Michal Šindelář

Články autora

Pádlování na nenápadné, ale stále sjízdné Lužické Nise

Pádlování na nenápadné, ale stále sjízdné Lužické Nise

Pokud byste si lámali hlavu, třeba jako já, na kterou řeku se v létě vydat, i když je poměrně sucho a moc řek vodu v korytě nemá, může být Lužická Nisa alternativou pro váš výlet.

Möll – vodnatka na jihu Rakouska

Möll – vodnatka na jihu Rakouska

Möll patří ke známým ledovcovým řekám v Rakousku v Bundeslandu Kärnten. Pramení v oblasti Großglockneru a asi po 82 km se vlévá do jihorakouského veletoku jménem Dráva, se kterou je možné plavbu spojit.

Sáva – krásná slovinská výletní řeka

Sáva – krásná slovinská výletní řeka

Řeka Sáva je nejdelší a také jednou z nejdůležitějších slovinských řek. Vzniká soutokem dvou zdrojnic u městečka Radovljica, které jsou zejména českým vodákům hodně známé. První je divočejší Sáva Bohinjka a druhá relativně studená Sáva Dolinka. Po 900 km ústí Sáva už jako velká řeka do Dunaje v oblasti Bělehradu. Co se týká letní turistiky, pro kterou se mnou popisovaný úsek řeky Sávy hodí, sjízdná je prakticky celoročně, ale záleží na rozmarech pracovníků přehrady na Sávě Dolince. Riziko, že by Sáva nebyla v létě sjízdná, je však dost malé.

Aries – balkánské poježdění

Aries – balkánské poježdění

Řeka Aries pramení v plošně rozsáhlém a částečně krasovém pohoří Muntii Apuseni v severozápadním Rumunsku. Vzniká spojením dvou horských říček Aries Mare a Mic a vlévá se do řeky Mureš. Pokud se týká výše zmíněných zdrojnic, jsou sjízdné (Aries Mare), obtížnější, ale vodu mají jen na jaře, eventuálně po vydatných deštích.

Isar – rychle tekoucí alpská řeka

Isar – rychle tekoucí alpská řeka

Sjízdný úsek horního Isaru je 9 km dlouhý, končí právě tady na parkovišti v Scharnitz a jeho obtížnost je WW II–III). Na začátku je Isar docela úzký, šířka koryta se pohybuje tak kolem 10 metrů, proud je relativně rychlý, voda je krásně čistá a kameny v korytě nás udržují v pozornosti.

Tyrolsko 2008

Tyrolsko 2008

Kvůli našim rozličným aktivitám a výletům, jsme měli loni na naše klasické letní vodácké radovánky k dispozici všeho všudy 5 dní, tak bylo nabíledni, že se nevydáme nějak extra daleko. Volba proto padla na Tyrolsko. Kraj, kde člověk najde jak turistické, tak i vyloženě extrémní vodácké terény, které mají dostatek vody s malými výjimkami po celý rok. Kraj, kde jsou všechny řeky průzračně čisté a studené. Kraj, kde se lze kochat (zatím) téměř nedotčenou alpskou přírodou.