to pravé dobrodružství, raft je přetížen a přestože jsou pnematiky svazané, pohybují se ze strany na stranu a raft je téměř nerealné řidit. Pomalu ale jistě proplováme spodní částí Kamenice, navalováni z jednoho kamene na druhý. I tak se nám daří dostat se k soutoku s Jizerou a za chvíli jsme u Paraplíčka, kde již zbývá “jen” vyložit plný raft pneumatik. Posledních pár chvil ve vodě, vymýváme raft, ale mně se daří vytrousit do vody mobilní telefon, ve kterém mám všechno nafocené a z dokumentované. I přes to vše, dobrý pocit převažuje.

Čištění Kamenice 2018

Máme radost z dobře odvedené práce a ta naše divoká kráska Kamenice si to přeci jen zaslouží! Až budete příště splouvat její krásné peřeje, či se budete jen tak procházet jejím překrásným poklidným údolím, myslete na to, že jsme ji pro Vás uklidili a příští rok se k nám přidejte! Nakonec bychom chtěli ještě jednou poděkovat všem, kteří přidali ruku k dílu či se podíleli na tom, že se další ročník čištění Kamenice mohl uskutečnit. Veliké poděkování patří společnosti Povodí Labe a.s., starostům vokolí Kamenice za jejich vstřícný přístup i lidem z odborů životního prostředí. Dále děkujeme půjčovně Sundisk za půjčení raftů,penzionu Rusalka za skvělé občerstvení,oddílům Mládých ochránců přírody – Netopýři z Jablonce a TOM Liščata z Velkých Hamrů, prostě všem, kterým není Kamenice lhostejná a jsou ochotni pro ni něco udělat. Naviděnou zas příští rok, první víkend v dubnu!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: