Češi zazářili na Mistrovství světa ve sjezdu ve švýcarském Muotathalu

Češi zazářili na Mistrovství světa ve sjezdu ve švýcarském Muotathalu

Ve čtvrtek 31. května bylo zahájeno Mistrovství světa ve švýcarském Muotathalu. Od čtvrtka do neděle zde závodníci postupně bojovali o tituly v dlouhém sjezdu a sprintu v individuálních i týmových závodech. Na své si přišli milovníci divoké vody, ať už z pohledu závodníka, či diváka.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Čtvrtek 31. května – Martina Satková dvojnásobnou mistryní světa. Zlato i pro Rolence

Na mistrovství světa ve švýcarském Muotathalu (31. 5. – 3. 6.) závodníci postupně bojovali o tituly v dlouhém sjezdu a sprintu v individuálních i týmových závodech. První den MS vybojovala univerzální závodnice Martina Satková dva tituly mistryně světa – na kajaku i singlkanoe. Bronz na singlkánoi vybojoval Marek Rygel.

Konečně po tak dlouhých letech je to zlatá na dlouhém závodě na mistrovství světa a jsem z toho hrozně nadšený, protože mi to trvalo takových let…,“ vylil si emoce Rolenc. „Ostatní Češi jeli taky super. Za mnou hned v závěsu třetí Marek Rygel, Tonda Haleš za ním a Láďa Slanina je taky v pětce. Takže paráda,“ dodal závodník, který získal poprvé titul mistra světa ve sjezdu na divoké vodě v roce 2014.

Pro Rolence je to jeden z dalších snů, které si na letošní sezónu stanovil na konci loňského roku: „Chtěl bych s parťákem vyhrát v kategorii C2 mistrovství světa v dlouhém sjezdu a zároveň vyhrát i na singlu sprint i dlouhý sjezd. Tedy vyhrát tři závody v jeden týden. Za dobu co jezdím, to zatím zvládl jen Francouz Guillaume Alzingre,“ plánoval před šampionátem.

Dokázala jsem vybojovat dva tituly mistryně světa v kategorii dospělých, takže je to absolutní úspěch. Navíc můj brácha byl čtvrtý, takže jsem šťastná. Poslední tři týdny jsem té přípravě věnovala hodně. Byla jsem tady na soustředění, zvykala jsem si na tu vodu tady, pak tréninky v Praze, takže makala jsem a je to hodně vydřené a zasloužené. Je to pro mě historický okamžik, i když ta moje historie zatím není moc dlouhá. Na sprint se těším taky, i když sprint je víc o štěstí,“ popsala Martina Satková.

Martina Satková / F: Aleš Berka, Kanoe.cz
Martina Satková / F: Aleš Berka, Kanoe.cz

Pátek 1. června – Další tři zlata a dvě stříbra

Muota byla plná cenných kovů. Co start české hlídky, to nejhůře stříbro. Na MS ve švýcarském Muotathalu vylovili čeští sjezdaři v pátek tři zlaté medaile a dvě stříbrné.

Singlíři startovali v roli favoritů, protože v individuálním závodě byli všichni členové hlídky v cíli do 4. místa. To i potvrdili a vyhráli o 3,5 vteřiny před německým týmem.

Marek Rygel porovnával pocity s posledním vítězstvím v hlídce na singlkanoi před osmi lety: „Je to pecka. Skoro to vypadá, že pokaždé, když na to sednu, tak to cinkne, tak snad to bude nějaká dlouhodobější tradice,“ smál se.

Deblkanoisté měli situaci komplikovanější, Francouzi na deblech byli jasnými papírovými favority. Naši se ale nenechali zahanbit a uhájili výborné druhé místo. „Nenastupovali jsme v roli favoritů, ale myslím, že jsme ty Francouze trochu potrápili a předvedli dobrý výkon. Ten rozestup byl nakonec asi i menší, než jsme čekali, a myslím, že s naším výkonem můžeme být naprosto spokojení,“ popsal Daniel Suchánek.

V hlídce singlkanoistek i kajakářek startovala Martina Satková i Anežka Paloudová a obě tak získaly s velkým přehledem dva tituly mistryň světa. „Dva starty, dvě zlata. Jsem moc ráda, že se nám ty hlídky tak povedly. Jsme s holkami jak na kajaku, tak i na kanoi silný tým. Pomohl týmový duch, to, že jsme si během závodu pomáhaly. Byly doby, kdy jsme v kajaku tak silné nebyly, ale přicházejí nové závodnice a ta úroveň se neustále zvyšuje,“ řekla v cíli Anežka Paloudová.

Anežka Paloudová / F: Aleš Berka, Kanoe.cz
Anežka Paloudová / F: Aleš Berka, Kanoe.cz

Kajakáři útočili z místa outsiderů na mistrovský titul a skončili druzí o 0,07 vteřiny za Francouzi. „Závodilo se nám skvěle. Náš trenér Kamil Mrůzek nám dal dobré pokyny. Takže jsme to vymysleli dobře – kde jet na vlně, kde se vystřídat… Sedm setin samozřejmě zamrzí. Ale stejně tak, jak jsme byli blízko titulu mistra světa, tak jsme mohli být třeba bramboroví, nebo sedmí. Historicky je to zřejmě nejtěsnější rozestup mezi třemi hlídkami na klasiku,“ popsal kajakář Karel Slepica.

Neděle 3. června – Češi přidávají dalších pět individuálních medailí

Češi přidali dalších pět medailí i v neděli 3. června. Bohužel tentokrát zůstal titul mistra světa pro Čechy nedobitý.

Nejlépe z kajakářek dopadla Martina Satková, která tentokrát obsadila stříbrnou příčku. Další medaili pak přidala Satková i v kategorii singlkanoistek, kde při zisku bronzové medaile podlehla své týmové kolegyni Marii Němcové, která brala stříbro.

S jízdami jsem spokojená, protože jsem vybojovala medaile, ale nebyly to bezchybné jízdy. Na kajaku jsem chybovala už ve vrchní části, kde jsem trefila kámen, což mně trochu zpomalilo. Ale horší to bylo na singlkánoi, už docházely síly a v horní pasáži jsem to pokazila docela dost. V cílové rovince jsem si už ani na medaili nevěřila. Tento šampionát ale celkově hodnotím ve své tříleté seniorské reprezentaci jako nejúspěšnější. Určitě to bude těžké to do dalších let obhajovat. Čtyři zlata, stříbro a bronz a možná bude i medaile z hlídek – uvidíme, jestli se mi to ještě někdy podaří. Tento moment si budu pamatovat,“ popsala Martina Satková.

Mistrovství světa ve švýcarském Muotathalu 2018 / F: Aleš Berka, Kanoe.cz
Mistrovství světa ve švýcarském Muotathalu 2018 / F: Aleš Berka, Kanoe.cz

Loni bronz, letos stříbro – jsem ráda, že to takto dopadlo, protože jsem byla před startem hodně vystresovaná. Myslím, že trať byla těžší v Pau, ale tady to bylo zase těžší „na hlavu“, protože mi říkalo pár trenérů, že už to umím a že na to mám, a to na mně hodně dosedlo,“ řekla Marie Němcová.

Singlkanoisté se při těsném souboji seřadili od druhého do čtvrtého místa. Nejlépe dopadl Marek Rygel, za ním skončil s bronzem Ondřej Rolenc a bramboru bral Vladimír Slanina.

Skutečně jsem takové výsledky nečekal. Když jsem sem jel, tak jsem si říkal, že když bude jedno umístění do pětky, tak to bude super. A už ten bronz na dlouhém sjezdu byl z říše snů. Vůbec jsem neměl pocit, že bych měl takovou formu, abych takový výsledek zaletěl. Ale ten sprint a stříbro je pro mě teď cennější, protože jsem první z českých lodí. A je to pro mě obrovské překvapení,“ řekl medailista Marek Rygel.

Před startem jsem měl za to, že zlato nebo nic. Ale bronzová medaile taky není špatná. Ale bude se to kvůli poslední chybě na válci ve mně kousat asi hodně dlouho,“ popsal smutně třetí Rolenc.

Mezi kajakáři skončil nejlépe na devátém místě Karel Slepica.

Deblíři stejně jako při dlouhém sjezdu podlehli dominujícím Francouzům. Na čtvrtém místě skončila posádka Suchánek-Rolenc, pátí Haleš-Novák a šestí Rygel-Veselý.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Oficiální webové stránky: www.wm-muota2018.ch/en/home

Live stream: www.youtube.com/watch?v=8G2VT3XHX_Y&index=2&list=PLWpi79GxUJdaenpZdsCKVZousQgrLm5Tv

Výsledky: www.wm-muota2018.ch/en/results-news

Ondřej Rolenc / F: Aleš Berka, Kanoe.cz
Ondřej Rolenc / F: Aleš Berka, Kanoe.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: