Svatava – pohodová horská říčka

Svatava – pohodová horská říčka

Svatava je horská říčka protékající pěknou a klidnou krajinou. Pramení v Německu u Schönecku v nadmořské výšce 710 m n m., následně překonává státní hranici a po celou dobu toku na českém území (29 km) si udržuje jižní směr a ve 401 m n m. se na ř. km 203 vlévá do Ohře.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Karlovarský kraj
Název řeky
Svatava
Délka plavby
1 – 2 dny
Délka úseku v km
29
Obtížnost
ZW, WW II, WW I
Sjízdné
na jaře a po deštích
Název vodočtu
Oloví
Nízká voda
45 cm
Úsek
Hraniční přechod Kraslice / Klingenthal – soutok s Ohří (Sokolov)
Nebezpečné jezy

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Svatava je poměrně rychlá, ale ne příliš náročná říčka. Stromy padlé přes řeku se mohou vyskytovat jen na horním toku, dále už se koryto rozšiřuje a celý tok je možné sjet za 4 – 5 hodin. Při sjíždění Svatavy narazíme na různé stupně a zbytky jezů, které jsou ale v přehledných místech a alespoň pro trošičku zkušenější jezdce by neměly představovat žádný problém.

Nejzazším místem pro začátek plavby je dřevěná lávka (s místem pro zaparkování) asi půl kilometru před hranicí s Německem na pravé straně silnice ve směru od Kraslic. V tomto úseku protéká Svatava úzkým údolím, které se před vjezdem do Kraslic rozšiřuje. Šířka toku je 4 – 6 m, dno je kamenité a celou dobu nás provázejí drobné stupně a peřejky (WW I).

V Kraslicích je říčka sevřena do regulovaného koryta, a tím se její proud zrychluje, peřeje nabírají na síle, ale nepřesáhnou obtížnost WW II. Po průjezdu Kraslicemi se řeka mírně uklidňuje, ale proud na síle rozhodně neztrácí.

Svatava

Na ř. km 19,7 se do Svatavy vlévá říčka Rotava. Jedná se o rychlou horskou říčku a jestli se vypravíte na Svatavu, rozhodně doporučuju sjet i Rotavu. Sjízdných je 5 km o obtížnosti WW II. Rotava vlastní vodočet nemá, a tak její sjízdnost můžeme posoudit podle množství vody ve Svatavě. Podél Rotavy vede v celé její délce silnice. Asi 0,5 km před ústím do Svatavy je nutno přenést nesjízdný dvoumetrový stupeň.

Po soutoku s Rotavou protéká Svatava už otevřenějším údolím s lehkými peřejemi. Na ř. km 17,7 uvidíme na obou stranách řeky jakousi vysokou betonovou hráz (zbytky jezu), pod kterou nás čeká pěkná peřejka. Následujících pár kilometrů je už řeka klidnější, pozor ale na vakový jez s velkým vývarem na ř. km 11,9, který můžete přenést vpravo. Odtud se objevují na obou březích chatové osady a po pár kilometrech nepříliš náročné plavby doplujeme do městečka s názvem Svatava, kde nás čekají další dva jezy. První na ř. km 3,2 a druhý o 800 metrů dál. Oba jsou sjízdné, ale i případné přenášení je bezproblémové. Mezi těmito jezy je u železničního mostu na ř. km 2,8 možno ukončit plavbu. Poslední jez je půl kilometru před ústím Svatavy do Ohře, jeho výška je dva metry a je sjízdný.

Svatava

Na Svatavu se dostaneme po silnici č. 210 ze Sokolova směrem na Kraslice. Až na malé výjimky sleduje silnice řeku celou dobu a totéž platí i o železnici v úseku Kraslice – Sokolov.

Vhodná místa pro začátek plavby jsou Kraslice (ř. km 26), soutok s Rotavou (u pily u silničního mostu, ř. km 19,2) nebo Oloví (ř. km 14,5). Pokud nemáme v plánu dojet až do Ohře, je možno skončit v obci Svatava.

Kempy v blízkém okolí nejsou, ale řeka neprotéká chráněnou oblastí, takže je možné přenocovat téměř kdekoliv. První pomoc poskytnou v Kraslicích nebo Sokolově. Za návštěvu stojí obec Oloví, kde najdeme kostel z 16. století nebo sklárnu, a dále bývalé okresní město Sokolov, kde nalezneme zachovaný barokní zámek ze 17. století a také mariánský sloup, kašnu, radnici či klášter kapucínů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: