Brát si s sebou na vodu i fitness náramek nebo chytré hodinky?

Brát si s sebou na vodu i fitness náramek nebo chytré hodinky?

foto: Pixabay S rozmachem fitness náramků a chytrých hodinek nám vyvstala nová otázka: zda je s sebou brát i na vodu, kde je několikrát přímo ponoříme, a to mnohem více, než bychom vůbec plánovali. Výrobci uvádějí, že chytré náramky a hodinky jsou voděodolné nebo vodotěsné, že případný kontakt s vodou vydrží. Jenže právě v termínech voděodolný a vodotěsný je velký rozdíl. Takže brát nebo nebrat?

Vodotěsný náramek nebo hodinky

Pokud si pořídíme fitness náramek nebo chytré hodinky s vodotěsnou úpravou a certifikací odolnosti na stupni IP68, je vše v pořádku a hodinky či náramek si můžete v klidu vzít s sebou i na vodu.

Nebude jim vadit, ani když se vykoupeme, zaplaveme si nebo budeme ve vodě delší dobu. Zvládnou i ostřejší proud vody a dokonce vydrží ponoření až do 50 metrů, což ale jistě absolvovat nebudete.

Nižší stupeň vodotěsnosti je IP67, který však ponoření do vody a plavání nezvládne už tak bravurně jako IP68. Jde sice též o vodotěsné provedení, ale vzít s sebou na vodu hodinky nebo náramek s odolností IP67 už je dost na pováženou. Voda se do nich při setkání se s razantnějším proudem, například při plavání, totiž dostat může. Musíme si být jistí, že po celou dobu zůstaneme s hodinkami nad hladinou. Stříkání vody sice nevadí, ale ponor již vadit může, na vodě se mu však jen těžko vyhnete.

Nákup ověřené značky se vyplatí

Vzhledem k tomu, že chystáme výpravu dost nebezpečnou pro většinu elektroniky, a že hodinky i náramek budeme mít stále vystaveny vlivům vody, vyplatí si je pořídit od ověřené značky, se kterou mají dobré zkušenosti i další uživatelé. U takového modelu budeme mít jistotu, že IP68 bude opravdu IP68 a do hodinek ani náramku se tím pádem voda opravdu nedostane. K rozhodování o nákupu můžeme využít třeba i výsledků testů zveřejňovaných sdružením dTest.

Voděodolný náramek nebo hodinky

Pokud jste si pořídili náramek nebo hodinky, které jsou pouze voděodolné, rozhodně je nechejte doma nebo zabalte do vodotěsného vaku. Tam ale ztratí svůj účel, takže jim bude lépe spíš doma. Voděodolné zařízení má certifikaci IP66 a nižší. Snese sice postříkání vodou (při mytí rukou), ale nesnese setrvalý tlak vody při ponoření nebo dokonce proud vody při plavání či pádlování.

Značkové vybavení není nutné vždy

Ostatní vybavení na vodu, zejména oblečení, obuv nebo jiné sportovní doplňky, lze bez váhání pořídit i v neznačkovém provedení, a to například z řetězce Lidl. Zde najdete specializované vybavení pro sport, které dobře využijete právě i při pobytu na vodě. Jeho hlavní výhodou je, že nabízí dobrou kvalitu za příznivé ceny, díky čemuž výrobky z Lidlu představují vynikající poměr cena/výkon.

V poslední době se s nabídkou zajímavých doplňků pro sport a volný čas „pochlapili“ i v řetězci Kaufland, kde se také dá celkem dobře dovybavit právě na výpravy na vodu. Loď a pádlo si tu sice nekoupíte, ale vhodné oblečení, batoh, jídlo na cesty, to už ano. Kaufland tyto výrobky často nabízí i v akčních slevách, takže se určitě vyplatí nabídku sledovat.

V termínech voděodolný a vodotěsný je velký rozdíl
V termínech voděodolný a vodotěsný je velký rozdíl

Proč mít s sebou chytré hodinky nebo náramek?

Chytré hodinky nebo náramky umějí mnoho věcí. Nejen že vás udrží v kontaktu s děním ve vašem mobilu, který zatím bude ve vodotěsném vaku nebo v barelu (náramek či hodinky okamžitě zobrazí příchozí zprávu nebo informují o hovoru), ale také budou celou dobu sledovat váš sportovní výkon. Většina z nich totiž disponuje funkcí sledování pádlování nebo veslování. Takže na konci dne se dozvíte, jaký byl váš dnešní výkon, kolik jste spálili kalorií nebo jak dlouho jste daný den strávili aktivním pohybem. Můžete si nechat přímo v hodinkách nebo pak zprostředkovaně v mobilu vykreslit překonanou dráhu nejen za celý den, ale také za delší období – třeba za celý pobyt.

Hodinky či náramek budou sledovat i vaše postupné zlepšování kondice, a to když budete na vodě několik dní, když jezdíte na vodu pravidelně nebo pokud jste je nosili i dříve a jiným sportem se připravovali na výkony na vodě. Hodinky vysledují tempo veslování či pádlování, rychlost, sílu záběru, prostě se toho z nich dozvíte o svých výkonech a vývoji vaší kondice opravdu hodně.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: