Zpátky na Špindl. Sjezdaře a raftaře čeká nejnáročnější trať.

Zpátky na Špindl. Sjezdaře a raftaře čeká nejnáročnější trať.

Dlouhých pět let čekání je u konce. Po opravách vodního díla Labská se do kalendáře sjezdařů na divoké vodě a raftařů vrací závody ve Špindlerově Mlýně.

Jedna z vůbec nejnáročnějších přírodních tratí ve střední Evropě slibuje o víkendu 30. dubna a 1. května atraktivní závody, v rámci kterých budou sjezdaři bojovat o nominaci na seniorský světový šampionát i tituly mistrů České republiky v klasickém sjezdu. Byť se jedná o velmi lákavou příležitost pro všechny vodáky, po celý víkend je dovoleno splouvat trať výhradně závodníkům ve sjezdu a raftingu. Podrobnější pokyny naleznete níže.

Labská soutěska / F: Aleš Berka
Labská soutěska / F: Aleš Berka

Sjezdařské závody ve Špindlerově Mlýně se naposledy uskutečnily v roce 2017, od té doby probíhala rekonstrukce zahrnující například úpravy na vtokových částech nádrže, spodních výpustích či odtokové štole. Součástí bylo také celkové rozšíření kapacity nádrže. Nyní se mohou sjezdaři i raftaři těšit na návrat na tuto legendární trať.

Michlák, Kukačka, Bártlova lávka, Studené koleno či Soutěska – to jsou pojmy, které prověřily nejednu vodáckou generaci,“ uvádí šéftrenér reprezentace a ředitel 5. a 6. Českého poháru ve sjezdu Robert Knebel. „Obtížnost trati tkví v relativně velkém průtoku v řece a minimu možností tréninku během roku. V běžných letech se sjezdaři dostanou na Labe jednou za dva roky, což je pro trénink opravdu málo.“

Labská soutěska / F: Aleš Berka
Labská soutěska / F: Aleš Berka

Jelikož se jedná o opravdu mimořádně náročnou trať, závody jsou určeny pouze pro konkrétní výkonnostní skupinu závodníků a na start se nemůže postavit jen tak někdo. „Za hladký průběh závodů zodpovídáme Krkonošskému národnímu parku. A protože chceme i do dalších let získat výjimku pro vypouštění vody, prosíme všechny závodníky, aby respektovali daná pravidla a pokyny,“ vyzývá Knebel.

Během vypouštění vody, tedy v pátek 14:00–18:00, sobotu 8:30–17:00 a neděli 8:30–16:00, je umožněno splouvání pouze účastníkům závodu ve sjezdu a raftingu. Všichni vodáci na území KRNAP v úseku Labské přehrady a prvního jezu v Herlíkovicích musejí mít na sobě startovní čísla vydaná pořadateli obou víkendových závodů.

Účastníci akce se vyzývají, aby dodržovali veškeré pokyny od pořadatelů závodů, neporušovali návštěvní řád KRNAP, chovali se dle platných pravidel a parkovali pouze na označených a vyhrazených plochách.

Volné splutí je možné od hranice KRNAP níže. Tedy od jezu nad Herlíkovicemi na ř. km 1075,9 (238,6). Pořadatelé závodu prosí všechny nezávodníky, aby toto respektovali, závisí na tom nejen udělení výjimek pro další ročníky sjezdových a raftových závodů.

Pro úplnost přikládáme rozpis celého víkendu v pdf.

Labská soutěska / F: Aleš Berka
Labská soutěska / F: Aleš Berka

Zkušenosti čtenářů

Mejla

HNUS!

Mejla

V pravidlech KRNAP je povoleno splutí Labe v úseku Labská-Vrchlabí. A jelikož po každém významnějším dešti je na jaře nutné pouštět i více než 20m3/s , nechápu proč se z toho všeho dělá taková věda! Myslím že jediný pádný důvod je, aby se tam závodníkům nemotali hobby vodáci.Příště to napište rovnou. Myslím že během tréninkových hodin by se to jistě dalo kousnout i s hobíkama. Na té mimořádně náročné WW3 s jedinou peřejí za 4 bychom si jistě dokázali vyhovět….

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: