David Sodomka

David Sodomka

David Sodomka, ve vodáckém světě známý jako Vory, pádluje přes deset let a za tuto dobu stihl s kajakem navštívit dlouhou řadu zemí v Evropě, Asii, Africe a Americe. V posledních letech s sebou vozí vodotěsný vak s fotografickým vybavením a pořízené fotografie potom publikuje na svém webu www.davidsodomka.com, v českých i zahraničních časopisech a několikátým rokem také ve vodáckém kalendáři, který vlastním nákladem vydává.

Články autora

Norská řeka Glomåga – tvrdá práce s mimozemskými výhledy

Norská řeka Glomåga – tvrdá práce s mimozemskými výhledy

Glomåga si razí cestu nejkrásnějším údolím, které jsem kdy v Evropě navštívil. Vodu řeka sbírá ze dvou obrovských ledovců národního parku Saltfjellet–Svartisen. Výprava za polární kruh s cílem splutí řeky Glomåga, která se začíná právě mezi těmito dvěma ledovci stejných jmen, by měla být v hledáčku každého kajakáře, který prahne po opravdovém dobrodružství.

Írán – pádlování v Persii

Írán – pádlování v Persii

Každý baťůžkář označuje Írán jako zemi s nejvlídnějšími lidmi na světě. Cestování jen s batohem pro kajakáře nedává moc smysl. Ale my chtěli okusit vůni Íránu na vlastní kůži, a tak jsme si našli řeku Sezar, která kompletně protíná severozápadní část pohoří Zagros, a vyrazili na rychlý testovací výlet.

Objevování divokovodních řek africké Tanzanie a Malawi

Objevování divokovodních řek africké Tanzanie a Malawi

Nejlepší světové kajakářské destinace jsou pravděpodobně dávno objevené, a kdo si chce zapádlovat v době evropské zimy, vypraví se například do Indie, Nepálu, Chile, Ekvádoru nebo Peru. Když ale toužíte po opravdovém dobrodružství ve všech ohledech, je správnou volbou Afrika.

Jarní pádlování na divokých řekách Gruzie s týmem ZET Kayaks

Jarní pádlování na divokých řekách Gruzie s týmem ZET Kayaks

Při dosednutí letadla v hlavním městě Tbilisi náš Boeing 737 pod vlajkou nízkonákladových aerolinek Pegasus na ranveji poskočí jako kočka chytající myš. Všichni na sebe s údivem pohlédneme a potvrdíme si navzájem, že v Gruzii používají zpomalovací prostředky dopravy v podobě retardérů i na ranveji. Znaky východního světa se projevily opravdu rychle.

Jarní Norsko

Jarní Norsko

Sedím si takhle v kanceláři a naháním co nejvíc práce, abych mohl v relativním klidu odjet na týden na vodu. Rtuť teploměru za oknem, vystavená slunečním paprskům, se vyšplhala až na neuvěřitelných 28 °C. Sociální sítě zaplavují fotky z Piemontu, kde si kluci užívají ideálních vodních stavů a horkého letního počasí. V tom se kouknu na předpověď počasí pro norské Geilo, kam směřujeme. Následující týden bychom měli očekávat sněžení a teploty lehce nad nulou. Nicméně i s touto předpovědí to pojmeme tak, že to bude minimálně zajímavá zkušenost.

Kalendář WHITEWATER 2018 od Davida Sodomky už je v prodeji

Kalendář WHITEWATER 2018 od Davida Sodomky už je v prodeji

Dva roky nazpět jsem se po přitopení kompletní fototechniky rozhodnul udělat kalendář z fotek pořízených v uplynulé sezoně. Dle zájmu jsem zjistil, že to není úplně nesmyslný nápad a momentálně vydávám už třetí ročník kalendáře.

Jak vznikal můj první vodácký kalendář

Jak vznikal můj první vodácký kalendář

Na letošních Čerťácích jsem utopil při mém běžném focení téměř kompletní výbavu: tělo foťáku + 4 objektivy. Když jsem v servisu zmínil, že byla fototechnika zasažena vodou, první jejich reakce byla, zdali to chci ekologicky zlikvidovat. Čehož jsem se pochopitelně zděsil a když si vše technik prohlédl, polil mě pot podruhé při sdělení ceny za opravu, která by stejně nezaručila 100% funkčnost.

Prague Riverside Cross

Prague Riverside Cross

Vodní slalom s biatlonem, nebo naopak? Ať už by byly představy kombinace těchto dvou sportů jakékoliv, včerejší odpoledne nám pod křídly organizátora Vávry Hradilka předvedla světová elita vodního slalomu, že jde o kombinaci nesmírně atraktivní.

Pádlování s centrem Paraple

Pádlování s centrem Paraple

Jedno krásné letní odpoledne jsem si při svých pohybových aktivitách vykloubil palec u nohy a druhý den ráno jsem sotva vstal z postele, když mi Tomík z Hika poslal email, jestli bych nejel pomoci na akci pořádanou Hikem pro centrum Paraple. Co je má bolavá noha a pajdání proti lidem připoutaným na invalidní vozík. Takže jsem se sbalil a vyrazil na kanál do Račic.

Rakouská Šumava po povodních

Rakouská Šumava po povodních

Povodně konečně ustupují a některé řeky by bylo možné sjíždět, nicméně povodňová komise vydává zákaz splouvání všech toků, takže ze zasažených oblastí v České republice toho k pádlování moc není. S kajakama na střeše projíždíme kolem Čerťáků, které mají nevídaně vysokou vodu, ale vesele jedeme dál na hranice.