Kosový potok (Kosák)

Pokud vydatně zaprší na severovýchodě od Plzně, dá se čekat, že bude sjízdná Mže či Střela. Pokud vodák dostane zálusk na něco trochu akčnějšího a méně známého, je zde možnost šplouchnout si Kosák (Kosový potok).

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Karlovarský kraj
Název řeky
Kosový potok
Délka plavby
1 den
Délka úseku v km
16
Obtížnost
WW II
Sjízdné
na jaře a po deštích
Název vodočtu
Třebel
Nízká voda
40 cm
Střední voda
50 cm
Úsek
Planá – Třebel
Nebezpečné jezy

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Kosový potok není moc známý, i když leží v oblasti vodáky sjížděné Mže, do které se vlévá v lesích jejího středního toku mezi Damnovem a Třebelí. Kosový potok je splavný při jarních táních nebo po vydatných deštích. Jeho obrovskou výhodou je vodočet dostupný na webu. Z historických památek najdeme poblíž na Vlčí hoře zříceninu hradu Volfštejn.

V doporučeném úseku protéká potok lesy většinou bez možnosti přístupu auty. Po celém úseku však potok sleduje turistická stezka (zelená). Potěšením pro oko je krásná příroda parku Kosí potok. „Potěšením“ pro vodáka pak místy napadané stromy a zátarasy. Obtížnost nepřesahuje WW II. Jedná se o splutí, které určitě není vhodné pro začátečníky.

Nejkrásnější úsek Kosového potoka leží mezi mosty silnic č. 201 a č. 230. Začínat je tedy vhodné na mostě Planá – Konstantinovy Lázně (ř. km 11,5), končit pak ve vesnici Třebel, těsně za mostem Planá – Černošín (ř km 4,5). Zde je v potoku vypanelovaný brod.

Nouzově je možné končit téměř kdekoli. Následuje však dlouhé odnesení lodí po turistické stezce k nejbližšímu mostu. Auty se dá – kromě začátku a konce splutí – k potoku přiblížit pouze jednou, a to v necelé polovině u vesnice Křínov.

Sjezd potoka lze začínat například i o most výše (silnice č.198). Obtížnost je však nižší a potok zde není tak zajímavý.

Doporučený úsek má obtížnost WW I-II, závěr pak ZW. Šířka řečiště se pohybuje mezi 3 a 15 metry.

Splutí začíná v úzkém korytě s možností napadaných stromů. Ze začátku poklidná jízda postupně získává na svižnosti, zvyšuje se spád, koryto se rozšiřuje a objevují se kameny. To už je vodák ve velmi pěkném úseku WW II. Za vyšších stavů se v rychlém a poměrně úzkém řečišti těžko zastavuje před padlými stromy a možnými zátarasy. Opatrnost je zde na místě a vyplatí se postupovat spíše v menších skupinkách.

Před koncem splutí dojde k uklidnění toku. Přijdou meandry a zátarasy. Tento úsek však není příliš dlouhý, a tak bude zpestřením a vyzdvihne dobrý pocit z předchozích kilometrů.

Doba splutí se dá odhadnout na 2 – 3 hodiny. Velmi však záleží na množství stromů a na zkušenosti a počtu jezdců. Určitě nebude problém strávit na potoku i dvojnásobný čas.

Při jarních splutích nás může v úseku o obtížnosti WW II, který protéká lesnatým údolím, překvapit poměrně velké množství sněhu, a to i když u mostů na začátku a u konce splutí po něm nebude ani památky.

Sjízdnost potoka nejlépe posoudíme u silničního mostu silnice č. 230 na říčním km 4,5. Pro splutí postačí nějakých 40 – 45 cm. Za tohoto stavu však budou lodě v místech s rozšířeným korytem bouchat o dno. Proto je lepší alespoň nějakých 10 cm přidat.

Je-li sjízdný Kosový potok, bude pravděpodobně poblíž Konstantinových Lázní sjízdný Úterský potok a při troše štěstí i jeho přítok Hadovka. Oba potoky sice nepřevyšují svojí obtížností WW I, protékají však přírodním parkem a určitě stojí za vyzkoušení.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: