Češi znovu dominovali na Mistrovství světa v raftingu, domů vezou 50 medailí!

Češi znovu dominovali na Mistrovství světa v raftingu, domů vezou 50 medailí!

Mistrovství světa v raftingu čtyřčlenných posádek (R4) se v týdnu od 27. května do 2. června uskutečnilo na tradičním raftařském terénu, na řece Vrbas v Bosně a Hercegovině. Českou republiku na šampionátu reprezentovalo 14 posádek. Ve světové konkurenci se Čechům podařilo vybojovat 50 medailí a titul absolutních mistrů světa hned ve 3 kategoriích.

České barvy měly zastoupení kromě jedné ve všech kategoriích, a Češi opět potvrdili, že patří k absolutní světové špičce. Ve velké konkurenci posádek z Evropy, Brazílie, Japonska, Nového Zélandu, USA nebo Austrálie se naši reprezentanti dokázali prosadit ve všech kategoriích od juniorů až po zkušené Masters.

Světový šampionát pořádali organizátoři z místního Kanjon rafting klubu Banja Luka pod hlavičkou IRF – International Rafting Federation. Místní raftaři mají s pořádáním světových akcí ve vodáckých disciplínách bohaté zkušenosti, skvělé zázemí pro turistický rafting i podporu místní vlády. Řeka Vrbas, na které se odehrálo celé mistrovství, pramení v horách Vranica uprostřed země, tvoří hluboká údolí a protéká Banja Lukou, druhým největším městem Bosny a Hercegoviny. Vrbas ústí po 256 km do řeky Sávy.

Jednotlivé disciplíny mistrovství se uskutečnily na různých místech řeky. Úvodní disciplíny Sprint a H2H („Head to Head“) odstartovaly závodní klání ve čtvrtek 30. a v pátek 31. května na velké vodnaté peřeji Bijeli buk těsně pod přehradou Bočac. Hned první disciplíny přinesly velkou českou radost. Tituly Mistrů světa ve sprintu 2024 pro posádky kategorií juniorů a juniorek do 19 let, juniorů a juniorek do 23 let i v mužské kategorii Masters. Sprint je samostatnou disciplínou, ale zároveň je i rozřazovacím závodem pro disciplínu H2H. Navzdory tomu, že se kontaktní vyřazovací disciplína „Head to Head“ v Česku nejezdí, v nejobsazenější kategorii Open Men se skrz vyřazovacího pavouka až do finále probojovaly 2 české týmy a čeští muži se tak stali Mistry i Vicemistry světa v H2H pro rok 2024.

Na další disciplínu – Slalom se závodiště přesunulo o pár kilometrů po proudu řeky níž, blíž k Banja Luce. Slalomová trať je v hlubokém údolí řeky Vrbas, kde se všechen průtok zúží a zrychlí a trať se tak stává velmi náročnou na rychlost reakcí i sílu závodníků. S přírodními podmínkami se nejlépe popasovaly české ženy, dokázaly zvítězit jak v kategorii Open, juniorek do 19 i do 23 let. Další zlatou medaili pak přidali i junioři do 23 let.

Závěrečnou disciplínou každého IRF mistrovství je Sjezd. Je to disciplína, která je v Bosně a Hercegovině obzvláště obtížnou. Celý závod totiž trvá téměř hodinu, startuje se hromadně, tzv. regatovým typem startu a závod se mnohdy změní v souboj od startu až do cíle. Z českých posádek dokázaly zvítězit ve sjezdu týmy juniorů do 19 a do 23 let a juniorky do 19 let. V dospělých kategoriích měly navrch soupeři z Brazílie, Nového Zélandu a domácí posádka z Bosny a Hercegoviny.

Každá disciplína je hodnocena jiným počtem bodů, v celkovém součtu „Overall“ pak týmy bojují o titul „absolutních“ mistrů světa. Vybojovat tento titul v celkovém pořadí se podařilo 3 českým posádkám: TR Hrom v kategorii U19 muži (juniorů do 19 let), KV Viking Vodoměrky v kategorii U19 ženy (juniorek do 19 let) a Youngster YES v kategorii U23 muži (juniorů do 23 let). (Kompletní výsledky českých posádek z MS v raftingu R4 2024.)

Celkem vybojovali Češi neuvěřitelných 50 medailí, což je naprosto fantastický úspěch,“ říká předseda Svazu vodáků České republiky Libor Polák a dodává: „Dlouholetá nadvláda Čechů v tomto sportovním odvětví pokračovala i při letošním Mistrovství světa R4. Jako národ vodáků dokážeme i v amatérských podmínkách velmi úspěšně konkurovat celému světu, včetně profesionálních reprezentačních týmů jiných států!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: