Arktické střídání stráží – Kajakářská expedice obeplouvá Špicberky

Arktické střídání stráží – Kajakářská expedice obeplouvá Špicberky

Známý německý kajakář, jachtař a cestovatel Jürgen Schütte v současné době se svým kamarádem Heiko Robinsonem ze Spojených Států realizuje projekt s prozaickým označením Kajak expedition Circumnavigate Spitzbergen 2010. Jejich cílem je obeplout celé souostroví Špicberků, což znamená ujet něco přes dva a půl tisíce kilometrů. Jürgen a Heiko se rozhodli použít skládací člun, což je něco mezi kánoí a mořským kajakem. U nás je toto plavidlo díky nafukovačkám všech typů a konstrukcí celkem neznámé, v Německu se však skládací lodě dlouhodobě těší velké oblibě. Jürgen Schütte a Heiko Robinson si tento typ lodě vybrali především proto, že u něj lze účinně použít plachtu.

Zvláštní setkání

Nejsevernější část Špicberků leží na 80° severní šířky, asi 1000 km od severního pólu. V zimě je zde tma a moře je zamrzlé souvislou vrstvou ledu,který se teprve v pozdním jaru, v květnu, začne lámat a vydá se roztát na jih. Léto končí v září, kdy se slunce skloní k obzoru, začne se opět střídat den a noc a v zátokách se již tvoří nový led.

Je to zvláštní pocit – začátkem června, kdy na Špicberkách definitivně končí zima, se v krátkém okamžiku protnou cesty zcela odlišných druhů polárníků: lyžařům s naloženými pulkami dochází pod skluznicemi sníh, zatímco pádlerům se otevírají fjordy a průlivy.

Už dva měsíce nemám o Jürgenovi žádné aktuální zprávy, což je v dnešní době divné. Uklidňuje mě, že v polárních oblastech snad stále ještě platí staré cestovatelské pravidlo „žádné zprávy, dobré zprávy“. Při posledním výletu po pobřeží Isfjordu jsem našel na čáře přílivu vyplavený kus paluby z laminátového seakajaku… a pevně věřím, že příště na břehu nebudu hledat zbytky Jürgenovy skládačky.

První etapa Kajak expedition Spitzbergen 2010 vede z Isfjordu, podél jižního pobřeží Země Oskara II. a pak bouřlivým průlivem mezi ostrovem Země Prince Karla a západním pobřežím Země Oskara II. do Ny Ålesundu na 79°severní šířky. Znám tu cestu dobře, plavili jsme se tudy na malé motorové lodi skoro dvanáct hodin…

Z Ny Ålesundu chce Jürgen pokračovat na sever. První možnost úniku, v případě nepříznivých ledových poměrů, skýtá Hinlopenův průliv. Když bude počasí,čas a ledové poměry dobré, budou kajakáři pokračovat okolo Severovýchodní země. V oblasti, kde leží např. málo známý Běhounkův mys, Behounekodden, se pobřeží stáčí k jihu. Další možnost zkratky poskytne až úžina mezi Hinlopenským průlivem a Storfjordem, ale ta může i v létě být zatarasena ledem z Hinlopenu.

www.juergen-schuette.de

Zkušenosti čtenářů

Schami

Pěkné,
přeji hodně štěstí, budou ho určitě potřebovat.
Hlavně aby to nedopadlo jako ti blázniví norové, viz tady:
http://www.explorersweb.com/world/news.php?id=19544
http://www.nettavisen.no/nyheter/article2953770.ece

Schami

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: