Čištění Úhlavy

Čištění Úhlavy

Po třech měsících příprav se konečně přiblížilo ráno 9.6.2012, kdy jsme naplánovali s vodáckým oddílem TOM Úhlava jednodenní ekologickou akci čištění řeky Úhlavy. Už jsem se téhle soboty nemohla dočkat, neboť poslední týden probíhaly přípravy na tuhle akci opravdu ostře.

Mezi sledováním počasí a objednáváním materiálu a potravin, musel ještě být čas na komunikaci s hlavními donátory akce českou soukromou nadací VIA a Plzeňským krajem. Musela jsem předělat ještě před podepsáním smluv oba rozpočty vzhledem k nárůstu počtu přihlášených účastníků. Nakonec jsme se všichni vzájemně domluvili a vše mohlo vypuknout.

[b]PŘÍCHOVICE[/b]

Skautské středisko z Příchovic si vzalo za svůj Příchovický potok z Radkovic k ústí do Úhlavy. Zapojili do této akce 27 mladých lidí a dětí napříč věkovým spektrem svého uskupení. Ve dnech od 6. 6. do 8. 6. 2012 sesbírali odpad objemově na jeden větší přívěsný vozík za auto.

Členové SDH Dolní Lukavice utvořili dne 9.6.2012 dvanáctičlennou pěšácko-motorizovanou jednotku rychlého nasazení, natáhli si gumové prsačky a vrhli se do řeky. Vytáhli odtud 15 pneumatik od traktoru či osobního vozu. Poté vyrazili po břehu pěšky s doprovodným autem z Dolní Lukavice až do Snopoušov a zpět. Do kontejneru přibyl náklad odpadu z malého náklaďáku.

[b]LUŽANY[/b]

První skupina 12-ti sběračů vedená samotnou paní starostkou vyšla z Lužan na okruh přes příchovický ostrov. Nejvíce odpadků (jak tušili) vytahali z příkopů u silnice hned u mostu. Druhá skupina mladších dětí s kočárky i v kočárku (29 účastníků) šla na obhlídku rybníka a přístupových cest k řece v jeho okolí. Společně nashromáždili odpad na korbu Avie.

[b]PŘEŠTICE[/b]

Musím již dopředu poděkovat tomu, kdo objednával počasí na sobotu, které vyšlo na jedničku. Ráno se sice trochu mračilo, ale to nevadilo 58 sběračům s Přeštic, Plzně, Prahy, Příchovic, Zálesí, Města Touškov, Dnešic, Dolní Lukavice a Nezvěstic, aby přišli na místo srazu včas a řádně oblečeni na pochod či jízdu na lodi. Od zapisovatelek obdrželi všichni svačinu na celý den vč. slíbených tatranek, které měly malé zpoždění. Dále též rukavice (někdo si správně vybral pravou a levou, někdo ne) a nezbytné pytle na sesbíraný odpad. Poučeni o bezpečnosti a rozděleni do skupin vyráželi dobrovolníci do akce kolem 9:30. Zároveň s účastníky vyrazilo i svozové auto s vlekem pro již sesbíraný odpad do Příchovic.

Pěšácko-motorizovaná skupina z Dolní Lukavice přivezla odpad na malém náklaďáku ve 12:40. První vodácká skupina z Lužan dorazila ve 12,45. Druhé vodácké uskupení, které končilo v Dolní Lukavici se navrátilo ve 13:20. Pěší skupina z příchovického ostrova došla ve 14:05. Druhá pěší skupina, která šla okruh přes Dolní Lukavici došlapala ve 14,40 (pod vedením Libora B. ušli kolem 14 kilometrů a stěžovali si pouze na zavřenou hospodu v Dolní Lukavici ). Následoval příjezd poslední vodácké skupiny kolem 15-té hodiny. Přeštičtí rybáři lužanské hromady odpadků dovezli v 16:00 hodin. Zbývala hromada pod sladovnou a mohli jsme si všichni oddechnout, že zapůjčený kontejner o objemu 14 m³ stačil na sesbíraný odpad z 13,5 říčních kilometrů a 42 pěšáckých kilometrů v úseku Lužany – Snopoušovy.

Jak zhodnotit tuto akci? Jen a veskrze pozitivně. Jeden z cílů tohoto projektu byl určitě dosažen: propojit jednotlivá občanská uskupení, neziskové organizace a školská zařízení z našeho města a okolí. Pozitivní ohlasy zazněly z obecních zastupitelstev (Dolní Lukavice, Lužany, Příchovice) i z řad volených zástupců našeho města. Uvedené obce se zapojily s nabídkou finanční pomoci a poskytnutím kontaktů.

[b]Každého napadá myšlenka: „Jak to vypadá dál po proudu? Kolik odpadu skončilo v řece Úhlavě proti proudu?………..“[/b]

Dagmar Švihlová, TOM Úhlava

Zkušenosti čtenářů

francesco

Dobrá práce, kamarádi. Je opravdu super, že dnes už je těchto akcí opravdu nemálo a mají pevné místo v kalendáři. Jasně, všichni doufáme, že to bude lepší a lepší…i proto se na Sázavě krom samotné práce snažíme víc a víc o zapojení místních občanů, chatařů, rybářů, spolků, obcí aj. = osvětu. Abych nezapomněl, taky vodáků… Škoda, že se tematu OŽP nevěnuje pravidelně mnohem více i Hydromagazín. Tady jednoznačně platí, že opakování matka moudrosti resp. někdy řezat, řezat, řezat..;o)) Určitě by se to hodilo i do aktuálního Hydro Speciálu…stejně jako je super ten článek k Litickému oblouku. Pěkné léto všem, co si váží vody a vůbec přírody.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: