Vodáci Choceň vyrazili na Divokou Orlici a Zdobnici

Vodáci Choceň vyrazili na Divokou Orlici a Zdobnici

Díky změnám počasí jsme od pátku odpoledne zvědavě sledovali průtoky řek v blízkém okolí. Už večer bylo jasné, že Divoká Orlice z Bohousové bude pěkná.

V sobotu v devět se na naší choceňské loděnici sešli čtyři kajakáři a tři singlíři. Vyrazili jsme na Litický oblouk, cestou jsme jedno auto nechali v Potštejně na parkovišti u cukrárny a pokračovali jsme výš. Za Vamberkem všude kolem cest tekla voda, doufali jsme, že odpoledne ještě trochu víc nateče i Zdobnice.

Divoká Orlice - Litický oblouk

Lodě jsme sundali v Bohousové, teklo asi 30 kubíků a bylo 10 stupňů. Když se oficiálně pouští z Pastvin, teče 12 kubíků. Voda byla obarvená, a protože to ještě před chvílí byl sníh, byla i pěkně studená. První jezík na konci Bohousové připomínala už jen malá vlnka. Druhý jez na začátku Litic jsme šli nejdřív omrknout, byl čistý, sjeli jsme ho při pravé straně. Pak už nás vítal známý „Litičák“.

Divoká Orlice - Litický obloukDivoká Orlice - Litický oblouk

Řeka nabrala tempo o trochu víc a my se mohli houpat po vlnách. U břehu vynikly vrácáky a tak jsme si jízdu ještě víc zpestřili. Místy se v nich kromě dřevěného smetí objevily i odpadky. Sem tam jsme potkali nějakou flašku nebo kus dřeva, naštěstí neplavaly žádné velké kusy. Další jez jsme po prohlídnutí jeli u levého břehu. Pomalu už jsme se blížili k silničnímu mostu nedaleko Potštejna. Před mostem vpravo u skály byly dva válečky a za mostem vlna, u které jsme chvilku vydrželi surfovat. Už nám zbývala poslední zatáčka, za kterou jsme spokojeně vylezli na parkoviště.

Divoká Orlice - Litický oblouk

Hned jsme koukli na vodočet a zjistili jsme, že Zdobnice pomalu nabývá. Přejeli jsme k jezu u Vamberka, opět jsme tu nechali jedno auto a jeli jsme do Slatiny nad Zdobnicí. Nasedali jsme u vlakového nádraží, těsně před nasednutím přijel „motorák“, z okénka vykoukl strojvedoucí, kterého znám od vidění z Chocně a přál nám dobrou plavbu. Zdobnice je užší říčka než úsek, který jsme jeli před tím na Divoké Orlici. Měla větší rychlost a v celku byla hravější . Také byla víc zabarvenější a na oplátku v ní bylo méně odpadků, ale více dřeva.

Zdobnice

Řeku ze Slatiny kříží tři jezy, před oběma jde včas zastavit a pohodlně vysednout. První je velmi podobný tomu z Litic, po prohlídnutí jsme jeli při pravém břehu. Na levé straně na jezu visel menší strom. Druhý jez jsme po kontrole všichni přenesli, byla za ním solidní bublina a po obou stranách se tyčí betonová zeď. Třetí jez je těsně pod vysedacím místem, ideální je zastavit přímo pod železničním viaduktem. Jez je sjízdný, ale určitě je potřeba jej prohlídnout. Jel ho pouze Eda, ze břehu jsme ho jistili s házečkami. Cestou domů jsme koukali, že jsme na Zdobnici měli krásných 12 kubíků.

ZdobniceNaše skupinka

Snad ještě něco nasněží, abychom se na jaře mohli projet ještě nejméně jednou.

Zkušenosti čtenářů

Fantomas

Já nevim jestli ten jez co jel jenom Eda, je úplně dobrej nápad jezdit. Takhle z fotky myslim že né. Skoro bych řek, že je to blbost a ani bych se snad s takovou fotkou nechlubil. Pak to uviděj nějaký borci co si půjčej v půjčovně Pálavu a půjdou si ten adrenalin taky vyzkoušet.

Honza Hrubeš

Říkal jsem si némlich to samé. Buďte rádi, že kamaráda pořád ještě máte, tady tahal smrt za fousy. Že to tentokrát vyšlo bez maléru, namoutěkutě neopravňuje ani náhodou k tomu označit ten jez za sjízdný. Věřím, že jste ho jistili – ale riziko tam bylo značné, to neokecáte. A naprosto neúměrné tomu, jakou vodáckou hodnotu nebo jaké potěšení může splutí takového pitomého jezu poskytnout.

Motejl

Nevidim žádnej problém v tom že to Eda jel, když na to má, sjízdnost je věc subjektivní.
A to že schopnosti některejch lidí jsou prostě na vyšší úrovni než u průměrnýho internetovýho diskutéra neznamená že je ten jez pitomej.

Honza Hrubeš

Jistě, že je to věc subjektivní. Eda to sjel, jeho kamarádi se rozhodli, že ho nepojedou – 9 z 10 mamlasů, co sednou poprvé v životě do vypůjčeného raftu, se bude řídit tím, že to Eda sjel a jeho kamarádi napsali, že to je sjízdné. Někteří z nich se pravděpodobně vysypou a utopí. Že to je pitomý jez, na tom si dovolím trvat. Neznám tento konkrétní, ale vidím, jak vypadá, jaký má profil, jak je vysoký, jaký je pod ním na fotografii vývar. A znám desítky, možná spíš stovky jemu podobných. Boofnout je dokážu, ale jak jsem napsal, hodnota toho splutí a potěšení z něj jsou minimální, riziko tam vždycky je. Kvůli jezům přece na vodu nejezdím.

Fantomas

V žádným případě jsem nechtěl snižovat Edovo ježdění. Vím jak jezdí, líbí se mi jak jezdí a rozhodně vím, že on ví co dělá. Spíš sem chtěl varovat ostatní, co ty zkušenosti nemají. Přesně tyhle fotky poňoukají ke splouvání takovejch jezů lidi, kteří nejsou zkušení vodáci ba často nemají o vodě ani ánunk. Protože dělám v půjčovně lodí vím, kdo všechno si loď může půjčit a co všechno s ní dokáže napáchat. Ale jestli tě baví sledovat každoroční reportáže o utonulejch lidech na rozvodněnejch jezech můžeš tuhle fotku všem ukazovat a říkat jim že tenhle jez je totálně v pohodě a že když se neposereš strachem tak že ho dáš s prstem v nose.

Motejl

Když někdo napíše že jez je sjízdnej a někdo jinej se na to spolehne a utopí se protože tam bude zrovna jiná voda, strom nebo cokoli jinýho nepředvídatelnýho tak je to sice smutný, ale stalo se to proto že sjíždějící je debil, né proto že někdo napsal něco na net.
To vaše naříkání by se dalo možná pochopit kdyby ten článek vyšel v lokálních novinách, který si přečte každej Pepa Vomáčka, pro kterýho by to byl jedinej zdroj jeho vodáckejch vědomostí, ale tady na Hydru snad nemusíme cenzurovat svoje články kvůli tomu že lidi postrádaji kritický myšlení?

Meloun

Se divim, že nejel i ten druhej. My ho v neděli teda přenesli, ale byla už tma a jeden pod nulou, tak nám moc nedržely pádla v rukou. V sobotu za světla… I když vývar taky pěknej, podobnej tomu na fotce.

Honza Hrubeš

Jestli máš pocit, že tam žádné riziko nebylo, pak tak úplně nerozumím, tomu, proč to většina členů té party přenesla, jestli tam riziko bylo, nerozumím tomu, proč se cítíš dotčený, že jsem napsal co jsem napsal. Kilometráže a informace o tuzemských řekách se přece píší hlavně pro Pepy Vomáčky. Že to někdo zkuěený sjede mi nevadí. Že vyvolává dojem, jako že je to brnkačka s prstem v nose, to ano, to mi vadí, ne každý Pepa Vomáčka to správně pochopí. Utopence mám rád s cibulí, ne pod jezem.

Josef Vomáčka

Co jsem to provedl? Proč se tu o mě píše? 😀 😀 😀

ondra

Tak ten třetí jez bych asi taky přenes 😀

Video není/nebude?

HonzaC

Podle fotky jez sice skutečně nevypadá nijak super, ale vždy je třeba soudit dle momentálního stavu na místě…

Když si vezmu kolik krys (dle ostatních komentářů a článků) bylo za poslední víkend ve vodě, která má max 2°C. Kde sil při plavání ubývá sakra rychle.
Kdy na vodu vyráží lidé, kteří nemají adekvátní vybavení, natož odpovídající dovednosti…

No, ale stejně je super že nám bylo tento víkend dopřáno. A kdo mohl, parádní vodu si náležitě užil. Za celý loňský rok takto pěkně o víkendu nic neteklo 🙂

PS: taky jsem si vodu užil z blízka po té co mi spadla šprajda, takže neadekvátní vybavení 🙂

Honza Hrubeš

Možná jsem natvrdlý křupan, ale nějak nevidím, kde došlo k nějakému pranýřování(?). Jen si myslím, že je zbytečné Pepy Vomáčky ponoukat k tomu, aby následovali Edu, že je rozumnější je přimět, aby následovali zbytek skupiny, který ten jez přenesl. Ani ůplným pitomcům neschopným kritického myšlení nepřeju, aby se utopili. A mimo to počty utopených jsou munice, kterou i proti mně může použít každý, kdo mě bude chtít z nějaké řeky vyštvat. Je-li toto pranýřování, pak mi asi chybí špetka sociální inteligence, neb to tak necítím.

Honza Hrubeš

… úplným (píšu na klávesnici bez zobrazené diakritiky, navíc jsem brejlovec, tak někdy až zpětně zjistím, že jsem něco napsal jako Hotentot).

HonzaC

Myslel jsem to tak, že nad jezem se pozastaví každý, že to je špatný příklad pro širokou vodáckou veřejnost. Nad pádlováním v ledové vodě nikdo. Přitom právě tyto podmínky pro širokou veřejnost představují mnohem větší riziko, než tento konkrétní jez…

Honza Hrubeš

V tom s Tebou souhlasím na 200%. Asi nejotřesnější zážitek jsem v tomto směru měl před pár lety na dubnové Moravici. Řeka turistická, vhodná i pro naprosté začátečníky. Ovšem ne za takových podmínek. Viděl jsem maníka v raftu spoře oděného jak striptýzovou tanečnici, který po dojetí do Žimrovic byl tak promodralý, že jsem to v životě neviděl (a už vidět nechci), nebyl schopný se sám zvednout, nebyl schopný komunikovat. Takový pitomec se nemusí topit, ani si nepotřebuje natlouct, a přesto může skončit brafou vzhůru.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: