Cenné kovy pro české sportovce z Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v srbském Bělehradě

Cenné kovy pro české sportovce z Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v srbském Bělehradě

V termínu 8. – 10. června 2018 proběhlo v srbském Bělehradě Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice. Z řad našich sportovců slavili úspěchy především Martin Fuksa a Josef Dostal, vedle nich i další. Jak to na ME v Bělehradě vypadalo, se dočtete v následujícím článku.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Podruhé v kariéře se rychlostní kanoista Martin Fuksa stal mistrem Evropy na kilometrové trati. V úchvatném a těsném souboji s dvojnásobným olympijským vítězem na této distanci Sebastianem Brendelem dokázal kopnout loď vítězně do cíle. „Závod mě šíleně bolel, v trati jsem se musel kolikrát přemlouvat, abych to nevzdal a bojoval až do konce. Jsem rád, že se to povedlo a potvrdil jsem, že v sezoně dominuju,“ řekl Fuksa, evropský šampion na kilometru z let 2013 a 2018. Kajakář Josef Dostál skončil na téže distanci pátý, kajakářka Anna Kožíšková byla čtvrtá.

Ještě při rozjetí na finálový závod na kilometru se kanoista Martin Fuksa těšil, že mu bude foukat pořádný vítr do zad a požene ho vpřed. Jenže podmínky se na kanále v srbském Bělehradě zklidnily. „Ale ani pořádně nevím, jak foukalo, moc jsem to nevnímal. Celou dobu jsem se soustředil na Sebastiana Brendela. Jel hodně rychle a já jsem přitom byl zvyklý, že mu ujíždím. Ale on se na velké závody dokáže připravit velmi dobře. Jsem rád, že jsem se připravil lépe a o kousek ho porazil,“ říkal sedminásobný evropský šampion Fuksa.

Martin Fuksa
Martin Fuksa

V trati se několikrát musel přesvědčovat, aby přetahovanou o zlato s Brendelem nevzdal a hlava nepodlehla bolesti zaplavující tělo. „Bylo to hodně velké přemlouvání. Ve finiši jsem si říkal: Zase budu druhý! Ale já nechci být druhý! Sebastian ti tolik neujíždí, tak makej. Probudil jsem v sobě závodního ducha.“

Pak se soustředil na to, aby dobře kopnul loď do cíle, což se mu vyplatilo. Mezi dvě červené bóje označující cílovou čáru díky tomu vletěla špička jeho lodi jako první. „Z úhlu to nevidíte přesně, ale měl jsem dojem, že Sebastian jede přede mnou. Měl jsem víc sil, tak jsem tam loď kopnul. Na mistrovství světa v Miláně se to stalo naopak, tam překopnul Sebastian mě, tak jsem mu to asi vrátil,“ dodal Fuksa, který se po dojetí chladil ve vodě. Od Brendela jej dělilo 87 tisícin, s odstupem třetí dojel Ital Carlo Tacchini.

Josef Dostál
Josef Dostál

Zlatou medaili věnuje Jiřímu Vokněrovi, dlouholetému a úspěšnému nymburskému závodníkovi, který nedávno zemřel. „On byl druhý na kilometru na mistrovství světa v Praze v roce 1958, já loni v Račicích. Loni jsme se setkali,“ vysvětlil Fuksa, kterého v neděli čekal boj o šesté zlato v řadě na pětistovce a navíc v sobotním odpoledni ještě závodil o postup na dvoustovce.

Dostál si závod pokazil, Kožíšková je čtvrtá potřetí v řadě

Kajakář Josef Dostál skončil ve finále kilometrové trati pátý. S umístěním byl docela spokojený, s průběhem závodu ovšem nikoli. „Podělal jsem to,“ říkal stříbrný olympijský medailista na kilometru. Nejprve ho vyplašil silný vítr do zad a velké vlny při rozjetí. „Vzal jsem si s sebou speciální loď do vln, ale neměl jsem ji připravenou. Stresoval jsem se místo toho, abych odpočíval.“ Na mole těsně před závodem vybíral ze dvou kajaků, ale jelikož se podmínky uklidnily, zvolil obvyklou loď.

Pak při snaze o co nejrychlejší start narazil do bloků. „Startovní zařízení mě koplo zpátky, takže jsem na Němce Maxe Rendschmidta měl hned zásek loď. Ale sednul jsem mu na vlnu a tam se mi jelo pěkně.“

Martin Fuksa na stupních vítězů
Martin Fuksa na stupních vítězů

V protivětru v polovině trati se rozhodl, že zaútočí a pokusí se získat medaili. „Jenže na osmistovce mi došlo. Němec vypálil a já tam seděl, jako kdyby mi hračky spadly do kanálu. Proklínal jsem se, že jsem z vlny vystřelil už na pětistovce, měl jsem tam zůstat přibytý až na osmistovku,“ dodal Dostál, který v neděli jel finále pětistovky. Závod na olympijské trati vyhrál Portugalec Pimenta před Maďarem Kopászem a třetím Němcem Rendschmidtem.

Kajakářka Anna Kožíšková potřetí v řadě dojela čtvrtá v závodě na kilometru. „Už by to chtělo prolomit, ale jsem nadmíru spokojená. Poslední tři týdny nebo měsíc mi to moc nešlo, trochu jsem se trápila. Psychika u mě hraje velkou roli, dala jsem se do kupy a jsem ráda, že jsem to takhle zvládla. Věděla jsem, že musím jet start cíl a nenechat bolest vstoupit do hlavy a povolit si. Navíc i tím, že jsem se na pětistovce probojovala do finále B, ze mě všechno spadlo,“ líčila Kožíšková.

Kajakářky Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová byly sedmé ve finále K2 1 000 metrů, čtyřkajak Vojtěch Procházka, Jakub Stejskal, Tomáš Veselý a Martin Sobíšek dojel devátý.

Josef Dostál na stupních vítězů
Josef Dostál na stupních vítězů

Kanoista Fuksa i kajakář Dostál jsou mistry Evropy na pětistovce

Pošesté v řadě získal kanoista Martin Fuksa titul mistra Evropy na pětistovce. Přidal tak druhé zlato k sobotnímu triumfu na olympijském kilometru. Na dvoustovce byl sedmý a v Bělehradě tak přesně zopakoval bilanci z evropské šampionátu v roce 2013. Hymnu si na stupních vítězů zazpíval kajakář Josef Dostál, který na pětistovce získal první individuální titul ze seniorského mistrovství Evropy. Před závěrečnými závody na 5 000 metrů tak česká výprava získala tři medaile.

Kanoista Martin Fuksa v této sezoně dál drží vítěznou bilanci na svých hlavních tratích – kilometru a pětistovce. „Jsem nadmíru spokojený, že mám dvě zlaté medaile. Přál jsem si je získat podle toho, jak se vyvíjela letošní sezona. Byly to dva náročné závody, jsem rád, že se mi to povedlo,“ řekl pětadvacetiletý Fuksa.

Martin Fuksa
Martin Fuksa

Stejně jako na kilometru finišoval před Němcem Sebastianem Brendelem, i když tentokrát byl odstup o trochu viditelnější, 255 tisícin sekundy. Třetí byl Oleg Tarnovský z Moldávie. „Dřív jsem to na pětistovce na začátku nahulil a jel jsem z náskoku, který jsem nabral na začátku. Jak jsem starší, mám najeté spíš už kilákové tempo, takže rozjezdy jsou pro mě lehce pomalejší a víc sil si nechávám na finiš. Maličko jsem se šetřil a doufal jsem, že to bude stačit,“ říkal Fuksa, který vládne pětistovce v Evropě už šest let v řadě.

Přibližně za dvě hodiny ho ještě čekala dvoustovka, na které má medaile ze Světových poháru i Evropských her, nicméně nevěnuje se jí cíleně. „Takže jet finále pro mě byl bonus. Dvoustovka je vždycky vabank, snažím se jet od začátku do konce naplno a pak se ukáže, na co to stačí. Ostatní kluci se soustředí jen na sprint a já jsem mezi nimi vetřelec. Jsem za sedmé místo rád. Se dvěma zlaty je to stejný výsledek jako před pěti lety, hlavní disciplíny jsem vyhrál, takže jsem rád,“ dodal Fuksa.

Josef Dostál
Josef Dostál

Dostála namotivoval pokažený kilometr

Kajakář Josef Dostál dostal v Bělehradě na krk svou první individuální zlatou medaili ze seniorského mistrovství Evropy. Oblíbenou pětistovku vyhrál s náskokem téměř sekundy před Olegem Kucharykem z Ukrajiny, třetí byl Portugalec Fernando Pimenta, šampion z kilometru.

Díky kilometru, kde jsem byl pátý, byl závod dost vyhecovaný. Kilometr mě dost mrzel, protože jsem nevyužil svůj potenciál. Rozčilovalo mě to, říkal jsem si, že to musím soupeřům vrátit. Šel jsem do toho namotivovaný, možná až přemotivovaný, ale naštěstí jsem nepřepálil začátek, jel jsem obě poloviny závodu velice vyrovnaně oproti soupeřům. To se v cíli vyplatilo a mohl jsem slavit první individuální titul,“ popsal pětadvacetiletý Dostál.

Už na start nastupoval s pevnou vírou, že vyhraje. Když viděl, že se s ním drží Portugalec Pimenta, vyhecoval se ještě víc. „Říkal jsem si: Tak tohle ne, to je moje trať, tebe tady porazím. Adrenalin a agresivita ze mě sršely už před startem. Myslím, že i tihle velcí borci měli respekt. Možná to zní arogantně, že jsem věděl, že to bude na první místo, ale já k pětistovce takhle musím přistupovat, jinak nemá smysl na ni nastupovat.“

Martin Fuksa
Martin Fuksa

Tým má zatím osm míst pro Evropské hry

Lukáš Nepraš a Lukáš Trefil byli na deblkajaku na pětistovce devátí. Kajakářka Anna Kožíšková dojela sedmá ve finále B na pětistovce. Odpoledne ještě šampionát završily závody na 5 000 metrů.

Ve většině disciplín se nám dařilo hůř, než se dalo očekávat, především v posádkových. Roli v tom hrála řada faktorů. Ať už šlo o naladění některých závodníků nebo o vliv větru, kvůli kterému byly podmínky na krajních drahách pod zalesněným břehem výhodnější oproti drahám pod tribunou. Zásadní bylo i rozlosování rozjížděk, protože čtyřkajak na pětistovce bojoval o tři postupová místa s posádkami, které pak ve finále byly na prvních čtyřech místech. Deblkajak měl v rozjížďce tři z prvních čtyřech posádek ve finále. Bezmoc pak umocnil ještě náročný program čtyřkajaku a deblkajaku,“ uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Můžeme být rádi, že naši výpravu třemi zlatými medailemi podrželi Martin Fuksa a Pepa Dostál, naše dlouhodobě nejvýraznější postavy a fenomenální závodníci i z pohledu světové kanoistiky.“

Evropský šampionát tak přinese změny v nominaci posádek pro světový šampionát. „Máme plán, jak budeme řešit nasazení našich kajakářů do posádek na mistrovství světa, které nejprve vyzkoušíme,“ řekl Hottmar.

Martin Fuksa
Martin Fuksa

Evropský šampionát je zároveň nominací na Evropské hry, které proběhnou příští rok v červnu v Minsku. Vedle Fuksy a Dostála zajistili zatím místa pro českou výpravu Filip Dvořák a Tomáš Janda na deblkanoi, kajakářka Anna Kožíšková na singlu na pětistovce, na deblu na téže trati pak Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová a na dvoustovce kanoistka Jana Ježová.

Jsme za tato místa rádi. Další může ještě získat Jakub Adam na pětikilometrové trati na kajaku, ale doufáme, že ještě dojde k přerozdělení volných kvót z posádek ve prospěch našeho týmu,“ dodal Pavel Hottmar.

Kompletní výsledky a startovní listiny: www.europecanoeevents.com/live-results?gmt=2&gmt2=-120

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: