adidas Sickline už tento víkend s českým i slovenským obsazením

adidas Sickline už tento víkend s českým i slovenským obsazením

O nadcházejícím víkendu čeká svět extrémní divoké vody absolutní vrchol sezóny. Nejlepší extrémní kajakáři z více než dvaceti zemí světa se již po sedmé setkají v rakouském Ötztalu, nejdelším tyrolském alpském údolí, aby poměřili své síly na adidas Sickline Extrémním Mistrovství světa na legendárních peřejích Wellerbrücke.

„Sick line“ (jak je závod zkráceně nazýván) znamená mezi vodáky perfektní, nejhladší a nejrychlejší cestu po proudu dolů a právě tu závodníci hledají během své jízdy na peřejích Wellerbrücke, slavném úseku ledovcové řeky Ötztaler Ache, posetém nespočtem přírodních překážek. Závodní trať se přirovnává k severní stěně Eigeru extrémního kajakingu a právě proto je toto místo ideální k pořádání vrcholného závodu jako je mistrovství světa.

Peřeje Wellerbrücke jsou obtížnosti WW 5, což znamená, že jsou technicky náročné a velmi nebezpečné. Mezi nejznámější skoky tratě patří „TNT katarakt“ či „Champions Killer“ . Tyto i mnohé další jsou obávanými místy nejlepších světových extrémních kajakářů, kteří mají z řeky respekt, ale zároveň ji chtějí „dobýt“. Aby se však závodníci na Wellerbrücke probojovali, procházejí dvěma kvalifikačními jízdami, ze kterých se do finále probojuje pouze 15 nejlepších.

„Někteří kajakáři, kteří se zúčastní Mistrovství světa, skáčou mnohem vyšší vodopády a sjíždějí mnohem těžší řeky na svých cestách kolem světa. Ale na každé cestě jsou třeba jen jednou za život a během jejich jízd nezáleží na čase,“ vysvětluje ředitel závodu Mikel Hamel. „adidas Sickline testuje nejen schopnost kajakářů sjet jedny ze světově nejznámějších peřejí na světě v jednom kuse, ale také co nejrychleji. 280 metrů dlouhá trať vyžaduje naprostou koncentraci a použití všech dovedností, které závodníci mají. Trať je navíc potřeba absolvovat hned několikrát během kvalifikačních bojů. Kajakáři si tedy nemůžou dovolit sebemenší chybu nebo zaváhání.“

Minulý rok pětadvacetiletý Joe Morley z Velké Británie svou suverénní finálovou jízdou na Ötztaler Ache dokázal porazit nespočet nejlepších extrémních kajakářů světa, včetně trojnásobného vítěze „Sicklinu“ Sama Suttona z Nového Zélandu. Morleyho vítězný čas 56.10 vteřin byl dostačující na zlatou medaili, přestože rekordní čas dne byl v předchozích kolech 55.73 vteřin. Joe Morley se v říjnu na Wellerbrücke vrátí, aby obhájil svůj titul, stejně jako budou obhajovat medaile z minulého roku stříbrný Daniel Klotzner z Itálie a bronzový Egor Voskoboynikov z Ruska. Tito borci mají místo ve finále už jisté, zatímco ostatní si ho musí teprve vybojovat.

Mezi elitní kajakáře patří i řada českých a slovenských závodníků, kteří při minulých ročnících adidas Sickline dokázali, že se umí dostat mezi světovou elitu a mnohokrát bojovali o titul nejvyšší. Letos samozřejmě nebudou chybět. Za všechny jmenujme Honzu „Zajíce“ Láska, Viktora Legata, Míru Kodadu, Michala Buchtela a další. Ze slovenských borců pak bude nejnadějnějším želízkem v ohni expediční kajakář a úspěšný extrémní závodník z Rock Point týmu Tomo Andrassy či několikanásobný vicemistr světa ve freestyle kajaku Peter Csonka z týmu adidas Outdoor. Z českých žen je letos přihlášena Tereza Svobodová, která už stihla získat v letošní sezoně extrémních závodů například titul „Královny Asie“ či vicemistryně Evropy.

Slovenský závodník Tomo Andrassy z Rock Point týmu nám potvrdil, že adidas Sickline je jedinečný obsazením nejúspěšnějších závodníků z různých kajakářských disciplín. „Závodí tu freestyloví i slalomářští mistři světa, extrémní kajakáři i expediční vodáci. Na jednom místě se tak sejdou ti nejlepší z nejlepších napříč vodáckým světem divoké vody a zjistí, kdo je tím nej.“

Finále adidas Sickline Mistrovství světa v extrémním kajakingu se bude živě vysílat hned v několika zemích. Čeští diváci jej mohou sledovat na vodáckém serveru www.padler.cz, kde bude připraven přímý přenos sobotního velkého finále. Tak jako v minulých letech, i letos bude přenos komentovat kajakářská legenda Ben Brown z Nového Zélandu.

Pro víc informací klikněte na www.adidas-sickline.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: