Svratka – řeka pro jarní nadšence i turisty

Svratka – řeka pro jarní nadšence i turisty

Svratka je jedna z mála našich řek, která je zhruba stejně dostupná pro vodáka z Prahy i Ostravy. Je sjízdná několikrát za rok a své místo si na ní najdou turisté na „otevřenkách“, jarní nadšenci využívající tání sněhu i příznivci umělých slalomových a rodeových kanálů. Několikrát za rok se na řece pořádají turistická splutí a závody všeho druhu.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Kraj Vysočina
Název řeky
Svratka
Délka plavby
2 dny
Délka úseku v km
26
Obtížnost
WW I, WW II
Sjízdné
na jaře a po deštích
Název vodočtu
Borovnice
Nízká voda
85 cm
Střední voda
110 cm
Vysoká voda
160 cm
Úsek
České Milovy – Dalečín

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Na řece se nacházejí dva vodácky zajímavé úseky. Horní je sjízdný pouze za jarního tání a po vydatných deších. Dolní úsek je pak závislý na vypouštění přehrad Vír I a Vír II. Na obou úsecích dosahuje Svratka místy obtížnosti až WW II+. Řeka je sjízdná i pod koncem dolního úseku, vodácky je však na zbylém toku už méně zajímavá.

Začátek a konec sjezdu:

Začátek sjezdu je v horním úseku vhodný z vesnice České Milovy nebo níže na mostě mezi vesnicí Březiny a Krásné. Za vysokých nadstavů se dá řeka sjíždět i výše nad Českými Milovy. Je to však jízda po louce s projížděním pekelných meandrů a absolutně neprůjezdných vrbiček. Zážitek navíc vyšperkuje neustále mizící a opět se objevující hlavní koryto řeky, v těchto místech spíše koryto potůčku. V Českých Milovech je přístup k řece bezproblémový po zelené značce spojující České a Moravské Milovy. Směr od Moravských Milov je však přes zákaz vjezdu, a tedy méně vhodný.

Konec sjezdu je možný na již zmíněném mostě mezi vesnicemi Březiny a Krásné. Další možnost je ve vsi Borovnice, kde se také nachází směrodatný vodočet pro horní úsek (je třeba alespoň 85 cm). Řeku je možné splouvat i níže. Nejpozději je však třeba skončit v Dalečíně. Dále je pak nádrž s pitnou vodou Vír I, a tudíž je splouvání nemožné.

Svratka je pohodová říčka
Svratka je pohodová říčka

Popis:

Svižná říčka o šířce koryta 5 – 10 m, která je uzavřená v údolí a v lese. Obtížnost pod Českými Milovy může dosahovat až WW II+. V tomto úseku je tok rychlý a peřejnatý. Po 4 km, před prvním mostem, se pak obtížnost sníží na WW I. Tato část je vhodná pro zkušenější jezdce, které v rychlém proudu nic nepřekvapí. Do Borovnice následuje ještě několik peřejnatých úseků. Pod Borovnicemi přibývá vysokých jezů a ubývá na obtížnosti a rychlosti proudu.

Sjízdnost:

Pro horní úsek je směrodatný vodočet v Borovnici (85 cm). Při stavu nad 135 cm je Svratka nad Českými Milovy rozlita do luk. V Milovech se vrátí do koryta, ale je těsně před vylitím. Je to však ideální stav pro tento úsek. Vše je pod vodou a Svratka nabízí jen vlny, peřeje a zalité kameny. Vše je ale ještě bezpečné (pozor na nízké lávky na začátku úseku).

Přístup a doprava:

Přístup je možný po silnici pouze auty a autobusy. Pozor však na horní úsek. V Č. Milovech se autobusem k vodě nedostanete. Silnice pak často překračuje řeku a většinou vede podle ní. S dopravou tedy problém není.

Na Svratce najdete i zábavná místa
Na Svratce najdete i zábavná místa

Zajímavosti v okolí:

V horním úseku se zjara či po vydatných deštích nabízí spousta dalšího vodáckého povyražení. V blízkém okolí v povodí Dyje je říčka Vršava WW II. Za rozvodím v povodí horního toku Labe jsou pak říčky a potoky Chrudimka WW I, Ležák WW III, Krouna WW I-II (III+) a Žejbro WW I-II. Všechny tyto říčky a potoky pramení téměř na jednom místě v blízkosti pramene Svratky, a tak se dá předpokládat, že když bude mít pěknou vodu horní Svratka, budou sjízdné také. Na dolním toku pak přímo u Svratky v Doubravníku naleznete pozdně gotický klášterní kostel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: