Chrudimí na lodi − městská vodní turistika

Chrudimí na lodi − městská vodní turistika

Vodáci už mnoho řek zamkli, ale jak jsme napsali ve 4. čísle HYDRA, „vodák nespí ani v zimě“. Den je už krátký, ale pokud vysvitne sluníčko a nemáte to daleko k Chrudimce, mohli byste se vydat na její krátký úsek, popsaný v tomto průvodci. Chrudimka na svém úseku ze Svídnice do Chrudimi nabízí asi 7 km pěkné vody WW I-II.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Pardubický kraj
Název řeky
Chrudimka
Délka plavby
2 hodiny
Délka úseku v km
4
Obtížnost
WW I
Sjízdné
na jaře a po deštích
Název vodočtu
Svídnice
Nízká voda
15 cm
Střední voda
70 cm
Vysoká voda
100 cm
Úsek
Chrudim, loděnice Kačeři – Chrudim, park Na Střelnici

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Podmínkou je dostatečný průtok, který je zajištěn při nepřetržitém provozu elektrárny Křižanovice. Pak teče v řece pěkných 12 m²/sec. Pokud je vody méně, mám pro vás tip z oblasti městské vodní turistiky.Při provozu zmíněné elektrárny 6 – 8 hodin denně, pouští vyrovnávačka dolů 3 – 4 kubíky a to je optimální stav pro splutí řeky přes celou Chrudim, který na jaře vydrží i měsíc. V létě po vydatnějších deštích třeba celý týden. Aktuální stav a plánovaný provoz elektrárny lehce zjistíme na webu Povodí Labe (www.pla.cz). Poměrně velký spád je zmírněn pěti jezy, a tak řeka mezi nimi dosahuje obtížnosti max. WW I. Vzhledem ke zmíněným jezům jsou vhodné kryté lodě.

Plavbu nejlépe zahájíme u loděnice v.s. Kačeři Chrudim hned u mostu na silničním okruhu na jihu města. Přepádlujeme krátké vzdutí prvního asi 1 m vysokého kolmého jezu a bezpečně jej skočíme kdekoli v celé šíři koryta. U pravého břehu je sice snížení koruny stupně, ale voda tu táhne těsně podél kolmé navigace.

První jez na trase
První jez na trase

Dál řeka teče zúženým korytem v šikmé a zarostlé navigaci a po 200 metrech těsně za lávkou následuje nenápadný stupeň, na který si za větší vody musíte dát pozor. Nad 6 kubíků se stává rychle nebezpečný a je třeba počítat i s tím, že čtyři potoky mezi přehradou a Chrudimí mohou klidně 3 – 4 kubajzy po prudkých deštích nakrátko přidat. Pak je pod jezem mocný válec, který neodpouští chyby. Po 350 metrech následuje nejvyšší a opět kolmý jez, který skočíme v mírném lomení zhruba uprostřed, tady počítejte s tím, že na vás Chrudimka i trochu šplouchne. Pod tímto jezem řeka vtéká do vysoké kolmé navigace. Podplujeme most a proplouváme téměř středem města a budíme pozornost všech kolemjdoucích.

Určitě vám to tu připomene Teplou v Karlových Varech. Postupně míjíme u dalšího mostu kostel Sv. Kateřiny (vlevo), divadlo K. Pippicha a historické centrum s městskou památkovou zónou (vpravo). V případě potřeby lze s trochou šikovnosti vystoupit u několika schodišť v navigaci, nebo asi 200 metrů za divadlem hned za lávkou vpravo u brodu. To už jsme zhruba v polovině plavby a Chrudimka, která dosud tekla na severozápad se stáčí k severovýchodu a podplouváme další most u banky a blížíme se k rozdvojení řeky.

Zkušenější vodáci si na Chrudimce mohou pohrát
Zkušenější vodáci si na Chrudimce mohou pohrát

Nenechme se zlákat pravým klidným korytem, kterým odtéká minimum vody a vydejme se doleva přes další stupeň. Břehy jsou již místy zarostlé stromy a keři a po 600m nás za dalším mostem čeká poslední stupeň u lihovaru, pod kterým se nechá pěkně surfovat ve vlně. Když nás to omrzí, máme před sebou posledního půl kilometru, plavbu ukončíme u mostu v parku Na Střelnici, na pravém břehu je u sběrny příhodný plácek na pár aut. Máme za sebou asi 3,5 km plavby, kterou si samozřejmě můžeme prodloužit případným pokračování třeba až do Pardubic na soutok s Labem což je dalších 19 km, ale tam už nám stačí, a budou i pohodlnější, otevřenky.

Pojďme se ještě podívat do města. Historické centrum Chrudimi je považováno za jednu z nejkvalitnějších a největších památkových zón ve východních Čechách. Má zachovanou středověkou strukturu s památkově významnou zástavbou se starými hradbami. Mezi nejvýznamnější objekty patří komplex muzejních budov, stará radnice, Arciděkanský chrám Nanebevzetí Páně, kašna s pískovcovým barokním sloupem, bašta Prachárna a městské opevnění s fortnami a Mydlářovský dům s muzeem loutkářských kultur.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: