Chorvatsko na kajaku: 3 řeky, které si musíte sjet

Chorvatsko na kajaku: 3 řeky, které si musíte sjet

Chorvatsko možná nepatří mezi nejznámější lokality pro kajaking, ale to považujme spíše za výhodu. Určitě tady nečekejte druhý Český Krumlov obsypaný turisty, ale spíš netknutou přírodu a dechberoucí scenérie. To zní dobře, ne? A ať už vyrazíte na kajaku, raftu nebo kánoji, o skvělé zážitky nebude nouze. Které řeky by neměly uniknout vaší pozornosti?

Specialitou chorvatského vodáctví jsou krasové řeky s vápencovým podložím, které příjemně střídají mírný proud s lehčími i náročnějšími peřejemi. Ojedinělé krasové a travertinové útvary i impozantní kaňony, které po cestě uvidíte, nemají v Evropě obdoby. I přes svou divokost má většina ze sjížděných úseků střední náročnost a některé z řek jsou vhodné i pro začátečníky.

Cetina

Jednou z nejoblíbenějších krasových řek Chorvatska je Cetina, které je zároveň i nejdelší v celé Dalmácii. Jelikož ústí v oblíbeném letovisku Omiš, můžete své vodácké dobrodružství spojit i s odpočinkovou dovolenou a to třeba i na Last Minute Chorvatsko. Nejčastěji se sjíždí dolní tok Cetiny od mostu v Podgrade po Radmanovy mlýny. Úsek součástí národního parku, můžete tu proto podniknout sjezd jen s registrovaným průvodcem. Obtížnost se pohybuje mezi ZW – WW I.

Mrežnica

Další krasová řeka Mrežnica, která protéká Karlovackou župou, je rovněž skvělou možností pro kajaking i rafting. Pro méně zkušené kajakáře bude lepší začít dolním úsekem, kde je menší koncentrace vodopádů, a postupně se rozpádlovat. Na Mrežnici se střídají skoky a vodopády (celkem jich tu najdete skoro stovku) s jezírky, které vám pádlování nedají zadarmo. Plavbu si určitě zpestřete koupáním v průzračně čisté vodě. Pod stupni se náročnost pohybuje mezi WW I až WW II, jezírka mají stojatou vodu, tedy ZW. Mrežnica se pyšní chráněným ekosystémem se spoustou vzácných rostlin a živočichů. Kromě toho je na řece zákaz plastových lodí, které mohou odírat travertinové stupně.

Zrmanja

Údolí řeky Zrmanja označují milovníci vodáctví za jedno z nejpěknějších v Evropě. Právě tento kaňon se mimochodem objevil i v sérii filmů o Vinnetouovi. Zatímco horní úsek téhle skalní „zmije“ je pro středně zkušené vodáky, dolní tok je velmi mírný a vhodný tak i pro začátečníky nebo rodiny s dětmi. Jediné nevýhody této řeky jsou, že v létě se potýká s nedostatkem vody a sjezd je zpoplatněn 80 kunami (přibližně 10 euro). Za úchvatné výhledy jako vystřižené z Mayovek to ale rozhodně stojí. Nejznámější a nejkrásnější kaňon Zrmanji potom najdete mezi osadou Žegarski kaštel a Ogarovem.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Na cestu do Chorvatska rozhodně doporučujeme sjednat si kvalitní cestovní pojištění. Obzvlášť v době Covidu je dobré na to myslet.

Zkušenosti čtenářů

Filip Konečný

Rio Peko (Zrmanja) můžu rozhodně doporučit. Nádherná řeka, zde krátké video:
https://youtu.be/2A-kv6MKptA

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: