7 nezbytností pro letní vodácké výpravy

7 nezbytností pro letní vodácké výpravy

Letní voda to je pohoda, sluníčko, opalování, sem tam dobrovolné, a někdy i nedobrovolné, koupání, prostě idylka. Je ale třeba myslet i na to, že budeme někde spát, že by mohlo začít pršet a že věci je třeba zabalit nepromokavě. Co tedy budeme na letní vodu kromě plavek potřebovat?

Loď

Vodák bez lodě by byl těžko vodák. Proto je dobrá loď jednou ze základních věcí, které je třeba mít na s sebou letní vodu. Pokud si nechcete loď půjčovat v některé z půjčoven, pak se určitě vyplatí zakoupit nějaký nafukovací člun. Jeho výhod je hned několik a tou hlavní je určitě sbalitelnost. Ihned po vyfouknutí se dá loď sbalit do malého balíčku a bez problémů transportovat z místa na místo třeba na zádech. Nezabere moc místa ve vlaku ani v autě a až se po sezoně rozhodnete loď uložit doma, taky se sbalitelnost bude hodit.

Kajak Sevylor Ottawa

Vesta

V úvodu jsme se zmínili o možnosti nedobrovolné koupele, která může nastat i u zkušených vodáků. Pro tyto případy je dobré mít na sobě plovací vestu, která nám při plavání v peřejích nebo pod jezy hodně pomůže a také ochrání před nárazy kamenů, v případě ochlazení dokáže zahřát. Vestu by na sobě měly mít děti po celou dobu plavby, dospělí alespoň v peřejnatých úsecích a na jezech!

Vesta Stearns Anti-Microbial Men

Lodní vaky

Každý kdo jede na vodu, bude taky muset řešit, do čeho zabalí věci, aby je nenamočil. Dříve se hojně využívaly plastové barely, tzv. konve, ale pro jejich neskladnost a vysokou hmotnost je v dnešní době vystřídaly lodní pytle. Ty jsou většinou lehké, dobře tvarovatelné, když je potřebuje někam nacpat, a vaše věci udrží v suchu stejně dobře jako neforemné plastové nádoby. Vybrat si můžete z lodních pytlů mnoha velikostí a dokonce jsou už k dispozici modely s průhlednými stěnami, abyste se ve věcech snadno orientovali.

Lodní vaky Sea to Summit a Ferrino

Bunda

Do lodních vaků je dobré přibalit někam nahoru, aby byla dobře dostupná, bundu. Lehkou sbalitelnou bundu, kterou rychle vytáhneme při nepřízni počasí. Ideální je bunda, která nezabere moc místa, rychle schne a ochrání před deštěm i větrem. Bundu oceníte i na břehu u večerního ohníčku nebo při výletech za zajímavostmi v okolí řeky.

Pánská bunda Northfinder Northcover

Nůž s křesadlem

Podle hesla „Každý správný muž, nosí v kapse nůž“ bychom se měli řídit i na vodě. Přes den na lodi by měl být nůž vždy po ruce a to nejen kvůli ukrojení chleba a namazání paštiky, ale i pro řešení krizových situací, které mohou na vodě nastat. Nikdy nevíte, kdy bude třeba rychle přeříznout popruh od plavající lodi nebo vyprostit plaváčka z větví. Dobrodruzi pak určitě ocení nůž, který má integrované křesadlo, aby bylo možné rozdělat oheň kdykoliv a kdekoliv.

Nůž s křesadlem LMF Swedish Fire Knife

Čelovka

Při večerním táboření se určitě bude hodit čelovka. Oproti běžné baterce má tu výhodu, že si svítíte a máte obě ruce volné pro práci. Na vodu by samozřejmě měl patřit vodotěsný model, ale čelovka najde využití spíš u večerního ohně, takže postačí i nějaká obyčejnější. Hlavně aby dobře svítila a dlouho vydržely baterie.

Čelovka Beal L28

Spacák a karimatka

A na závěr to nejzásadnější. Celý den jsme se ráchali ve vodě a slunili se. Večer jsme si rozdělali oheň, opekli buřty, zazpívali u kytary a teď je třeba nasbírat síly na další perný den plný vodáckých zážitků. Skvěle se vám bude spát na nafukovací karimatce a zachumlaným do pořádného spacáku. Spacák s karimatkou doporučujeme nepodcenit, i v létě noční teploty dokážou klesnut poměrně nízko a tělo si moc neodpočine, když bude celou noc vytápět nekvalitní spacák podložený tenkou „károškou“.

Set Pinguin spacáku Savana 195 a karimatky Peak 38

E-shop 4camping.cz patří mezi největší prodejce outdoorového, turistického a kempingového vybavení v Česku. Skladem má nejširší nabídku zboží na trhu od celkem 140 outdoorových značek. Každoročně pořádá největší evropskou prodejní Výstavu stanů a vybavení do přírody a aktuálně provozuje 7 vlastních prodejen – v Brně, 2x v Praze, Ostravě, Plzni, Pasohlávkách a na Vranovské pláži.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: