Mrlina – neznámá a překvapivě hbitá rovinatá říčka

Mrlina – neznámá a překvapivě hbitá rovinatá říčka

Mrlina je neveliká říčka, pramenící u osady Příchvoj nedaleko Jičína a vlévající se jako pravostranný přítok do Labe v Nymburce. Délka toku je více než 50 km. My si dnes popíšeme úsek dlouhý 18 km od Bučického rybníka k obci Budiměřice, která leží 4 km nad Nymburkem.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Středočeský kraj
Název řeky
Mrlina
Délka plavby
1 den
Délka úseku v km
18
Obtížnost
WW I, ZW
Sjízdné
celoročně, na jaře a po deštích
Název vodočtu
Vestec
Úsek
Bučický rybník (hráz) – Budiměřice
Nebezpečné jezy

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Mrlina je sjízdná za zvýšených vodních stavů i v létě, jinak samozřejmě na jaře a po deštích. Na podzim se koná veřejné splutí Mrliny při příležitosti vypouštění vody z Bučického rybníka. Dostatečný vodní stav je kolem 70 cm na vodočtu ve Vestci, což odpovídá průtoku 2 m³/sec. Rychlost plavby je poměrně velká. My sjeli tento úsek (18 km) asi za tři a půl hodiny i s přestávkou.

Mrlina – neznámá a překvapivě hbitá rovinatá říčka

První dva kilometry jsou ty zdaleka nejzajímavější na celé řece. Mrlina je tu velmi úzká (tak 3 metry), zarostlá a je nutno dávat pozor na větvičky, větve, padlé stromy a jednoduše řečeno být neustále ve střehu. Už pár metrů pod výpustí rybníka na nás číhá stupeň v pravotočivé zatáčce, pak se musíme vyhnout nakloněnému stromu a zastavit pod nízkou lávkou v rychlém proudu. Až do Rožďalovic (asi 2 km) bych Mrlinu hodnotil jako WW I, dále pak už jen jako ZW. Říčka meandruje, proud je poměrně hbitý a my podplouváme desítky vrbiček a hádáme, jestli skrz ně vůbec projedeme.

Po chvíli se před námi objeví Rožďalovice, odkud bylo koryto Mrliny narovnáno. Řeka je o mnoho širší, přehlednější, meandry i vrbičky jsou pryč. Kdo si netroufne na dobrodružné první dva kilometry, může začít tady. Kousek za Rožďalovicemi sjedeme nízký stupeň a plujeme dále po říčce, která je pak už velmi jednoduchá, ale překvapivě rychlá. V Křinci (ř. km 14, poznáme podle) jsme přenesli po levé straně jez a jedeme dále po narovnaném rychlém toku k dalšímu stupínku nedaleko Vestce (ř. km 11). V dalších kilometrech je už Mrlina o něco pomalejší, protéká otevřenou rovinatou krajinou a my si můžeme užívat množství vodního i dravého ptactva, zahlédli jsme i ondatry. Od Vestce to je k našemu výstupnímu místu ještě tak 6 km, během kterých mineme tři obce. Končíme u silničního mostu na levé straně řeky. Je možné plout samozřejmě ještě dál po posledních asi 4 kilometrech řeky do Nymburku, charakter řeky se už nezmění.

Mrlina – neznámá a překvapivě hbitá rovinatá říčka

K Bučickému rybníku se dostaneme z Rožďalovic, když odbočíme před kostelem doprava na malou silničku, a pak už dojedeme až k hrázi rybníka. Podél Mrliny vede silnice prakticky neustále (silnice č. 329 a 330), začít a skončit se dá proto téměř kdekoliv.

Za návštěvu stojí barokní kostel v Rožďalovicích, což je dominanta kraje, viditelná už z dálky. Na oběd se dá zastavit třeba v Křinci a největší sídlo oblasti je Nymburk s mnoha obchody, restauracemi a hezkým náměstím.

Mrlina – neznámá a překvapivě hbitá rovinatá říčka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: