10. Mistrovství České republiky v paddleboardingu na divoké vodě

Uplynulý víkend 27. – 28. 8. 2022 byl ve znamení paddleboardingu na divoké vodě, neboť se konalo již 10. Mistrovství České republiky v paddleboardingu v areálu Lídy Polesné v Českých Budějovicích.

Jednalo se o završení závodní sezóny v této paddleboardové disciplíně. Organizátoři z místního klubu BUDE SPORT ČB zorganizovali báječný víkend, jak pro závodníky, tak i jejich doprovod. Účast byla nadmíru vysoká, sešlo se celkem 56 závodníků všech kategorií od nejmladších dětí až po zkušené závodníky z kategorie masters.

Ačkoliv předpověď na víkend neslibovala žádné extra počasí, přehnala se v sobotu pouze krátká přeháňka, která však vodákům zábavu pokazit nemůže.

Drobný deštík náladu nikomu nepokazil.

Během sobotního dne bylo naplánováno hned několik disciplín. Závodní víkend byl zahájen sprintem, kde bylo jediným úkolem závodníků jet co nejrychleji od startu do cíle, bez jakéhokoli projíždění branek či objíždění bójí, prostě „jen“ pádlovat rovně a nejrychleji jak člověk dokáže. Pro první místo si v nejobsazenější kategorii mužů dopádloval Honza Rott z pražského TAMBO TEAMU, v masters Jan Šesták. Mezi ženami nejrychleji proplula tratí stálice na stupních vítězů nejvyšších Kristýna Babiánková, mezi juniory do 18 let to byl lokál z BUDE SPORTU Oliver Šmíd, mezi mládeží do 15 let v dívkách Pavlína Kaňková a mezi kluky Tomáš Bačina. Sprint byl rovněž kvalifikační závod do odpoledního boardcrossu, kam postoupilo 16 nejrychlejších mužů, 8 žen a 8 dětí.

Na trati závodu se objevili i opravdu mladí závodníci a závodnice.

Boardcross je divácky velmi atraktivní disciplína, neboť se nejede jen rovně, ale je nutné objet vytyčenou trať a oproti sprintu se jedná o kontaktní disciplínu, kde se po startu do peřejí vrhnou 4 jezdci najednou. Pravidla crossu dovolují kontakt mezi soupeři, ale pouze boardem, nikoli pádlem nebo rukou. Nejlépe se s nástrahami tratě ale především soupeřů popasovali v mužích Honza Rott v masters Jan Rychtar, v juniorech Oliver Šmíd, mezi ženami Kristýna Babiánková a mezi dětmi do 15 let Pája Kaňková.

MASOCROSS
MASOCROSS

Po absolvování boardcrossu měli závodníci trochu času na odpočinek, občerstvení v pojízdném baru Bar Station a opětovného nabrání síly na podvečerní exhibiční závod s názvem MASOCROSS. Masocross je kombinací sprintu a boardcrossu pouze s tím rozdílem, že startuje 30 závodníků najednou a závodí se shora až dolů, tedy napříč celým kanálem. Motivace vyhrát tuto disciplína byla celkem velká. V cíli čekal na vítěze sud Plzeňského piva, pro který si dojel odchovanec místního klubu Oliver Šmíd.

Poslední pokyny před startem pro mladé naděje

Při sobotním večírku se museli závodníci ovládat, aby nepřebrali, neboť je ráno čekala královská disciplína, kterou je slalom. Místní správce vodáckého areálu Ondřej Pinkava si pro závodníky připravil poměrně náročnou a dlouhou trať čítající 20 průjezdných branek, což pro některé závodníky bylo na hraně schopností a mnohdy i sil. Nicméně každý zvolil jinou strategii, někdo vynechával schválně nejnáročnější branky, někdo se snažil projet za každou cenu vše, aby nenasbíral penalizace za jejich neprojetí a někdo to zkrátka trefil ideálně rychlou stopou a bez zbytečných dotyků. Nejrychleji prokličkovali mezi brankami v jednotlivých kategoriích Jan Merenus, Oliver Šmíd, Kristýna Babiánková, Jan Jareš, Pája Kaňková a Richard Čermák.

Už jen třešničkou na dortu byla závěrečná disciplína hlídek, kdy se závodí na stejné trati jako při slalomu jednotlivců, pouze s tím rozdílem, že se jede v týmech po třech a nasbírané penalizace se v cíli sčítají. V této disciplíně obsadil nejvyšší stupínek pražský TAMBO tým ve složení Kristýna Babiánková, Honza Rott a Martin Zach.

Celý závodní víkend byl završen vyhlášením vítězů, poděkováním všem zúčastněným závodníkům. Velké díky patří pořadatelům z BUDE SPORTU a sponzorům, kteří věnovali vítězům věcné ceny. Za všechny zúčastněné můžeme, myslím, říci velké DÍKY za parádně zorganizované závody a těšíme se na další ročník.