Vít Přindiš píše historii. Jako první kajakář vítězí v sérii Světového poháru

Vít Přindiš píše historii. Jako první kajakář vítězí v sérii Světového poháru

Finále Světového poháru ve vodním slalomu ve španělském Seu d´Urgell (8 – 10. 9.) vrcholilo v sobotu semifinálovými a finálovými jízdami kajakářů, singlkanoistek a deblkanoistů.  Do finále kajakářů se probojoval i lídr celkového pořadí Vít Přindiš, a také nejrychlejší v semifinále Jiří Prskavec. Ten obsadil nakonec třetí místo, šestý Přindiš vybojoval historické prvenství v celkovém hodnocení

„Samozřejmě, že jsem hrozně šťastný, protože ta sezóna se vyvíjí výborně. Vyhrál jsem tři závody z pěti a dopadlo to tak, že jsem vyhrál i celkově Světový pohár, což se nikomu z Čechů zatím nepovedlo. Takže pro mě naprostá bomba a sám tomu ještě nemůžu uvěřit, protože jsem takový napůl překvapený a napůl šťastný. Uvidíme, jak ta euforie za chvilku ve mně vybouchne. Upřímně, finále byla docela velká zkouška. Všichni čekali, že to nějakým způsobem dopadne. Seo je lehká trať a i postavili neskutečně lehké rozestavení branek na finále, takže to bylo jasné, že závody budou strašně těsné. Můj cíl bylo dostat se do semifinále a ve finále se pak může stát cokoliv. Ale co jsem viděl ty jízdy, tak to bylo neskutečné. Myslím, že jsem předvedl dobrý výkon, ale jel jsem na hranici rizika,“ řekl v cíli Přindiš.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Prskavec atakoval třetí místo celkového pořadí. „I ve finále se mi jelo dobře, stejně jako i v semifinále. Zajel jsem tady dvakrát nejrychlejší čas a v kvalifikaci jsem byl druhý, takže jsem rád, že jsem si potvrdil, že forma k MS stoupá. Nicméně mě mrzí, že jsem se dneska dotknul ve finálové jízdě a tím jsem skončil na třetím místě. Mrzí mě, že jsem v celkovém hodnocení Světového poháru skončil o čtyři body na čtvrtý. Medaili z celkového hodnocení totiž ještě nemám a říkal jsem si, že dneska by to mohlo klapnout. Ale bohužel jsme se tam naskládali tak, že mi to nevyšlo. Na druhou stranu jsem si to prohrál i tím, že jsem nebyl na SP v Ivrei,“ řekl Prskavec.

Mezi singlkanoistkami postup do finálové desítky těsně utekl Tereze Fišerové, která skončila jedenáctá. I přesto dokázala obhájit druhé místo v celkovém hodnocení. Vítězkou se stala Australanka Jessica Foxová.

Vít Přindiš / F: Vladislav Galuška
Vít Přindiš / F: Vladislav Galuška

Jako druzí skončili ve Světovém poháru ICF za rok 2017 i deblkanoisté Jonáš kašpar s Markem Šindlerem. O vítězství je připravily dva body a dnes čtvrté místo. Vítězství si odnesli jak v Seu, tak celkově Němci Behling a Becker.

„Je to pro nás hořké celkové druhé místo. V některých závodech jsme dokázali vyhrát o čtyři vteřiny, dnes jsme byli čtvrtí se ztrátou 1,5 vteřiny a to celé rozhodlo o konečném pořadí. Byla dnes lehčí trať a rozhodly i maličkosti,“ řekl Marek Šindler v Seu.

„Je trochu šílené. Prohrát o dva body na těch pěti závodech… Je to dost hořké druhé místo. Nastupovali jsme myslím jako dost suverénní závodníci na čele žebříčku a i díky tomu, že se to tady počítá dvakrát, tak jsme nakonec druzí. S nějakým odstupem si člověk může nakonec říct, že to bylo dobré. Letos máme ze všech závodů, kde jsme nastoupili, finálová umístění, máme medaili z mistrovství Evropy, teď druhé místo z celkového hodnocení, takže před posledním závodem na MS je to dobré. Tam budeme chtít ukázat co nejlepší jízdu,“ řekl Kašpar.

Jiří Prskavec / F: Vladislav Galuška
Jiří Prskavec / F: Vladislav Galuška

Šťastná šestka pro Kudějovou a Rohana na finále Světového poháru v Seu

Neděle uzavřela finále, ve kterém se představili tři české lodě – Kateřina Kudějová dojela šestá mezi kajakářkami, Lukáš Rohan a Václav Chaloupka vybojovali šesté a sedmé místo mezi singlkanoisty.

V ranním semifinále kajakářek nevybojovala postupové místo do nejlepší desítky dvaadvacetiletá Karolína Galušková, která si ze Španělska nakonec veze 17. místo. O jedno místo níže skončil mezi singlkanoisty olympionik Vítězslav Gebas. Kudějová postoupila jako šestá nejlepší kajakářka, singlkanoista Chaloupka z osmého a Rohan z desátého místa.

„Chtěla jsem se dostat do finále, což se mi povedlo. Jízdu jsem jela myslím si, že dobře, i když tam bylo pár chyb. Tady se musí vždycky pádlovat a makat a je to pak o desetiny. I když to není těžká trať, jiná se tady postavit ani nedá a chyby se dají udělat vždycky. Letos to bylo moje první finále, kdyby se mi to nepovedlo, byla bych asi hodně smutná. Takto před MS mi to myslím hodně pomohlo,“ řekla Kateřina Kudějová.

Jonáš Kašpar - Marek Šindler / F: Vladislav Galuška
Jonáš Kašpar – Marek Šindler / F: Vladislav Galuška

„Po kvalifikaci jsem měl ze své jízdy hrozně dobrý pocit. Po semifinále jsem chtěl to umístění ještě výrazněji zlepšit, co se mi bohužel nepovedlo. Jel jsem v podstatě úplně stejnou jízdu jako v semifinále, což mně trochu mrzí, ale šesté místo je přesto super. Letos jsem jel tři Světové poháry a třikrát jsem byl ve finále, což si myslím, že je neskutečný. Doufám, že si současnou formu přenesu do příští sezony,“ okomentoval Lukáš Rohan.

„Pro mě byl úspěch už jenom to, že jsem se do finále dostal, takže jsem si to neskutečně užil. Je to moje první finále na Světovém poháru a myslím, že jsem ten tlak docela ustál. Finále jsem jel trochu hůř, než to semifinále, ale jsem spokojený. Teď nás čeká 18hodinová cesta domů, takže to je to poslední a sezóna je za námi,“ řekl Chaloupka.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: