Budějovice – Slapy – Praha 2021

Budějovice – Slapy – Praha 2021

38. ročník legendárního vodáckého závodu Budějovice-Praha se uskuteční již tento víkend.

Trať dlouhou téměř 170 km závodníci překonají ve třech etapách se startem v pátek 18. 6.8:30 v areálu Vodáckého centra v Českém Vrbném (České Budějovice) a celkovým cílem na loděnici USK v Malé Chuchli (Praha) v neděli 20. 6. v cca 13:00.

Závod se pojede v několika kategoriích. Nejvíce obsazená je kategorie mužských kajaků, ale nechybí ani kanoe, seakajaky či turistické C2. Po loňském prvotním absolvování celé trati závodníkem na SUP je letos na startu osm závodníků a závodnic na tomto čím dál tím více populárním plavidle.

První etapa České Vrbné – Zvíkov je 64 km dlouhá, druhá etapa Zvíkov – Ždáň měří 72 km. Poslední, 31 km dlouhá etapa z Třebenic do Malé Chuchle, bude tradičně spojena se startem krátkého závodu Slapy – Praha. Ten je pro svou délku oblíbenou tratí závodníků z vodáckých klubů napříč ČR. V neděli 28. června tak v 11:00 hodin pod hrází Slapské nádrže odstartuje až 50 posádek. Přihlásit se můžete ještě i na místě před samotným závodem a doprovodit tak vodáky na jejich poslední etapě cesty z Budějovic až do Prahy.

Tento nejdelší říční závod v České republice, patří také k nejdelším v Evropě. Historie sahá až do dob první republiky, kdy se 13. srpna v roce 1922 na cestu od Sokolského ostrova v Českých Budějovicích vydalo sedm statečných posádek na metrákových kánoích. Tenkrát nebyla na Vltavě jediná přehrada. Pořádání závodu bylo v minulosti několikrát přerušeno z důvodu války, pak výstavby přehrad, případně různých oprav na toku řeky Vltavy. Naposledy byl závod po více než padesátileté pauze obnoven v roce 2010. V historii nejrychlejší zaznamený čas je z roku 1956 11:05:42 posádky K2 Plaňanský-Plaňanský z Jiskry Týn nad Vltavou. V té době byla Vltava ještě většinově proudící řeka. V obnovené historii nejrychleji do cíle dorazil v roce 2021 Tomáš Pavlík v čase 11:32:55. Na Vltavě musí závodníci v současnosti překonat sedm přehrad, což znamená nejen stojatou vodu, ale také přenášení lodí přes hráze.

Závod je pořádán klubem rychlostní kanoistiky USK Praha. Hlavními partnery a sponzory závodu jsou Hiko, Regulus, EL3 Consulting, ANECT a časopis Pádler.

Více informací najdete na stránkách www.budejovicepraha.cz nebo na Facebooku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: