Českým slalomářům se na závodech Světového poháru dařilo. V Krakově získal zlato Přindiš.

Českým slalomářům se na závodech Světového poháru dařilo. V Krakově získal zlato Přindiš.

Druhé kolo závodů světového poháru se odehrálo o minulém víkendu v polském Krakově. Vít Přindiš se vybojoval individuální zlatou medaili, stříbro pak Tereza Fišerová na kajaku a bronz přidali Jiří Prskavec, Martina Satková a Amálie Hilgertová.

V pátek 17. 6. odstartoval v polském Krakově 2. světový pohár vodních slalomářů. Na programu byly kvalifikační jízdy kajakářských i kanoistických kategorií. Do víkendových semifinálových bojů se neprobojoval pouze kanoista Tomáš Rak, který skončil na 1. nepostupové pozici. Ostatní české lodě postoupily do semifinále.

Vít Přindiš v Krakově

V sobotu to v českém týmu začalo cinkat cennými kovy. Vít Přindiš zvítězil mezi kajakáři, Prskavec byl o 0,52 vteřiny pomalejší a vybojoval bronz. Cinkalo to i mezi ženami. Tereza Fišerová vybojovala první kajakovou medaili – stříbrnou, bronz přidala Amálie Hilgertová.

„Jsem spokojený, že jsem zvládl stlačit ten čas. Nevěřil jsem, že vyhraju, protože kluci jeli rychlejší jízdy v semifinále, ale vyšlo to,“ radoval se kajakář Přindiš z letošní první mezinárodní medaile. „Před jízdou jsem si řekl, že ji chci sjet dobře, a myslím, že se mi to povedlo. Asi jsem měl horší start než v tom semifinále, naopak ten závěr byl lepší. Takže z toho mám dobrý pocit,“ popisuje dnešní vítěz Přindiš svou finálovou jízdu.

Na Přindiše nestačil druhý Brit Joe Clark, který byl o 0,16 vteřin pomalejší, ani náš olympijský vítěz Jiří Prskavec, který na Přindiše ztratil 0,52 vteřiny a skončil 3.

Amálie Hilgertová na trati

2 medaile – stříbro a bronz – Česko slaví i mezi ženami. Tereza Fišerová vybojovala svou první mezinárodní medaili na kajaku, a to stříbrnou. Bronz přidala kajakářka Amálie Hilgertová. Češky nestačili jen na světovou jedničku Australanku Jessicu Fox, která jim ujela o 2,58 vteřin.

Fišerová na začátku sezóny hlásila, že světové kajakářky jí ještě ujíždějí. Dnes ale vybojovala stříbro. „Jde vidět, že jsem blíž, než jsem si na začátku sezony myslela,“ spokojeně říká Fišerová. „Ale Jessica (Fox, pozn. red.) byla pořád o nějaké víc než 2 vteřiny rychlejší. Jízda byla povedená, myslím, že se tam nějaké drobnosti určitě najdou, ale já jsem hrozně spokojená, na jaký čas jsem se dostala. Je to neuvěřitelné,“ popisuje dnešní finálovou jízdu Fišerová.

Tereza Fišerová

V neděli program pokračoval finálem kanoistů a kanoistek. Martina Satková ve finále dostala 2vteřinovou penalizaci, ale i tak skončila stejně jako v Praze třetí. Mezi muži se do finále probojoval pouze mistr světa 2021 Václav Chaloupka. Se ztrátou pouhé 0,76 vteřiny však skončil 5. Kanoistka Fišerová i kanoista Rohan bohužel skončili v semifinále.

Vršek byl docela dobrý, pak ale přišla chyba, hrozně jsem podjela bránu a věděla jsem, že to je velká ztráta. Ale taky jsem věděla, že jestli to mám prodat, tak teď. Tak jsem jela na co nejlepší umístění. Chtěla jsem pořád dojet s co nejlepším časem,“ vysvětluje Satková, která na vítězku Mallory Franklin z Velké Británie ztratila 4,52 vteřiny. Druhá skončila Marjorie Delassus z Francie, která byla o 1,17 vteřin pomalejší než zlatá Franklin.

Václav Chaloupka

Mistr světa 2021 Václav Chaloupka skončil ve velmi vyrovnaném finále 5. Na vítěze ztratil pouhou 0,76 vteřiny. „Ta jízda nebyla tak povedená jako semifinálová. V některých pasážích jsem místo toho, abych tam ten čas nahnal, tak jsem ho ztratil. Mrzí mě to, protože medaile byla blízko,“ popisuje kanoista Chaloupka. „I to zlato dneska bylo blízko. Je nás 5 ve vteřině. To je trochu hořké, na druhou stranu, jsem rád, že jsem to finále jel a že jsem podal slušný výkon,“ dodává Chaloupka, který příští týden vynechává 3. světový pohár v Tacenu (Slovinsko) a bude se věnovat přípravě na červencové mistrovství světa.

Vítězem mezi kanoisty se stal Nicolas Gestin z Francie, který bral minulý víkend v Troji stříbro. „Minulý týden jsme si s trenérem říkali, že už chybí jen jeden krok ke zlatu a jsem šťastný, že dnes jsem ho udělal a vyhrál svou první zlatou medaili,“ popisoval dnešní vítěz Gestin. O 4 setiny pomalejší Benjamin Savšek skončil druhý. Stříbrný olympijský medailista Lukáš Rohan ani zlatá kanoistka z Troji Tereza Fišerová se do finále bohužel neprobojovali.

Lukáš Rohan

Závěr programu patřil Extreme Slalomu. Favoritka závodu Tereza Fišerová postupovala ve všech rozjížďkách vždy z 1. místa. Ve finále ale udělala chybu a byla diskvalifikována za neprojetí branky. Kajakář Jiří Prskavec se probojoval až do semifinále. Tam ale na 2 postupující závodníky nestačil.

„Trošku mě to mrzí, protože jsem o tom nevěděla a třeba ta 3. pozice byla postavená docela nízko, takže i kdybych se do té branky vrátila, tak by to šlo ujet. Tak mě to o to mrzí, že to nevyšlo. Ale co se dá dělat,“ zklamaně popisuje Fišerová.

Martina Satková

Česká slalomářka byla diskvalifikována za neprojetí branky č. 2. „Přede mnou byla Martina Wegman a já jsem tam naskakovala s tím, že jsem ji chtěla vyšoupnout, abych vyjela první. A jak jsem to odhazovala, tak jsem zřejmě podjela pod ní,“ vysvětluje svou chybu Fišerová. „Budu pokračovat dál do Tacenu. Je vidět, že s nimi umím závodit, že ten slalom extrém ve mně je,“ sebevědomě dodává česká slalomářka.

Až do semifinále se – podle jeho slov překvapivě – probojoval český kajakář Jiří Prskavec. „Oproti Praze jsem měl trošku víc zkušeností a navíc jsem přesně vyhodnotil, že pro mě bude nejlepší se držet co nejmenšího počtu konfliktů, protože jsem lehčí závodník a těžím z těch technických míst,“ říká Prskavec.

Jiří Prskavec v Extreme Slalomu

„Možná jsem v té poslední jízdě do toho konfliktu až moc nechtěl jít. Kdybych si vybral lepší protivodu, kde byl jeden závodník, tak bych možná na tom druhém místě dojel. Ta pravá protivoda se mi nepovedla a Chris (Bowers pozd. red.) tu levou zajel výborně a postup si zasloužil,“ popisoval svůj chybný výběr v konci tratě, kde o 2. postupové místo soupeřil s Britem Christopherem Bowersem, který opanoval finálovou rozjížďku a zvítězil. Druhý skončil Slovinec Vid Kuder Marušič a třetí Joe Clark z Velké Británie.

Tereza Fišerová

Mezi ženami dnes zvítězila Martina Wegman z Nizozemí, druhá byla Noemi Fox z Austrálie, mladší sestra australské jedničky Jessicy, a třetí Victoria Us z Ukrajiny.

Martina Satková s medailí

Reprezentační tým vodních slalomářů se přesouvá do slovinského Tacenu, kde se příští víkend uskuteční 3. světový pohár.

Foto: Armelle Courtois

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: