Čistá řeka Berounka 2022

Čistá řeka Berounka 2022

Předposlední dubnový víkend patřil již 5. ročníku akce Čistá řeka Berounka.

Jubilejnímu ročníku přálo nejen pěkné počasí, ale i počet dobrovolníků. Nakonec se jich sešlo na 120, kdy nejpočetnějším byl úsek z Chrástu do Nadryb. Tam dobrovolníci naplnili 40 pytlů převážně plasty a plechovkami. Našlo se i pár pneumatik, dokonce jedna od traktoru. O svoz odpadu se postaraly obce Dolany, Nadryby a Kemp U Přívozu v Nadrybech. Mezi Plzní a Chrástem bylo nutné nasbíraný nepořádek nechat na hromadě na dvou místech. Jeho likvidaci zajistí Povodí Vltavy. 

Akce už má své stálé účastníky. Celkem se sešlo na 120 dobrovolníků.
Akce už má své stálé účastníky. Celkem se sešlo na 120 dobrovolníků.

Charakter nasbíraného odpadu se na dalších úsecích o mnoho nelišil. Prvenství již tradičně drží plasty, dále plechovky a jiné kovy. Na úseku Třímany – Zvíkovec dobrovolníky nejvíce potrápil velký žok s plechovkami od piva i nealko nápojů. Jednalo se zřejmě o vytřízený odpad z nějakého kiosku či kempu. Pytel byl namotaný do větví spadlého stromu a trvalo skoro hodinu se s ním vypořádat. Nakonec se z jednoho žoku naplnily 4 plastové pytle, nemluvě o množství plechovek, které ještě plavaly kolem.

První "úlovky" jsou připravené k odvozu.
První „úlovky“ jsou připravené k odvozu.

Dalším velkým úkolem byla stará laminátová loď, kterou se na místě podařilo roztrhat a odvézt v lodích. Odpad se na občerstvovacích zastávkách rovnou třídil a ve Zvíkovci se tak naplnily 2 kontejnery plasty a jeden plechovkami.

Našla se i stará laminátka.
Našla se i stará laminátka.

Účastníci si pak své dojmy sdělovali u ohýnku, kde si mohli opéct buřty. Vzhledem k množství nepořádku, krásnému počasí a neutuchající dobré náladě, úklid někde končil až kolem sedmé hodiny večerní. Jako poděkování a odměnu za dobře vykonanou práci, čekala na dobrovolníky v tábořišti U Mloka pečená kýta. Večer se hrálo, zpívalo i tančilo.

Odměna po práci
Odměna po práci

Jsme rádi, že dobu, která našemu čištění nepřála, jsme nechali za sebou a podařilo se nám navázat na minulé úspěšné ročníky. Tato akce už má své „silné jádro“, ale láká i spoustu nových nadšenců, za což jsme nesmírně vděční. 

Za materiální pomoc děkujeme Povodí Vltavy, Ukliďme Česko a pivovarům Bakalář a Chříč. Za organizaci jednotlivých úseků pak tábořištím U Dolanského mostu, Kobylka a U Mloka, Barboře Chudáčkové a půjčovnám lodí A.S.K. a Dronte.

Více fotografií z čištění Berounky najdete na oficiálním webu akce nebo na facebooku Půjčovny lodí A.S.K.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: