Bitva o Rio se blíží

Bitva o Rio se blíží

České vodní slalomáře čeká v dubnu nelítostný boj o letenky na letní Olympijské hry do brazilského Rio de Janeira. Ve čtyřech lodních kategoriích –K1 muži a ženy, C1 muži a C2 muži si vždy pouze ta nejlepší loď vyslouží právo reprezentovat naši zemi na největší sportovní události na světě.

Už teď je jasné, že sestava bude odlišná od té, která nás reprezentovala na olympijských hrách v Pekingu a Londýně. Aktivní kariéru totiž ukončili dvojnásobní olympijští medailisté a mistři světa Volf – Štěpánek.

Samotná nominační kritéria jsou poněkud složitější než jsme byli zvyklí v předchozích letech. Hlavní část však zůstává stejná a obsahuje čtyři závody, které se uskuteční 16.-17. dubna na umělé slalomové dráze ve Veltrusech a 23.-24. dubna vyvrcholí v pražské Troji. Každý den tvoří samostatný závod složený z první kvalifikační jízdy a finále, do kterého se propracuje vždy deset nejrychlejších v kvalifikaci.

Adepty na místo v Riu jsou Jiří Prskavec, Vávra Hradilek a Ondřej TunkaAdepty na místo v Riu jsou Jiří Prskavec, Vávra Hradilek a Ondřej Tunka

Dle pořadí si závodníci připisují body. Za vítězství v závodě je 11 bodů, druhé místo 9 a následně po jednom až do desátého místa, které je ohodnoceno 1 bodem. Z výsledků těchto závodů se vytvoří tabulka do níž se počítají tři nejlepší výsledky, čtvrtý se škrtá. Z této časti vznikne nový reprezentační tým pro sezonu 2016. Každá lodní kategorie disponuje třemi místy.

Vít Přindiš na trati závoduMimo hru o Rio není ani Vítek Přindiš

Nově složený reprezentační tým se zúčastní mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši, které bude pátým závodem rozhodujícím o nominaci na OH. Zde si v interním souboji čeští závodníci rozdělí body za první, druhé a třetí místo. Tudíž je ve hře 11, 9 a 8 bodů bez ohledu na celkové pořadí v závodě. Z těchto pěti závodů, 4 v hlavní častí a ME, se do výsledné tabulky počítají čtyři nejlepší a ten nejhorší se škrtne.

V kategoriii kajakářek se budou o Rio rvát hlavně Kateřina Kudějová a Štěpánka HilgertováV kategoriii kajakářek se budou o Rio rvát hlavně Kateřina Kudějová a Štěpánka Hilgertová

Členové reprezentace měli navíc možnost v loňském roce získat tzv. bonusové body na mistrovství světa v Londýně. Této možnosti využili čtyři závodnici a výrazně si tak řekli o nominaci do reprezentace.  Mistři světa Prskavec s Kudějovou mají 5 bonusových bodů. Tunka s Hilgertovou mají 1 bod za umístění ve finále. Všem se tyto body přičítají v každé fázi nominace a mají tak náskok před ostatními. V kanoistických kategoriích jsou všichni závodnici na stejné výchozí pozici, protože se nikomu nepodařilo probojovat do finále na MS.

Aktuální dění okolo nominačních závdů můžete sledovat na  Facebooku.

ČP Veltrusy

ČP Troja

O autorovi

Vít Přindiš je profesionílní kajakář, reprezentant ČR ve vodním slalomu. Vicemistr Evropy a druhý muž celkového hodnocení světového poháru v roce 2014. Vystudoval fakultu biomedicínského inženýrství na ČVUT, kde má v současné době přerušeno postgraduální studium. Kajaku ve všech jeho formách se věnuje od malička a v současné době ho nejvíce láká zlepšování se na SUP. S magazínem Pádler spolupracuje coby zpravodaj ze světa slalomových závodů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: