TIP NA LÉTO: Tyrolskými přírodními parky

TIP NA LÉTO: Tyrolskými přírodními parky

Jednotlivé chráněné krajinné oblasti v Tyrolsku mezi zelenými údolími a obrovskými bělostnými ledovci se vyznačují typickými působivými krajinnými typy. Vydejte se tam ještě letos v létě a užijte si ohromná horská pohoří, divoké ledovcové potoky, majestátní tyrolské skalní orly a zvědavé sviště.

V krajině se mísí původní ledovce, ale také suché trávníky, rašeliniště, modřínové a limbové lesy. Navíc se na mnoha místech díky ochraně přírody zachovaly původní pralesy nebo a divoká říční krajina tyrolské části řeky Lech s neobyčejně bohatou druhovou skladbou.

1. Alpský park Karwendel

Tento park je největší přírodní park Rakouska a oficiálně byl vyhlášen v roce 2009. Jeho celková plocha je více než 727 čtverečních kilometrů a zaujímá skoro celé pohoří Karwendel. Díky kvalitní ochraně přírody se zde podařilo zachovat 1.300 druhů rostlin a 3.000 druhů zvířat! Žije zde také 14 párů skalních orlů a je velká šance, že s trochou štěstí uvidíte tohoto dravce na obloze!

V parku na vás čekají neobyčejné soutěsky s okolními až 1.000 metrů vysokými vápencovými a dolomitovými stěnami. Také zde naleznete jedno z nejhezčích míst Alp – velký javorový háj v zadní části údolí Rißtal orámovaný vysokými vápencovými skalami.

2. Národní park Vysoké Taury

V tomto parku se nachází více než 300 třítisícovek a mezi nimi i slavný Großglockner (3.798 metrů). Při úpatí nejvyšší hory Rakouska leží i největší jednolitý ledovec východních Alp. Na některých místech je silný až 250 metrů. V parku můžete obdivovat majestátní orly, divoké ledovcové potoky, horské louky a pastviny. Krajinu během tisíciletí formovaly ledové horské proudy.

Najdete zde například i Oberhauser Zirbenwald – největší les zakrslých borovic východních Alp. Také tudy vede spousta naučných stezek – například nejstarší naučná stezka o vodních tocích v Evropě. Pokud se budete chtít vydat dál sami a netroufnete si, můžete využít služeb tzv. Rangers, zkušených a vyškolených průvodců.

Přes východní část rakouských Alp vede také několik variant stezek pro dálkovou turistiku. Inspirujte se třemi TOP TIPY na dlouhé treky v této oblasti – můžete se vydat po Orlí stezce, okruhu Císařská koruna a nebo třeba na pouť až do Santiaga de Compostella.

3. Přírodní park Kaunergrat

Tento přírodní park se rozprostírá až k Oetztálským Alpám a zahrnuje při tom údolí Pitztal, Kaunertal a také části údolí Inntal. Najdete zde všechny alpské výškové stupně – od suchotravin ve výšce 750 m n.m. až po třtisícové vrcholy. V parku leží 84 třítisícových vrcholů včetně Wildspitze – druhé nejvyšší hory Rakouska (3.768 metrů).

V parku se podařila zachovat velká část původní tyrolské přírody. Žije zde například 1200 kozorožců a 1100 druhů motýlů. U vstupu do parku Kaunergrat – Gachen Blick můžete navštívit první dům přírodního parku Tyrolska s populární výstavou 3000 m VERTIKAL.

Tyrolsko
nabízí řadu možností pro cestovatele a milovníky outdoorových aktivit. Mezi oblíbené zimní aktivity patří freeride, klasické sjezdovky, běžecké lyžování, skialpinismus, sáňkování a mnohé další. V létě zde najdete spoustu krásných turistických i cyklistických tras. Podrobněji je vše uvedeno na webu www.tyrolsko.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: