Labe z Děčína – pohodová víkendová vyjížďka

Labe z Děčína – pohodová víkendová vyjížďka

Labe z Děčína do Pirny je asi to nejvodnatější, co u nás můžete jet. Řeka tu protéká krásnou přírodou skrz pohoří Labské pískovce, a tak je pořád na co se dívat. Proplouváte malebným údolím lemovaným pískovcovými útesy, řeka rychle proudí, takže nemusíte ani tolik pádlovat, a není problém kdykoliv zastavit, občerstvit se nebo si odpočinout.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Ústecký kraj
Název řeky
Labe
Délka plavby
2 dny
Délka úseku v km
39
Obtížnost
ZW
Sjízdné
celoročně
Název vodočtu
Děčín
Nízká voda
200 cm
Střední voda
270 cm
Vysoká voda
390 cm
Úsek
Děčín – Pirna

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Pro začátek plavby se osvědčilo děčínské nábřeží u restaurace Kocanda, kde se před plavbou můžete naposledy posilnit. Jak se sem dostanete, popíšu v dnešní satelitní době nejlépe asi výrazem: 50°46’18.240″N, 14°12’42.589″E. Na těchto souřadnicích je i parkoviště, kde můžete nechat auta, louka na pobalení všech věcí a příjemný přístup k vodě. Pro přespání je vhodný Kemp Děčín v sousedství, s možností nástupu na vodu přímo z kempu.

Z lodi je vidět hned několik památek Děčína
Z lodi je vidět hned několik památek Děčína
Děčínský železniční most z roku 1867 vede přes Labe a Ploučnici zároveň.
Děčínský železniční most z roku 1867 vede přes Labe a Ploučnici zároveň.

Tento úsek Labe se dá jet jak na otevřených kánoích, tak na seakajacích nebo paddleboardech. Záleží, co preferujete. Plavbu doporučuju rozdělit do dvou dnů. První den můžete doplout do Königsteinu. Po proplutí srdcem Saského Švýcarska – městem Bad Schandau podjeďte silniční a vzápětí železniční most a po chvíli už uvidíte nad řekou pevnost Königstein. Tento úsek je dlouhý přibližně 28 km a díky tekoucí vodě se dá ujet za 3 až 5 hodin, podle toho, jak moc pádlujete.

Potkáte tu i opravdu dospělé lodě
Potkáte tu i opravdu dospělé lodě

Z prvního dne plavby musím určitě vypíchnout překladiště a přístaviště v Děčíně, což je nebývalý industriální zážitek. Krásné je Hřensko, kde překročíte hranici s Německem, a také už zmíněné Bad Schandau, městečko jako malované, kde si můžete na náměstí prohlédnout krásný kostel. Při prohlížení značek, kam sahala voda při povodni 2002, vám bude běhat mráz po zádech.

Labe se dá pohodlně zvládnout i na paddleboardech.
Labe se dá pohodlně zvládnout i na paddleboardech.

Druhý dne vás čeká zhruba stejně dlouhá štreka jako v den první. Po vyplutí z Königsteinu se chvíli pokocháte okolní krajinou, řeka tu fantasticky meandruje mezi skalami. Doporučuju zastavit se i přímo v městečku pod pevností, a zajít si na malou vycházku. Skrz centrum města a lesík jste u pevnosti za 20 minut. Vstupné 8 EUR se rozhodně vyplatí, protože z pevnosti jsou krásné výhledy do všech stran. Další zajímavosti si tu objevujte sami.

Po návštěvě Königsteinu vás čeká asi nejkrásnější část plavby. Vplujete mezi vysoké skalní stěny, které jsou opravdu jako z pohádky, a pozornější si povšimnou i starého mostu spojujícího dvě pískovcové věže.

Proplutí skrz Labské pískovce je působivé.
Proplutí skrz Labské pískovce je působivé.
Ale konec rozjímaní. Je třeba připravit se na přistání. Možností je více: buď vystoupit už u nádraží v Stadt Wehlen, kde můžete v klidu vytáhnout lodě na louku a vrátit se vlakem pro auta do Děčína (cca 9 EUR), nebo přejet do Bad Schandau a u českého průvodčího za cca 75 Kč pokračovat do Děčína a nebo můžete dojet až do Pirny, kde není problém ukončit plavbu na nábřeží. Budete hned vedle nádherného historického centra s množstvím hospůdek a kavárniček. K nádraží je to přibližně kilometr. Záleží na vás, čemu dáte přednost. Využít také můžete službu Bag & bike, která zajistí dopravu lidí i lodí.
Podél Labe vede cyklostezka. Tak proč to proti proudu nevzít na kole?
Podél Labe vede cyklostezka. Tak proč to proti proudu nevzít na kole?

Na závěr ještě upozorním, že na Labi (zejména v Německu) je čilá vodní doprava, a tak vás nesmí překvapit, že potkáte každou chvíli parník, nákladní remorker či jinou loď. Pokud se nenecháte přejet, určitě oceníte vlny, na kterých vás projíždějící kolosy příjemně pohoupou.

Active Point Děčín

S aktualizací průvodce nám pravidelně pomáhá vodácká půjčovna Actvie Point Děčín, kde je možné si na plavbu po Labi zapůjčit kánoe, rafty a kajaky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: