Bliká to? Točíš? Jedem!

Bliká to? Točíš? Jedem!

Kdy naposledy jste byli na vodě bez kamery, zrcadlovky, nebo alespoň jednoho gopra? Natáčení k světu peřejí již neodmyslitelně patří. Každý se v neděli rád pochlubí, co během víkendu “poslal“. O delších výletech ani nemluvě. Bez kamery ani na Vavřiňák!

Tak jako s natáčením, je tomu s Norskem. S divokou vodou je spřaženo opravdu silně. Každoletně se země tisíce a jednoho vodopádu zaplní pádlery z celého světa. Blyštivé řeky padající do příkrých údolí poskytují kajakářům jedno velké hřiště. Navíc ani filmařské oko nezůstane suché při pohledu na zasněžené vrcholky vedle zelených pastvin.

U tradic zůstaneme i nadále. Nejznámější časopis věnující se tématu divoké vody, Kayak Session, již několik let pořád soutěž Short Film of the Year Awards. Desítky filmařů-pádlerů v ní každoročně bojují o titul nejlepšího vodáka s pádlem a kamerou v ruce. Vítěz se stane králem světa peřejí na filmovém plátně a za výhru si minimálně půlku království určitě koupí.

Co dává natáčení, Norsko a prestižní soutěž dohromady? Dva české filmové počiny z červencového Norska, které se ucházejí o přízeň nejen divokovodního diváckého světa.

Prvním z nich je Sidestream, film hledající ten správný proud skze uniformní společnost konformního života. Kuba Piňos vás vezme na cestu od městských hranolků po špinavý ešus u burácející řeky. Plyne Sidestream správným směrem? Posuďte sami!

Vojta Lukeš pojal své dílo jinak. Do situace Vás uvede pomocí telefonního spojení mezi Norskem a dálným domovem. Putováním přes četná úskalí (a neméně dramatická norská údolí) se film snaží nalézt cestu domů. Zjistit, co to vlastně znamená, být doma. Kde všude může pravý domov být. Znáte cestu? Podívejte se!

Soutěž je dvoukolová. 10. prosince se sečtou shlédnutí, které společně s hodnocením poroty rozhodnou, kdo postoupí dál. Šeštičlené finále je poté od 15. prosince do konce roku opět částečně v rukou diváků, kteří hlasováním společně s porotou udělí věhlasné ceny. Pokud tedy chcete české filmy ve světě podpořit, šiřtě je dále. Autoři Vám budou vděční.

Doufáme, že Vás česká filmová divokovodní tvorba zaujme. Že naleznete správný boční proud pro cestu domů, nebo kamkoliv, kam se vám jen bude chtít. Hlavně si nezapomeňte s sebou vzít pádlo a kameru. Bliká to? Točíš? Jedem!

Zkušenosti čtenářů

Snížák

Vojta se se svojím dílem dostal mezi top 10 filmů v soutěži. Podpořte ho i dalším hlasováním 😉

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: