V Szegedu proběhlo MS juniorů a U23 v rychlostní kanoistice. Čeští závodníci vybojovali 4 medaile.

V Szegedu proběhlo MS juniorů a U23 v rychlostní kanoistice. Čeští závodníci vybojovali 4 medaile.

Od 31. srpna do 4. září probíhalo v Szegedu MS juniorů a U23 v rychlostní kanoistice. Hned první finálový den šampionátu, tedy pátek 2. září, přinesl českým rychlostním kanoistům i první medaili.

Postarala se o ni deblová posádka juniorských kajakářů ve složení Lukáš Hrábek, Jakub Niebauer, kteří si v kilometrovém závodě dojeli pro bronz. Ostatní české lodě finálové jízdy v medaili nepřetavily – čtyřkajak mužů do 23 let skončil pátý, ženská K4 posádka brala šesté místo, deblkanoisté Antonín Hrabal s Jiřím Zalubilem dokončili pětistovku na sedmé pozici.

Juniorští deblkajakáři Lukáš Hrábek a Jakub Niebauer získali bronz na trati 1 000 m.
Juniorští deblkajakáři Lukáš Hrábek a Jakub Niebauer získali bronz na trati 1 000 m.

 Jelo se nám dobře, jen jak je zima, tak jsem byl trochu tužší a cítil, že je to kvůli tomu trochu těžší než obvykle, ale celkově se nám jelo hezky. Když jsme dojeli do cíle, netušil jsem, kolikátí jsme, a až jsme zjistili, že jsme třetí, tak jsme začali řvát a byli nadšení. Doufali jsme v medaili, a to se nám naštěstí vyplnilo,“ okomentoval za bronzovou posádku Hrábek.

S výkonem jsem moc spokojený, kluci nám udělali radost. Do závodu vstoupili dobrým startem, drželi se s těmi nejlepšími, s tratí byli lehce za medailí, ale výborným finišem se posunuli až na medaili,“ doplnil trenér Jan Andrlík.

Další české lodě na medaili nedosáhly. Pátou příčku na pětistovce bral čtyřkajak ve složení Sobíšek, Kulich, Kukačka, Vorel. O příčku za nimi skončila ženská K4 posádka Paloudová, Zárubová, Betlachová, Sobíšková. Deblkanoisté Antonín Hrabal s Jiřím Zalubilem obsadili na pětistovce sedmé místo, kanoista Jiří Minařík dokončil finále kilometru osmý.

Junior Adam Rudolf dopádloval na kilometru na šesté příčce, stejné umístění brali deblkajakáři Josef Záhora s Jiřím Humhalem. Juniorský čtyřkajak žen ve složení Málková, Voříšková, Tettingerová a Sovová skončil osmý, čtyřkajak juniorů (Plhoň, Macháček, Prchlík, Kučírek) obsadil ve finále B druhé místo.

Odpolední program následně nabídl osm rozjížděk s českou účastí, přičemž všechny posádky se kvalifikovaly do semifinále.

Anežka Paloudová s bronzem z kilometru.
Anežka Paloudová s bronzem z kilometru.

V sobotu přidali rychlostní kanoisté na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let další medaili. Postarala se o ni kajakářka Anežka Paloudová, která v kilometrovém klání vybojovala bronz. Na čtvrté příčce dokončila pětistovku páteční bronzová posádka Lukáš Hrábek, Jakub Niebauer. Kajakářky Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová braly ve finále sedmé místo (K2 500 m), na osmém skončili deblkanoisté Antonín Hrabal, Jiří Zalubil (C2 1000 m).

Byl to strašně těžký závod, neměla jsem úplně v plánu jet tak, jak se to nakonec vyvrbilo. Doufala jsem, že se budu schopná držet se soupeřkami mnohem lépe v první polovině závodu, ale vystartovaly tak rychle, že jsem po sto metrech zjistila, že jim nestačím,“ přiznala Paloudová. „Takže jsem taktiku přehodnotila. Vedle mě jely hodně rychlé holky, které měly rozjížďku za 3:55, což je čas, ke kterému jsem se zatím nepřiblížila. Říkala jsem si, že by z toho mohla být krásná vlna, kterou jsem se chvíli snažila hledat. Když jsem viděla, jak moc jsem vzadu, tak jsem si myslela, že to nemám šanci dojet. Čtyři sta metrů do cíle jsem to zkusila a naštěstí se mi z vlny povedlo dojet pro třetí místo,“ radovala se česká kajakářka, která v kategorii do 23 let letos startuje naposledy.

Vždy s úsměvem na tváři, to je Anežka Paloudová.
Vždy s úsměvem na tváři, to je Anežka Paloudová.

Včerejší juniorská bronzová posádka Lukáš Hrábek, Jakub Niebauer skončila na čtvrté příčce. „K bronzu chybělo celkem hodně, ale nechali jsme tam všechno. Byl to dobře zvládnutý závod od nás od obou. Samozřejmě nás to trochu mrzí, ale už s tím nic neuděláme,“ zhodnotil v cíli Niebauer. „Celou jízdu jsme se vůbec neohlíželi, ale pocitově jsme vyjeli skvěle a drželi se v první půlce mezi nejrychlejšími, což jsme chtěli, protože jsme právě v úvodu vždy ztráceli. V druhé půlce nám soupeři trochu ujeli, ale naštěstí jsme to dokázali ve finiši dotáhnout na čtvrté místo, zvládli jsme finiš líp než většina ostatních závodníků, v poslední stovce jsme předjeli ještě dvě nebo tři lodě,“ doplnil Hrábek.

Deblkanoistům Antonínu Hrabalovi a Jiřímu Zalubilovi se ani na kilometru nepodařilo dosáhnout na vytouženou medaili a skončili osmí. Deblkajakářky Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová dokončily finále na sedmé příčce.

V neděli, která byla i posledním dnem šampionátu, kajakářka Anežka Paloudová a kanoista Adam Rudolf rozšířili medailovou sbírku českého týmu. Přestože oba ještě v dopoledním programu absolvovali finále na individuální pětistovce, kde Paloudová skončila šestá a Rudolf sedmý, o několik hodin později dokázali sebrat síly a dojeli si pro cenné kovy na pětikilometrovém závodě.

Anežka Paloudová brala v závodě na 5 km bronz.
Anežka Paloudová brala v závodě na 5 km bronz.

 „Před startem jsem si říkala, že už nechci jet, protože jsem byla hrozně unavená a nebyla si jistá, jestli závod vůbec zvládnu dokončit,“ přiznala nakonec dvojnásobná bronzová medailistka Anežka Paloudová, která na dopolední olympijské pětistovce obsadila šesté místo. „Jsem nadšená a strašně mě překvapilo, že jsem si dokázala dojet pro medaili. Povedlo se mi dobře odstartovat a chytnout vlnu Maďarky. Potom jsem sice skomírala, ale říkala jsem si, že když to udržím, tak to bude super. Pak nás dojela Švédka, u poslední obrátky mě holky trochu skříply a vypadla jsem z vlny, takže jsem musela soupeřky dojíždět a na konci jsem už neměla dostatek sil ve chvíli, kdy zrychlily – nezvládla jsem zareagovat a doklátila se do cíle třetí. Každopádně jsem z výsledku nadšená.“

Adam Rudolf při 5 km závodě.
Adam Rudolf při 5 km závodě.

Druhou medaili pro český tým z premiéry pětikilometrového závodu v rámci světového šampionátu juniorské a třiadvacítkové kategorie vybojoval junior Adam Rudolf. „Mám tu celou rodinu, která mi fandila, a ze stříbra jsem opravdu nadšený. Přiznám se, že to moc dobře nešlo, závod byl náročný, ale postupně jsem se dostal až na druhou pozici, za což jsem rád,“ popsal kanoista. Pořadí závodu se neustále měnilo, k posunu startovního pole došlo po incidentu, kdy do italského závodníka narazil Kubánec, čímž jej vyřadil z boje o medaile a sám byl nakonec diskvalifikovaný. „Na první obrátce se Adam nechal vytlačit z obrátky, kde trochu ztratil, ale dva závodníci, kteří ho podjeli, se srazili, díky čemuž se vrátil na třetí příčku a pak už si jel svoje,“ doplnil trenér Libor Dvořák.„Z výsledku jsem velmi mile překvapený – asi mám ve skupině nového pětikilometráře,“ dodal Dvořák s úsměvem.

Adam Rudolf s svou stříbrnou medailí ze závodu na 5 km.
Adam Rudolf s svou stříbrnou medailí ze závodu na 5 km.

Kousek od bronzu skončil kajakář Lukáš Hrábek, který jel skoro celých pět kilometrů o medaile – o cenný kov přišel až ve finiši, kdy ho předjel německý závodník, který jel téměř celý závod na vlně. Do top desítky se na nejdelší distanci probojovala sedmá kanoistka Martina Malíková a devátá kajakářka Barbora Sovová. Kanoista Antonín Hrabal bral 14. místo, kajakář Tomáš Sobíšek dokončil šestnáctý.

Kromě Paloudové s Rudolfem se v dopoledním finále pětistovky představili také kanoista Jiří Minařík, který dokončil sedmý, a kajakářka Karolína Voříšková, jež na olympijské trati obsadila osmé místo.

Česká výprava mladých rychlostních kanoistů si ze Szegedu odváží čtyři medaile – jedno stříbro a tři bronzy. „Konkurence na mistrovství světa je výrazně větší než na mistrovství Evropy. Šestých a sedmých míst tu bylo hodně, což je důležité pro povzbuzení v těchto mladších kategoriích, aby na sobě všichni dál pracovali a později se snažili prosadit mezi dospělými,“ uvedl šéftrenér reprezentace Pavel Hottmar.

Kompletní výsledky najdete zde.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: