Bude se na Vltavě u Dívčího Kamene stavět vodní elektrárna, která má 112 let staré povolení?

Bude se na Vltavě u Dívčího Kamene stavět vodní elektrárna, která má 112 let staré povolení?

V pondělí 5. února 2024 jsem se těšil, jak si zase přečtu nový článek na vodáckém portálu raft.cz, ale moje těšení netrvalo dlouho. Článku jsem se sice dočkal, ale jeho nadpis, a hlavně obsah, mě šokoval a zklamal.

Nebudu tu podrobně vypisovat, co všechno se v článku píše, ale malý rozcestník toho, co se v této kauze zatím událo jsem připravil, aby si každý mohl udělat obrázek a načerpat informace. Situaci samozřejmě budu dále sledovat a informovat o ní.

Článek na raft.cz, který popisuje, co se děje v místě plánované stavby a jaká k tomu jsou (či spíše nejsou) vydaná povolení – Se 100 let starou licencí se staví nová elektrárna na Vltavě

Reportáž od Jihočeské televize obsahující i vyjádření investora a ukázku plánů stavby – U Dívčího Kamene se kácí

Článek na portálu Novinky.cz, který obsahuje i vyjádření investora plánované stavby – Podnikatel chce na Vltavě v chráněné oblasti stavět vodní elektrárnu

Vyjádření CHKO Blanský les k celé problematice na facebookovém profilu Blanský les

Článek na raft.cz, který popisuje nejaktuálnější vývoj. Informuje o stavu místa stavby, o vyjádřeních dotčených orgánů státní správy, o pozastavení stavby a o započetí správního řízení s investorem – MVE Dívčí Kámen – stavební práce pozastaveny

Bylo zveřejněno video Vizualizace projektu MVE Dívčí Kámen I. od společnosti VideoAnimace, které je dostupné také na YouTube. Obě videa bohužel byla po pár dnech od publikace znepřístupněna pro veřejnost (stav k 15. 2. 2024).

8. února vyšel na webu Vysokahra.cz článek s názvem Opravdu je nutné zlikvidovat Vltavské údolí u Dívčího kamene kvůli malé vodní elektrárně?, který se k záměru budování MVE Dívčí Kámen I. staví velmi negativně. O pouhé dva dny později vyšel od téhož autora na témže webu článek s názvem Investor malé vodní elektrárny Třísov ve Vltavském údolí dokázal přesvědčit, který je o tom, že se investorovi podařilo přesvědčit členy Spolku Vltava o kvalitách svého projektu. Na konci článku se ovšem dočteme, že autorem je Mgr. Tomáš Kala. Dlouholetý instruktor vodních sportů na Vltavě a majitel půjčovny lodí. A pro doplnění ještě uvádíme, že také člen Spolku Vltava.

19. 2. vydala AVTS článek Správa parku zakázala další práce na MVE Dívčí Kámen, který informuje o zákazu v pokračování přípravných stavebních prací v lokalitě Dívčí Kámen a zároveň v něm AVTS představuje výpočty týkající se minimálního zůstatkového průtoku, hltnosti turbín a dalších aspektů plánované stavby.

Pro zájemce je k dispozici petice proti MVE Dívčí Kámen (PDF ke stažení), o které se dají najít podrobnější informace na facebookovém profilu STOP elektrárně Třísov nebo si je lze vyžádat na e-mailové adrese el**************@se****.cz. Petice je záměrně vytvořena jako papírová, protože má na úřadech větší váhu, než petice elektronické.

Za vodáky se do případu okamžitě vložila Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS), která opět potvrzuje, jak důležitou organizací je. Podpořit činnost AVTS můžete dvěma způsoby – stát se členem a platit pravidelné členské příspěvky nebo poslat AVTS finanční dar přes sbírku Zachraňte vodáctví v ČR.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: