Sáva – krásná slovinská výletní řeka

Sáva – krásná slovinská výletní řeka

Řeka Sáva je nejdelší a také jednou z nejdůležitějších slovinských řek. Vzniká soutokem dvou zdrojnic u městečka Radovljica, které jsou zejména českým vodákům hodně známé. První je divočejší Sáva Bohinjka a druhá relativně studená Sáva Dolinka. Po 900 km ústí Sáva už jako velká řeka do Dunaje v oblasti Bělehradu. Co se týká letní turistiky, pro kterou se mnou popisovaný úsek řeky Sávy hodí, sjízdná je prakticky celoročně, ale záleží na rozmarech pracovníků přehrady na Sávě Dolince. Riziko, že by Sáva nebyla v létě sjízdná, je však dost malé.

Dále se silnice od řeky odklání, v řečišti přibývají kameny a drobné vlnky. Úplným začátečníkům bych tento úsek nedoporučil, ale jinak se nejedná o nic extra těžkého. Asi 2 kilometry od výše zmíněného mostu je v řece vybudována slalomová trať pro rafty, protože je tento úsek řeky hojně využíván komerčními společnostmi za účelem provozování raftingu pro turisty. Na levém břehu je také základna jedné z raftových společností, kde je po domluvě možnost levného ubytování v jejich privátním kempu.

V obci Posavec je bezplatné parkoviště hned u mostu na levé straně řeky a v jeho těsné blízkosti se nachází restaurant, který můžu vodákům vřele doporučit. Do Posavce se dostanete tak, že pojedete po hlavní silnici z Radovljice na Kranj, z této cesty uhnete ve vesničce Črnivec doprava a po chvíli dojedete do Posavce.

Ze zajímavostí v okolí stojí za návštěvu Radovljica, což je nádherné městečko s příležitostmi k nakoupení, ke kempinku nebo k návštěvě bazénu, a také velmi známé lázeňské město Bled se starým hradem nacházejícím se na kopci nad městem, s překrásným jezerem ke koupání, v jehož středu je ostrov s kostelíkem a s vyhlídkou na město.

ZDE si můžete stáhnout mapu řeky.

[b]Průvodce vyšel v [redir=http://old.hydromagazin.cz/clanek.asp?id=976 newwindow]HYDROmagazínu 5/07[/redir]. Pokud máte o popsané řece nějaké nové informace, napište je, prosím, do komentáře.[/b]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: