39. ročník vodáckého závodu Budějovice – Praha

39. ročník vodáckého závodu Budějovice – Praha

O víkendu proběhl 39. ročník vodáckého závodu Budějovice – Praha v zavedeném třídenním formátu.

První etapa měřila 68 km z Českého Vrbného na Husárnu (Orlík) a druhá rovněž 68 km, jen to bylo z Husárny na Ždáň (Slapy). Třetí den zůstal stejný jako obvykle, 31 km zpod Slap do Prahy a to tak, aby se dal spojit s krátkým závodem. Na start dlouhého závodu se postavil rekordní počet 38 lodí různých kategorií z šesti cizích zemí (Dánsko, Estonsko, Litva, Německo, Rakousko, Slovensko). Prozatím ještě stále převládají kajaky rychlostní či mořské, ale přítomny byly i paddleboardy a kánoe. Tradiční účastníky doplnilo dost těch, kteří si chtěli tento ultramaraton vyzkoušet a odjet.

Předstartovní foto v Českých Budějovicích.
Předstartovní foto v Českých Budějovicích.

V pátek ihned po startu se na čele závodu udělala skupina tří kajakářů, Tomáš Pavlík a Martin Kucián z USK Praha a Tomáš Mareš z KVS Praha. Tomáš Pavlík se na VD Kořensko rozhodl ujet sám a na Podolsku už měl náskok kolem čtyř minut. Martin Kucián ovšem v poslední části zabral a ztrátu stáhnul na minutu a půl. Etapu dokončili všichni, byť Petru Vrágovou a Petru Horáčkovou na paddleboardech zastihla silná bouřka a přívalové deště a tak se dostaly do cíle až téměř za tmy.

U Zvíkova
U Zvíkova

Do sobotní etapy ráno nastoupilo o tři závodníky méně. Petr Zedník se necítil zdravotně dobře a Petra Horáčková a Petra Vrágová usoudily, že letos je ujetí celého závodu nad jejich síly. Ostatní postupně ve dvou vlnách odstartovali směrem k hrázi VD Orlík. Na této hrázi byl zastaven čas a závodníci ji překonávali různým způsobem díky nefunkčnímu výtahu.

Lodní výtah na Orlíku nefunguje, bude potřeba jít pěšky.
Lodní výtah na Orlíku nefunguje, bude potřeba jít pěšky.

Následující meandry Vltavy u Zvírotic a Cholína se 8 km dlouhým přeběhem rozhodly zkrátit kromě čelních závodníků i další posádky. Někteří doufali v získání výhody, jiní chtěli získat tuto pozoruhodnou zkušenost. Do cíle etapy na Ždáň nakonec přijela první dvojice spolu a Tomáš Pavlík si závěrem upevnil vedení o pět vteřin nad Martinem Kuciánem. Na celkové třetí místo se posunula litevská posádka K2 také díky pečlivému studiu instruktážního videa, mapy a následně výborně zvládnutému dlouhému přeběhu. Susan Lűtzner a Keld Pilegaard z Dánska na tom byli s efektivitou přeběhu hůře. Stálo je to nějakou tu příčku v celkovém pořadí, ale dobrou náladu jim to nepokazilo. Do cíle nakonec dojeli všichni závodníci.

Víš jaké boty si vybrat na přeběh? Doporučujeme využít služeb eshopu Běž.cz, kde dokážou poradit a doporučit ty nejvhodnější.

Přenášení přehrady Orlík.
Přenášení přehrady Orlík.

V neděli před polednem odstartovala zpod slapské hráze poslední etapa závodu spolu se závodem Slapy – Praha, čímž se k závodníkům z Budějovic přidalo na startovní linii dalších 25 lodí. Tato skutečnost dokáže leckdy zamíchat celkovým pořadím závodu z Budějovic. Krátce po startu se na čele závodu vytvořila skupinka Tomáš Pavlík, Martin Kucián a s nimi Petr Mojžíšek a Tomáš Ježek z krátkého závodu. U Davle bylo v řece spousta naplaveného dřeva a smetí, což se závodníkům chytalo na špičky a kormidla. Martin Kucián využil jedné takové chvilky, kdy Tomáš Pavlík shazoval zaseknutý klacek, vyrazil s Petrem Mojžíškem do úniku a před Vranskou přehradou si vytvořili minutový náskok. Tomáš se rozhodl vyzkoušet dlouhou přenášku VD Vrané vpravo a nasednout až u přívozu, ale příliš tím ztrátu nestáhnul. Unikající dvojice u Zbraslavi ovšem zpomalila a všem aktérům bylo jasné, že o celkovém vítězi rozhodnou jednotky vteřin.

Třetí den se začíná pod hrází Slapy.
Třetí den se začíná pod hrází Slapy.

Nakonec první cílem projel Martin Kucián před Petrem Mojžíškem, ale Tomáš Pavlík si svým neskutečně buldočím výkonem udržel svůj odstup od nich natolik, že si připsal své čtvrté vítězství v dlouhém závodě Budějovice – Praha časem 12:01:49 o pouhých 16 vteřin před svým klubovým kolegou! Třetí celkově a první v kategorii K2 dorazila litevská dvojice Vaidas Linkevičius – Arūnas Dubauskas v čase 12h 39m. Kategorii K1 50+ vyhrál Tomáš Mareš časem 12h 57m o sedm minut před Martinem Hřivnou z Olomouce. Svůj osobní rekord 14h 28m a vítězství v kategorii C1 si odváží Vojtěch Mareš z SK Modrá Hvězda Pardubice. Tradiční kategorii cestovních kánoí vyhrála dvojice Otakar Venta – Stanislav Hamák v čase 15h 51m. Mezi ženami byla první Susan Lűtzner z Dánska časem 15h 53m před Triin Peips z Estonska. Seakajaky vyhrál o 17 minut Jan Bělka z RK Týn nad Vltavou před Jacobem Norrisem z Dánska. Mezi paddleboardy přijel první Libor Žlab z Budesport České Budějovice, který na zdolání celé trati potřeboval 21h 08m. Do cíle též dojel doposud nejmladší účastník závodu Tomáš Ouředník, který ve svých 13 letech absolvoval trať se svým tátou Robertem na C2T.

V cíli závodu má každý velikou radost.
V cíli závodu má každý velikou radost.

Krátký závod ovládl Petr Mojžíšek z USK Praha v čase 2h 11m, pět minut před týmovým kolegou Tomášem Ježkem. Třetí byl Tomislav Dědič ze Sokola Písek v čase 2h 18m. Kompletní výsledky jsou vyvěšeny na budejovicepraha.cz.

Závod Budějovice – Praha žije díky podpoře firem ANECT, Regulus, Techdata, Hiko, EL3 Consulting a časopisu Pádler. Stoletá historie závodu trvá samozřejmě díky všem účastníkům, ať už dlouhé či krátké tratě.

Budějovice – Praha je závod, kde si každý, ať už je na předních příčkách, či na chvostu pole, sáhne do svých rezerv a současně si prožije sounáležitost s komunitou maratonských vodáků. Příště pojedeme z Budějovic do Prahy počtyřicáté, takže za rok zase ahoj!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: