Oslava – česká divočina

Oslava – česká divočina

Oslava pramení v blízkosti Žďáru nad Sázavou a u Ivančic ústí do Jihlavy na ř. km 39,7. Sjízdných je 88 km. Nejobtížnější a krajinově také asi nejhezčí úsek mezi Náměští a Kuroslepy, je dlouhý 14 km a průměrný spád řeky je tu 5 ‰.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Kraj Vysočina
Název řeky
Oslava
Délka plavby
1 den
Délka úseku v km
14
Obtížnost
WW I, WW II, WW III
Sjízdné
celoročně
Název vodočtu
Náměšť nad Oslavou
Úsek
Náměšť nad Oslavou – Kuroslepy

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Na Oslavu se dostaneme po dálnici D1, od jejíhož sjezdu na 162. km je Náměšť nad Oslavou vzdálena 10 km po silnici č. 399. Před mostem odbočíme doleva a u garáží na břehu řeky můžeme nechat auto a připravit se k plavbě. V těchto místech je Oslava klidná, což je na rozpádlování před vjezdem do těžších peřejí a vln docela vhodné. Zhruba po kilometru poklidné plavby dojedeme k železničnímu mostu, pod kterým nás čeká první jez, který je sjízdný, eventuálně je ale možné ho přenést po pravém břehu.

V těchto místech vplouváme do přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice. A protože plujeme hlubokým, lesnatým údolím, je okolí řeky krajinově velmi pěkné. Na řece nás v následujících zhruba pěti kilometrech nečekají žádné jezy ani záludnosti. Řeka příjemně teče, tu a tam se objevují nádherné peřejky. Po splutí sedmi kilometrů se před námi objeví relativně prudká levotočivá zatáčka, za níž začíná nejhezčí část námi splouvaného úseku: peřej Pět prstů. Krásná, tři kilometry dlouhá peřej o obtížnosti WW II dosahuje za mírně zvýšeného vodního stavu obtížnosti až WW III. Rychlý proud a slalom mezi balvany větších rozměrů nenechá jezdce chvíli v klidu. Není ovšem problém občas zastavit a prohlédnout nejlépe sjízdnou trasu, nejlépe z levého břehu, kudy vede lesní pěšina a kde se nachází i trampská osada.

Fotka

Po sjetí peřeje Pět prstů řeka neztrácí na síle, dál příjemně teče a stále se objevují drobné peřejky. Do Kuroslep je to po řece ještě zhruba tři kilometry, na nichž nás čeká jeden jez u mlýnu Skřipina. Pak už se před námi objeví obec Kuroslepy se silničním mostem, kde je obvyklý konec plavby.

Pokud nás však řeka baví, je možné pokračovat po řece dále do Čučic anebo až do Olsavan, což je od Kuroslep deset, respektive patnáct kilometrů. Řeka má stále podobný charakter, jen obtížnost se sníží na WW I (ZW). Proud je už znatelně slabší, není to ale žádný volej.

Oslava – česká divočina

Oslava – česká divočina

V popisovaném úseku se silnice přibližuje k řece jen na začátku v Náměšti nad Oslavou a pak až v obci Kuroslepy. Z kulturních zajímavostí v okolí jmenujme zříceniny jménem Lemberk a Sedlec, zbytky gotických hradů ze 14., respektive ze 13. století, které se nacházejí v blízkosti peřeje Pět prstů. O dva kilometry dále po řece stojí lovecký zámeček Vlčí kopec. V Náměšti nad Oslavou nalezneme renesanční zámek, historický most a v případě nouze i první pomoc a samozřejmě možnost nakoupit potraviny.

Žádný organizovaný kemp v blízkosti tohoto úseku řeky není, takže jediná možnost je táboření ve volné přírodě. Krajina je v okolí toku nádherná a stany se dají postavit jak kolem Náměště, tak i v okolí Kuroslep.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: