Čistá řeka Sázava 2019 – tradiční jarní úklid se blíží!

Čistá řeka Sázava 2019 – tradiční jarní úklid se blíží!

Tradiční jarní úklid řeky Sázavy a jejích břehů se uskuteční od 12. do 14. dubna 2019. V režii společnosti Posázaví se bude uklízet úsek z Kácova do Pikovic, to je téměř 90 kilometrů.

Čistit se bude také řada přítoků Sázavy, příklad potoky Benešovský a Jevanský. Projekt, známý pod názvem Čistá řeka Sázava, se uskuteční už počtrnácté. Jeho nové motto „Tři dny v roce nestačí“ napovídá, že si nejen řeka, ale obecně místa, kde žijeme, zaslouží mnohem více naší pozornosti, a to po celý rok.

„Třídit umíme, ale to už nestačí. Měli bychom obecně snižovat množství vyprodukovaného odpadu, aby ho v popelnicích a kontejnerech končilo co nejméně. Musíme se naučit být šetrní a ohleduplní k přírodě a svému okolí. A toto poselství chceme předat zejména dětem,“ řekla ředitelka společnosti Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová.

Letošní úklid přinese řadu novinek. Uklízet se bude opět z lodí i břehů, řeka bude opět rozdělena na pět úseků – ale ne na každém z nich se bude čistit celý víkend – někde budou dobrovolníci pomáhat přírodě od odpadků dva, jinde tři dny, prostě podle potřeby. Projekt se bude řídit novým Devaterem pravidel účastníka, která mimo jiné říkají, že počet dobrovolníků na každém úseku může být omezen na 50 lidí a 15 lodí. Organizátor má přitom právo dobrovolníky umístit na úseky podle aktuální potřeby. Pokud se na akci chystá skupina více než 10 lidí, je nutné to předem nahlásit Bohunce Zemanové na e-mail ze******@po******.com nebo tel.: 723 881 081.

Nově také platí, že účast na akci je bez nároku na odměnu (kromě trička a dobrého pocitu). Sesbíraný odpad se také bude třídit. Organizátoři chtějí minimalizovat i množství plastového odpadu, který sami vyprodukují. To znamená, že dobrovolníci budou používat odolnější rukavice a odpadky budou sbírat do pytlů z recyklovaných materiálů nebo kompostovatelných. „Podporují nás firmy, které se hlásí k udržitelnému způsobu života, například Van Gillern s.r.o., která nám dodává pytle na odpad. Nově se k nám přidal francouzský výrobce kosmetiky Klorane,“ dodala Bohunka Zemanová.

Letošní změny jsou důsledkem třináctiletých zkušeností z projektu. Dobrovolníci by měli sledovat webové stránky www.cistarekasazava.cz nebo facebookové stránky projektu, kde jsou zveřejněny aktuální informace, včetně elektronického přihlašovacího formuláře.

Poděkováním dobrovolníkům, kteří se do akce letos zapojí, bude setkání, které se uskuteční 18. května v Kácově.

Jarní úklid řeky Sázavy se stal „věcí veřejnou“. Zapojují se do něj jednotlivci, školky a školy, spolky, obce i města, podnikatelé. Někdo přiloží ruku k dílu, jiný poskytne materiální nebo finanční příspěvek, někdo připraví občerstvení, další nabídne zázemí pro dobrovolníky, další propůjčí auta na svoz odpadků. A to všechno DOBROVOLNĚ. Velice si toho vážíme. Číslo sbírkového účtu projektu je 1249-326666339/0800.

Čistá řeka Sázava byla jedním z prvních projektů svého druhu v České republice. A potěšitelné je, že inspiroval další podobné aktivity. Uklízí se například Berounka, Jizera, Morava, Svratka, Ohře, Vltava, Bečva, Úpa, Kamenice, Labe, Ploučnice, Svitava, Dyje… Uklízejí se už ale také lesy, okolí silnic, veřejná prostranství v obcích a městech. A je jedno, pod hlavičkou jaké kampaně se tak děje. Důležité je, že se do nich zapojuje čím dál víc dobrovolníků. Teď už jen stačí je přesvědčit, že životní prostředí potřebuje naši pomoc po celý rok.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: