Asociace vodní turistiky a sportu – AVTS se představuje

Asociace vodní turistiky a sportu – AVTS se představuje

Vodák je tvor většinou společenský, sportovní a leckdy i romantický. Chce pádlovat na fajn řece, pak postavit stan, zahrát na kytaru, opéct něco dobrého na ohni nebo s kámoši skočit do hospůdky a zapomenout na to, že existuje nějaká práce a politika. Jsme rádi, že máme řeky, které mají i v létě vodu, sjízdné jezy, spousty tábořišť, hospůdek a dalších dnešních vymožeností. Můžeme si půjčit loď na horním toku a dole ji zase vrátit. Prostě pohoda. Jenže možná už jste také zažili některý z následujících příběhů…

Příběh první

„Ty vole, co to je? Kde je voda,“ huláká na mě Franta. „No, kde asi, máš ji za jezem ty trubko!“ rozjařeně mu odpovídám. „Aha ty chytrej, tak se poď podívat.“ Přirazím se svojí Štikou ke břehu, koňadru zavážu za strom a hrnu se k jezu. Šlajsna je suchá, jez je suchej a všechna voda teče do elektrárny. „To není možný, vždyť je vody dost a má jít šlajsnou,“ divím se. „Nemají elektrárny nechávat něco i pro vodáky?“ říkám si už jen tak pro sebe. Taháme bagáž a lodě a vlečeme všechen náš vodáckej matroš 200 metrů po souši. To se o to nikdo nedokáže postarat, aby tu ta voda tekla?

Sucho na jezu, sucho pod jezem, všechna voda teče do MVE / F: archiv AVTS
Sucho na jezu, sucho pod jezem, všechna voda teče do MVE / F: archiv AVTS

Příběh druhý

„Tak jsem slyšel, že až pojedeme v létě na vodu, musíme mít na splutí každýho jezu povolení od majitele,“ přišel s novinkou náš vodáckej potlach Čára. „Jakože na Sázavě?“ opáčil nedůvěřivě náš admirál Drak. „Ne, úplně všude!“ upřesnil Čára. „Co to je za blbost, ty si z nás děláš prdelky, viď?“ nevěřícně a trochu pobaveně okomentovala zprávu Markéta. „No, blbost to je, to je pravda, ale fakt to tak podle nový vyhlášky je. Prostě musíš mít dopředu všechny povolení. A to není všechno, když pojedeš na velkým raftu, máš mít u sebe lékárničku, hasící přístroj a snad taky řetěz na uvazování. Jo a taky signalizační světlo.“ rozšiřoval naše obzory Čára. „Co to na tom úřadě hulili za matroš? A proč jim to nikdo nerozmluvil, to se nás nikdo nezastane?“ naštval se peřejemi ostřílený Drak.

Touhle šlajsnou to na lodi určitě nepůjde / F: archiv AVTS
Touhle šlajsnou to na lodi určitě nepůjde / F: archiv AVTS
Přijeli jsme na vodu nebo tahat lodě v kamení? / F: archiv AVTS
Přijeli jsme na vodu nebo tahat lodě v kamení? / F: archiv AVTS

Podpořte AVTS

Je to tak. Nikomu se nechce pálit si za vodáky prsty. Většina jich raději vezme pádlo do ruky, než by zapnula počítač a psala úřadům stylizované dopisy. Ale je toho víc – ochranáři, vodoprávní úřady, provozovatelé MVE, politici… Ale přece jenom, občas se objeví bojovník, který pro vodáky něco udělá – Petr Ptáček, provozovatel www.raft.cz, zamezil už řadě nesmyslů, které mířily na vodní turistiku. A k němu se postupně přidávali další, až se dohodli na založení Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS).

Další ukázka jezu, který je téměř na suchu a tím pádem i koryto pod ním / F: archiv AVTS
Další ukázka jezu, který je téměř na suchu a tím pádem i koryto pod ním / F: archiv AVTS

Je tady pro vás, vodáci, abychom všichni společně mohli na naše krásné řeky jezdit, aby nám nikdo nezakázal Hamerák, Rokytku, Botič a další akce. Ale sama AVTS to nezvládne. Potřebuje širokou podporu vodácké veřejnosti. Potřebuje pro svoje fungování podporu vodáckých firem, ale také finanční podporu. Bez ní dnes bohužel není možné dělat nic. Chcete do toho jít s námi?

AVTS už nyní zastupuje přes 50 000 vodáků, na jejím chodu se podílí ti, kteří na vodu jezdí a již v minulosti pro vodáctví mnohé udělali. Budeme rádi, když navštívíte naše stránky. Budeme rádi za spolupracovníky právníky, přírodovědce, vodohospodáře a další profese kolem vody, s kterými bychom mohli problémy na řekách řešit. Ale stojíme i o řadové členy, kteří nám vyjádří svou podporu přihláškou nebo finančně.

AVTS – Asociace vodní turistiky a sportu

Ing. Fr. Janečka 511
Týnec nad Sázavou
257 41
dat. schránka: 7uu6urd

www.avts.cz

[email protected], tel.: 732 638 330

bankovní spojení: 2401642871/2010

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: