40. ročník vodáckého závodu Budějovice – Praha

Od předminulého pátku do neděle probíhal jubilejní 40. ročník vodáckého závodu Budějovice – Praha v oblíbeném třídenním formátu. První etapa měřila 68 km z Českého Vrbného na Husárnu (VD Orlík) a druhá rovněž 68 km z Husárny na Ždáň (VD Slapy). Třetí den se jelo 31 km zpod Slap do Prahy spolu s krátkým závodem na tuto vzdálenost.

Na start dlouhého závodu se postavil rekordní počet 50 závodníků různých kategorií z Česka a pěti cizích zemí (Moldávie, Estonsko, Německo, Rakousko, Velká Británie). Nejpočetnější kategorií jsou kajaky rychlostní či mořské, ale závodníci jeli i na paddleboardech a kanoích. Tradiční účastníky doplnilo dost těch, kteří si chtěli tento ultramaraton vyzkoušet a odjet.

V pátek ihned po startu se od zbytku pole oddělil čtyřkajak z KVS Praha. Za ním se udělala skupina čtyř kajakářů ve složení Tomáš Pavlík, Petr Mojžíšek z USK Praha a Matouš Pavlík a David Kotrč ze Sportu Zbraslav. Tato skupina se roztrhala až 7 km před etapovým cílem, ve kterém z této skupiny byl těsně první Petr Mojžíšek před Tomášem Pavlíkem. K4 KVS byl oproti těmto kajakářům rychlejší o 10 minut. Etapu dokončili všichni závodníci, byť na to někteří potřebovali přes 12 hodin, neboť v druhé půlce foukal silný protivítr, což pociťovali nejvíce závodníci na paddleboardech.

Do sobotní etapy ze zdravotních důvodů nenastoupil Pavel Mráz z KVS Praha. Ostatní po hromadném startu vyrazili směrem k hrázi VD Orlík. Na ní byl zastaven čas a závodníci ji překonávali různým způsobem díky nefunkčnímu výtahu. Meandry Vltavy u Zvírotic a Cholína jsou pro elitní kajakáře okořeněny 8 km dlouhým přeběhem. Ten sice není povinný, ale jelikož se na něm dá získat až 15 minut, tak pro závodníky bojující o čelní pozice prakticky povinný je. Do cíle etapy na Ždáň nakonec přijel první Tomáš Pavlík čtyři minuty před Petrem Mojžíškem a K4 KVS, která byla dalších 7 minut zpátky. Tomáš Pavlík se tak dostal do čela celkového pořadí a všichni byli zvědaví, jak to nakonec dopadne. Zajímavý souboj se odehrával také v kategorii K1 50+, kde byl po druhém dni rozdíl mezi Joachimem Moritzem z KRV Schnecke Linz a Tomášem Marešem z KVS Praha pouhé dvě vteřiny. Protivítr už nebyl tak silný a do cíle tak nakonec dojeli celkem bez potíží všichni závodníci.

V neděli před polednem odstartovala zpod slapské hráze poslední etapa závodu spolu se závodem Slapy – Praha, čímž se k závodníkům z Budějovic přidalo na startovní linii dalších téměř 50 lodí, které mohou leckdy zamíchat celkovým pořadím dlouhého závodu. K4 KVS ze zdravotních důvodů změnil posádku, čímž se ovšem diskvalifikoval z bojů o celkové prvenství. Závod kategorie K1 byl napínavý až do samotného konce, neboť v jeho polovině odpadl z čela vedoucí celkového pořadí Tomáš Pavlík a Petr Mojžíšek si na něj začal spolu s účastníky krátkého závodu najíždět potřebné vteřiny. Nakonec to však na smazání čtyřminutového manka nestačilo. Tomáš Pavlík si i přes lehkou zdravotní indispozici připsal své páté vítězství v dlouhém závodě Budějovice – Praha časem 12h 09m o pouhých 47 vteřin před svým klubovým kolegou! Třetí celkově byl Matouš Pavlík ze Sportu Zbraslav v čase 12h 23m. V mužské kategorii K1 bral zlato zbraslavský David Kotrč časem 12h 30m následován modřanským Vojtou Kolesou (14h 50m) a Janem Tettenbornem z Německa (15h 17m). Kategorii K1 50+ vyhrál Tomáš Mareš časem 14h 04m nakonec o osm minut před Joachimem Moritzem z Lince a Miroslavem Herzánem z KK Olomouc (14h 27m). Mezi ženami byla první Triin Peips z Estonska časem 18h 12m. Seakajaky vyhrál Martin Hřivna z KK Olomouc v čase 15h 05m před Tomášem Svolínským z RK Jablonec (17h 23m) a Janem Bělkou (17h 35m). Kánoe dvojic vyhráli pardubičtí Vojta Mareš s Jakubem Březinou (13h 45m) před Robertem a Romanou Ouředníkovými z Vyššího Brodu (21h 41m). Mezi paddleboardy přijel první Libor Žlab z Budesport České Budějovice, který na zdolání celé trati potřeboval 20h 56m. Závod i přes nedělní zdravotní potíže dokončila Hanka Ježková z SK LiveCross Neratovice jako třetí žena na paddleboardu v historii, časem 25h 31m však výrazně kratším než její předchůdkyně.

Krátký závod ze Slap do Prahy ovládl nestárnoucí Tomáš Ježek z USK Praha v čase 2h 14m, minutu před skvěle jedoucím juniorem Karlem Večeřem ze Sportu Zbraslav. Třetí byl Filip Jahoda z Dukly Praha v čase 2h 17m.

Bohatá fotogalerie od Anny Navrátilové ze závodu Slapy – Praha na fotozezavodu.dastax.cz.

Závod Budějovice – Praha žije také díky podpoře firem ANECT, Regulus, TD Synnex, Hiko, EL3 Consulting a časopisu Pádler. Budějovice – Praha je závod, kde každý, ať už je na předních příčkách, či na chvostu pole, otestuje své hranice, sáhne si do rezerv a současně prožije sounáležitost s komunitou maratonských vodáků, kterou dlouhé pádlování baví!