Klenice – odtud to půjde skoro až do Jizery

Klenice – odtud to půjde skoro až do Jizery

Ne snad, že by se na Klenici vydávaly zástupy vodáků, ale když si vyberete tuto opomíjenou řeku pro svou dovolenou, může být zpestřením plavby po Jizeře. Pokud na vodě zaprší, Jizera se dokáže zvednou o metr „cobydup“. Pak je příhodné počkat, než voda trochu opadne. Z možností povyražení na břehu se nabízí se návštěva muzea nebo některého z hradů.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Středočeský kraj
Název řeky
Klenice
Délka plavby
1 – 2 dny
Délka úseku v km
20
Obtížnost
ZW
Sjízdné
na jaře a po deštích, celoročně
Úsek
Dolní Bousov – park Štěpánka v Mladé Boleslavi
Nebezpečné jezy

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Možná ale máte chuť právě dnes pádlovat a tak, jste-li někde v okolí Mnichova Hradiště nebo Mladé Boleslavi, můžete se na jeden den vydat na říčku Klenici. Je to říčka místního významu, ale určitě patří k vodáckému vzdělání. Není to totiž vůbec žádný nicotný potok. Samozřejmě musí zapršet i v jejím povodí a musí mít dostatek vody. Někdy však i tady může být vody dost a dost. Pak je nutné občas přenést most pod kterým není možné projet.

Ne snad, že by Klenice oplývala přírodními krásami. Údolí, kterým protéká se spíše podobá planině, s vrbami a rákosím, mezi kterými se řeka vine bez nebezpečných míst. Tak i za velké vody si relativně méně zkušení borci mohou oddechnout a vydat se na tento tok.

Klenice – odtud to půjde skoro až do Jizery

Klenice – odtud to půjde skoro až do Jizery

Klenice – odtud to půjde skoro až do Jizery

Klenice pramení nad Libošovicemi, protéká údolím Plakánku kolem hradu Kost a nad Bousovem protéká rybníky. Teprve odsud uvažujme o jejím splutí. Je to na celodenní výlet. Řeka teče mírně, na jejích březích najdeme místa k odpočinku, ale tábořit zde určitě nebudeme. Místy se podobá regulovanému kanálu, ale v podstatě lidskou činnost už příroda dokázala zahladit. Na celém úseku najdeme jen jedno stavidlo a tak řeka volně plyne bez větších překážek, často přímým korytem ku Mladé Boleslavi. Jen místy se zúží a začne se ztrácet tu v rákosí, tu ve vrboví. Ale projet jí nebývá ani na otevřené kánoi s méně zkušeným háčkem problém. Celý úsek sleduje i železniční trat a tak si na své mohou přijít i vodáci s nafukovací lodí. Vesnice na toku přímo neleží a někde si vlastně vůbec nemusíme všimnout, že jsou kousek od řeky. Ale od mostů, jež řeku křižují se k nim lehce dostaneme. Začít plavbu i ukončit tak můžeme na více místech právě u mostů – Rohatsko, Bechov, Sukorady, Židněves a Řepov s Mladou Boleslaví nakonec.

Klenice – odtud to půjde skoro až do Jizery

Klenice – odtud to půjde skoro až do Jizery

Překážkou může být nějaký ten stromek v korytě nebo křivě rostlá vrba, ale také nízké mosty, je-li vody víc než dost. Je lepší, jakmile vplujeme do parku Štěpánka v Mladě Boleslavi, přistát před kolmými kamennými zdmi regulovaného koryta a projít si poslední kilometr toku. Dosti obtížně se z kolmých stěn leze, i když jsou zde před ústím do Jizery schody. Nenadálá překážka nás může překvapit. Mnohdy je lepší skončit vpravo těsně před kolmými zdmi. I autem se sem dá dobře zajet.

Máme-li Klenici za sebou a voda v Jizeře zatím opadla, nic nám nebrání pokračovat další den v plavbě po Jizeře k Benátkám nad Jizerou. Vodu mívá Klenice déle než svižnější toky, právě díky malému spádu. Proč toho nevyužít.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: