Mže – nenáročná plavba kousek od Plzně

Mže – nenáročná plavba kousek od Plzně

Pokud máte rádi klidné toky, kde nepotkáte živáčka (kromě rybářů), či chcete svézt partnera(ku) nebo začínajícího kamaráda (vodáka) na netradiční jednoduché řece, můžete zvolit říčku Mži, která tyto charakteristiky splňuje.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Plzeňský kraj
Název řeky
Mže
Délka plavby
1 den
Délka úseku v km
8
Obtížnost
ZW
Sjízdné
na jaře a po deštích
Název vodočtu
Stříbro
Nízká voda
65 cm
Střední voda
110 cm
Vysoká voda
150 cm
Úsek
Město Touškov – Radčice

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Mže je zdrojový tok Berounky, pramení v Německu, na své cestě protéká městy Tachov a Stříbro, na území Plzně se spojuje s Radbuzou a odsud už nese název Berounka. Mže je dlouhá více než 100 km, teoreticky je sjízdných asi 95 km od přehradní nádrže Lučina. Jako komplikace na středním toku se jeví přehrada Hracholusky, jejíž vzdutí je delší než 20 km. Od přehrady má řeka poměrně malý spád, obtížnost k ústí, včetně popisovaného úseku, klasifikujeme jako ZW.

Popisovaná etapa se nachází jen několik kilometrů západně od Plzně. Ať nám tedy jako navigační bod slouží dálnice D5. Sjedeme z ní na exitu 95 u Nýřan a pokračujeme po silnici č. 180 přes Kozolupy až do Města Touškov, kde začínáme. Na konec etapy (do Křimic a do Radčic) dojedeme z Města Touškova po lokální silnici přes Malesice nebo po druhém břehu řeky po silnici č. 605 přes Kozolupy přímo do Křimic.

Začínáme na silničním mostě (silnice č. 180) mezi obcemi Kozolupy a Městem Touškov. Je tu plácek na odstavení auta a poměrně dobrý přístup k řece. Mže je široká tak 10 – 15 metrů, proud je pomalý, a tak pádlujeme rovinatou krajinou vstříc prvnímu jezu, který se nachází po 1,5 km jednoduché plavby. Jez můžeme sjet (nebo spíše skodrcat), anebo poměrně pohodlně přenést po levém břehu. Pak už opustíme obec Kozolupy a cestou mezi poli míříme ke splavu dalšímu, který následuje asi po 700 – 800 metrech. Stejně jako jez první, i tento je víceméně možné splout, nebo po levém břehu přenést.

Mže je jednoduchá krásná řeka
Mže je jednoduchá krásná řeka

Klidná hladina Mže pokračuje i dále a v řečišti s několika meandry na nás čeká 1,5 km k dalšímu jezu u Červeného mlýna nedaleko obce Malesice, kde se mimochodem můžeme zastavit a občerstvit. Jez je bez problémů sjízdný, můžeme ho však i přenést, ale přenášení je tentokrát o něco delší, a to po pravém břehu. Poslední a nesjízdný jez přehrazuje řeku asi 600 m za Malesicemi. Přenášíme jej vlevo a i když přenášení není dlouhé, znepříjemňuje ho vegetace kolem jezu, protože žádnou přirozenou cestičku jsem tu nenalezl. Po jeho překonání doplujeme po 1 km k silničnímu mostu, kde můžeme plavbu ukončit. Odtud je to pár minut chůze do obce Křimice. Pokud máme chuť jet ještě o pár kilometrů dále, můžeme doplout do obce Radčice, kterou poznáme taktéž podle mostu, u kterého skončíme.

Mže není sjízdná celoročně, bývá ale sjízdná i v letních měsících, a sice po deštích. Rozhodující je vodočet ve Stříbře, který by měl ukazovat minimálně 65 cm, což odpovídá průtoku zhruba 6 m³/s.

Občerstvovací stanice nalezneme ve všech výše zmíněných obcích – ve Městě Touškov, v Malesicích i v Křimicích a Radčicích, což už jsou vlastně okrajové čtvrtě Plzně. V okolí Plzně se můžeme zdržet samozřejmě déle. Za vidění určitě stojí centrum města, a hlavně, v blízkém okolí teče mnoho řek podobného charakteru jako má Mže, například Radbuza.

Zkušenosti čtenářů

Petr

Mže – parádní jednodenka Hracholusky – Plzeň – 20km. Sjízdnost celoročně.
Vodočet odtok z přehrady Hracholusky  – 45cm
Veškeré info na:
http://www.pujcovnamze.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: