HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Co chystají české vodácké firmy na rok 2018? Dozvěděli jsme se na Paddle Expu

Co chystají české vodácké firmy na rok 2018? Dozvěděli jsme se na Paddle Expu

Jako každý rok jsme i letos vyrazili na podzimní vodácký veletrh Paddle Expo do německého Norimberku, abychom okoukli, kam se vodácký svět ubírá a co nového se chystá na příští sezonu. Tradičně začínáme kolečkem po stáncích českých výrobců.

GUMOTEX

Český výrobce nafukovacích lodí nás překvapil jednou převratnou novinkou, která za nás byla jednou z největších na letošním Paddle Expu. Ve svojí expozici měl připravený kajak Solar s dropstitchovým dnem. Materiál dropstitich (používá se hlavně v segmentu paddleboardů) si v GUMOTEXu vyvinuli sami a oproti jiným dropstitchům se liší tím, že není vyroben z PVC, ale z Nitrilonu, tedy tradičního GUMOTEXího materiálu. Materiál už je i patetován a teď se jenom budeme těšit, co všechno z něj v GUMOTEXu dokážou vytvořit. Podle podaných informací by se z dropstitche neměly dělat celé lodě, ale pouze jejich části, zejména dna, která by měla lodím dodat úplně jiné vlastnosti. Zejména by se vylepšila tuhost lodí. U prozatím osazeného Solaru prý udělali dno trochu širší, než bylo původně, nicméně díky jeho tuhosti je kajak rychlejší. Ihned jsme si Solara vyžádali k prvnímu otestování, protože tato změna bude bezpochyby revolucí ve světě nafukovaček. Palec nahoru a těšíme se!

Hiko

Hiko nás tradičně zahrnulo řadou inovací a nových produktů. Jako první jsme obdivovali loďáky Nomád z velmi pěkného šedého materiálu a nejvíc nás zaujal batůžek o objemu 5 litrů, který bude vhodný nejen k vodě, ale taky do města. Přesně odpovídá posledním hipsterským trendům a budete mít jistotu, že nepromokne.

Dále nám byla představena vesta X-Treme raft, která má nově certifikaci nejen pro použití na divoké vodě, ale také mnohem přísnější certifikaci pro využití při komerčním vodáctví EN 12402-6. To znamená, že vesta musí splnit přísnější kriteria pro výtlak nebo musí odolat mnohem větším trhacím silám. Touto certifikací se prý může pochlubit málokterý výrobce vodáckého vybavení.

HIKO - špricdeka s kapsičkou systému Jackpot
HIKO – špricdeka s kapsičkou systému Jackpot

Absolutním trhákem je v letošní sezoně slalomářský komplet Jackpot. Jedná se o vestu, která má co nejméně výtlaku před jezdcem, aby mohl vjíždět do bran opravdu natěsno. Malý objem vesty navíc pomáhá zlepšit pohyblivost. Výtlak je dohnán v plováčku, který je k vestě připojen neoprenovým pruhem pod pasem a při jízdě se zasouvá do speciální kapsy na špricce. Hiko speciální kapsy umí přidat na všechny druhý závodních špricdek a šprickobund, takže Jackpot si může pořídit každý. O Jackpot je prý od uvedení na trh velký zájem a není se čemu divit. Za nás jedna z top věcí na letošní výstavě a po delší době něco, co sune vodní slalom novým směrem.

Prohlédněte si všechny obrázky nových produktů na sezonu 2018…

U zavedené bundy Chinook jsou nové manžety z neoprenu. Jsou ušity ze dvou dílů, přičemž spodní díl napojený na bundu je klasický tunel a druhý díl je kónický se zátěrem na vnitřní straně, takže zajišťuje větší těsnost, ale zároveň nesvírá zápěstí nebo krk jezdce. Mezi novinky byly u Hika zařazeny i bytelné boty Golem, které vycházejí z bot Rafter, ale oproti nim mají 6mm silný neopren a všechny gumové části jsou mnohem bytelnější. Vznikla tak jakási neoprenová pohorka do náročných podmínek a zima v golemech taky nebude mít šanci.

HIKO - boty Golem
HIKO – boty Golem

Dále jsme okoukli nové házečky Bucket Throwline, které jsou ušity do kónusu, spodní oko je zmenšené, aby se někde nechytlo při případné záchraně, a navíc je usazeno do tvrdší pěny. Házečky mají reflexní barvy a Hiko prý zvažuje, že by připravilo i řadu s jádrovým lanem. Házečky je možné pro použití u gajdů doplnit i o pás, na který se házečka upne a je velmi rychle k dispozici pro použití.

HIKO - házečka Bucket Line
HIKO – házečka Bucket Line

Dětské vesty mají pozměněné střihy a velikosti jsou nově značeny pomocí obrázků zvířátek. Nové střihy má i řada suchých obleků a suchých kalhot. Střihy by nyní měly více odpovídat oděvnickým standardům a tak by velikost L měla opravdu sedět Lkovým lidem, což doposud nebylo u všech modelů zajištěno. V řadě suchých kalhot přibyl nový dámský model Nimue, který vychází z pánských kalhot Bayard.

Jako jakási zákulisní novinka nám byl předveden lehký a jednoduchý suchý oblek určený pro turistiku a paddleboarding. Zatím se jedná o prototyp, ale údajně už takový, který je velmi blízko finální podobě produktu.

TNP

Český výrobce pádel letos slavil 25. narozeniny a oslava byla velkolepá. Pan Jaroslav Němec se před početným publikem loučil se svojí kariérou v působení firmy a předával žezlo svým synům. Připraveno bylo také artistické vystoupení a bohaté občerstvení. Jubileum jsme společně s dalšími přítomnými náležitě oslavili.

Mezi novými produkty toho letos není mnoho, ale na stánku byla k vidění dřevěná pádla určená jednak pro kanoe (turistiku), a také grónská pádla na seakajak. Vypadají povedeně a třeba je pro vás budeme i testovat.

TNP - dřevěná kanoistická pádla
TNP – dřevěná kanoistická pádla

VODÁK sport

Stánek VODÁK sportu se celý točil kolem jediného produktu, prototypu vesty na divokou vodu, která se bude jmenovat stejně jako předchozí model tohoto určení X-VODÁK. Na prototypu je vidět inspirace konkurenčními vestami, ale zároveň je použito mnoho zajímavých inovativních prvků. Z nejzajímavějších bychom určitě měli jmenovat výstelku vnitřní části vesty, která by ji měla chránit proti rozedření a působí velmi zajímavě i z hlediska designu. Na bočních částech vesty jsou neoprenové kapsy, do kterých je možné zasunout na extrémní sjezdy chrániče žeber. Spony použité na rameních popruzích mají atest na 2 tuny, takže je jen tak nezničíte ani při složité záchranné akci, ramena jsou navíc dobře chráněna proti rozedření pevným materiálem. Uzavírání některých kapes a překrytí hlavního zipu légou se dopíná na magnety, což je velmi pohodlné a určitě výdržnější řešení než klasické druky. Propracovaná je i kombinace předních kapes, které by měly dokázat pojmout velké množství materiálu. Zaujalo nás taky vedení popruhu harness na zadní straně vesty směrem nahoru k lopatkám. Všechny díly vesty jsou rozepínací, aby se dalo dostat k vnitřním pěnám a podle potřeby je měnit nebo sušit. Vesta je zatím ve fázi druhého prototypu, ale má nakročeno k velmi pěknému výsledku. Těšíme se na test.

VODÁK sport - protyp vesty X-VODÁK
VODÁK sport – protyp vesty X-VODÁK

TAMBO

Malý stánek letos přivezli i hoši z TAMBO sup , kde se vystavoval obvyklý sortiment. S designy prknem jsou prý Patrik a Honza tak spokojení, že se nebude na příští sezonu nic měnit. Pouze u plováku 9‘7‘‘ se rozšířila záď, což by mělo pomoct zlepšení předozadní rovnováhy.

TAMBO - inovovaný paddleboard 9'7''
TAMBO – inovovaný paddleboard 9’7“

Novinky se ale udály v sekci pádel. Přibylo totiž pádlo na klidnou vodu a tak lehké pádlo jsme už dlouho nedrželi v ruce. List pádla je menší, aby paddleboardista vydržel jet i delší vzdálenosti a velikou předností jsou snadno stavitelné žerdě, které jdou prodloužit až o 50 cm (!) přičemž hmotnost pádla nijak významně nenaroste. Odolnost sice nebude nikam vysoká, ale ta na klidné vodě není tolik potřeba.

TAMBO - nové pádlo na klidnou vodu, záběrová strana
TAMBO – nové pádlo na klidnou vodu, záběrová strana

X Elements

Český výrobce turistických vest přivezl ukázat také několik inovací. Vesty nově dostaly zádové kapsy určené na picí vaky a na některých vestách přibyly také kapsy v přední části. Kapsy jsou skládané, takže když je třeba, dokážete z nich vytvořit hodně objemný úložný prostor. Nyní se tedy z obyčejných turistických vest staly jednoduché vesty vhodné třeba na maratonské závody nebo vícedenní putování. Drobné vylepšení dostaly i ramenní popruhy vest, kde přibylo očko, které má za úkol držet stahovací sponu a popruhy stále na středu ramínka.

X ELEMENTS - vylepšení popruhů přes ramena
X ELEMENTS – vylepšení popruhů přes ramena

Profiplast

Výrobce pádel Profiplast letos předvedl nové SUP pádlo určené spíše pro komerční využití v půjčovnách nebo vodáckých školách. Stejně jako u dalších modelů je list vyroben z poměrně měkkého plastu, což ale pro použití v daných podmínkách extra nevadí. List má výrazné žebro pro zvýšení tuhosti a nezvykle je řešeno předosení, které začíná až pod krkem listu.

PROFIPLAST - nové SUP pádlo s předosením pod krkem listu
PROFIPLAST – nové SUP pádlo s předosením pod krkem listu

U kanoistických pádel doznaly drobné změny hlavičky, které prý v minulosti rády praskaly, a aktuální tvar by měl tento problém vyřešit. Do ruky je nová hlavička příjemná.

PROFIPLAST - inovovaná hlavička kanoistických pádel
PROFIPLAST – inovovaná hlavička kanoistických pádel

Zkušenosti čtenářů

KubaN

Dropstitch nafukovací lodě vypadají zajímavě. Jen si nedovedu představit jak bude vypadat cena. Pokud by to byla cena SUPu plus 2/3 lodě, tak to by asi bylo dost neprodejné.

Střelec

Stanďoch z HGčka se o nový nafukovačce co do jízdních vlastností vyjadřoval ve velmi překvapených superlativech (testovali to v Tróji), ale co se týká ceny – taky očekává spíš katastrofu.

Snizak

Taky uz jsme dropstitch dno projeli a je to super.O cene zatim nevime nic 🙁

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: