HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Labe – pohodová víkendová vyjížďka

Labe – pohodová víkendová vyjížďka

Labe z Děčína do Pirny je asi to nejvodnatější, co u nás můžete jet. Řeka tu protéká krásnou přírodou skrz pohoří Labské pískovce, a tak je pořád na co se dívat. Proplouváte malebným údolím lemovaným pískovcovými útesy, řeka rychle proudí, takže nemusíte ani tolik pádlovat, a není problém kdykoliv zastavit, občerstvit se nebo si odpočinout.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Ústecký kraj
Název řeky
Labe
Délka plavby
2 dny
Délka úseku v km
39
Obtížnost
ZW
Sjízdné
celoročně
Název vodočtu
Děčín
Nízká voda
200 cm
Střední voda
270 cm
Vysoká voda
390 cm
Úsek
Děčín – Pirna

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Pro začátek plavby se osvědčilo děčínské nábřeží u restaurace Kocanda, kde se před plavbou můžete naposledy posilnit. Jak se sem dostanete, popíšu v dnešní satelitní době nejlépe asi výrazem: 50°46’18.240″N, 14°12’42.589″E. Na těchto souřadnicích je i parkoviště, kde můžete nechat auta, louka na pobalení všech věcí a příjemný přístup k vodě.

Tento úsek Labe se dá jet jak na otevřených kánoích, tak na seakajacích, záleží na vás, co preferujete. Plavbu doporučuju rozdělit do dvou dnů. První den můžete doplout těsně za německé lázeňské městečko Bad Schandau. Po proplutí městem podjeďte silniční a vzápětí železniční most a pak už se rozhlížejte a co nejrychleji se utábořte, další civilizace bude vzápětí. Tento úsek je dlouhý přibližně 20 km a díky tekoucí vodě se dá ujet za dvě a více hodin, podle toho, jak moc pádlujete.

Plavbu po Labi zahajte v Děčíně
Plavbu po Labi zahajte v Děčíně

Z prvního dne plavby musím určitě vypíchnout překladiště a přístaviště v Děčíně, což je nebývalý industriální zážitek. Krásné je Hřensko, kde překročíte hranici s Německem, a také už zmíněné Bad Schandau, městečko jako malované, kde si můžete na náměstí prohlédnout krásný kostel. Při prohlížení značek, kam sahala voda při povodni 2002, vám bude běhat mráz po zádech.

Druhý dne vás čeká zhruba stejně dlouhá štreka jako v den první. Po vyplutí z Bad Schandau se chvíli pokocháte okolní krajinou a po chvíli už uvidíte nad řekou pevnost Königstein. Doporučuju zastavit ve vesnici pod pevností, což je sedm kilometrů od Bad Schandau, a zajít si na malou vycházku. Skrz centrum města a lesík jste u pevnosti za dvacet minut. Vstupné 8 eur se rozhodně vyplatí, protože z pevnosti jsou krásné výhledy do všech stran. Další zajímavosti si tu objevujte sami.

Po klidných vodách Labe doplujete až do Königsteinu
Po klidných vodách Labe doplujete až do Königsteinu

Po návštěvě Königsteinu vás čeká asi nejkrásnější část plavby. Vplujete mezi vysoké skalní stěny, které jsou opravdu jako z pohádky, a pozornější si povšimnou i starého mostu spojujícího dvě pískovcové věže.

Ale konec rozjímaní. Je třeba připravit se na přistání. Možnosti jsou dvě: buď vystoupit už u nádraží v Rathen (50°57’28.167″N, 14°4’38.669″E), kde můžete v klidu vytáhnout lodě na louku a vrátit se vlakem pro auta do Děčína(dospělý 9 eur), nebo můžete dojet až do Pirny, ale tady budete mít rozhodně problém ukončit plavbu uprostřed města. Nebo si budete muset popojít pěkný kousek k nádraží. Záleží na vás, čemu dáte přednost.

Cestou si dávejte pozor na parníky a jiná plavidla
Cestou si dávejte pozor na parníky a jiná plavidla

Na závěr ještě upozorním, že na Labi (zejména v Německu) je čilá vodní doprava, a tak vás nesmí překvapit, že potkáte každou chvíli parník, nákladní remorker či jinou loď. Pokud se nenecháte přejet, určitě oceníte vlny, na kterých vás projíždějící kolosy příjemně pohoupou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: