Co nezapomenout před výletem na vodu

Co nezapomenout před výletem na vodu

Váš vodácký výlet může být nezapomenutelným životním zážitkem, nebo noční můrou. Vše záleží na tom, jak se na něj připravíte a co si s sebou vezmete. Bez čeho by se rozhodně neměla obejít žádná vodácká akce?

Ať už se chystáte sjíždět české řeky, nebo máte v plánu zamířit do ciziny, nepodceňte přípravu. Tohle jsou věci, které by vám nikdy neměly chybět.

Barel nebo lodní vak

Tato pomůcka je nezbytným společníkem každého zkušeného vodáka. Jak zabezpečit své věci před namočením a po kterém typu ochrany sáhnout? Ideální je mít s sebou oba. Pohodlnější je lodní vak, který nezabere tolik místa a je tudíž skladnější. Jeho nevýhodou je nižší ochrana vůči nárazům, tudíž není vhodný k uskladnění cenných věcí jako například telefon, fotoaparát nebo kamera. Tyto cennosti je lepší uložit do barelu.

Pokrývka hlavy

Na vodu si přibalte jak zimní čepici, tak i kšiltovku nebo klobouk. V chladnějších dnech vám může být pořádná zima – a nezáleží na tom, že je třeba léto. Pokud jste u vody, může být klidně 20 stupňů a vy se přesto vlivem okolní vlhkosti budete cítit jako na výpravě na severní pól. Teplou čepici si tedy přibalte i v letních měsících.

V letních měsících rovněž oceníte ochranu proti slunci. Řada vodáků s hrůzou popisuje situaci, kdy si zapomněli kšiltovku a ve třicetistupňových vedrech jim pařilo slunce na hlavu, před kterým se na řece nešlo schovat. Sluneční paprsky jsou u vody mnohem intenzivnější než na souši, protože se odráží od vodní hladiny.

Koňadra

Tento provaz v délce 8 – 10 metrů nesmí chybět žádné vodácké posádce. Uvazuje se ke špicím lodi a slouží k ukotvení u břehu a přetahování lodí přes jezy a mělčiny. Své využití najde i při táboření na břehu, kdy poslouží třeba pro usušení mokrého oblečení.

Plovací vesta

Tato věc někdy může rozhodnout o životě nebo smrti vodáka. Proto bez této pomůcky nikdy nevyrážejte na vodu, a to ani na klidnou hladinu. I ten nejostřílenější říční vlk se může převrátit, zazmatkovat a nalokat se vody. A nemusí se to stát jenom v hloubce – člověk může utonout i ve 30 centimetrech vody. Proto mějte vestu nasazenou po celou dobu vašeho pobytu na vodě!

Spacák

Bez kvalitního spacího pytle vás čeká bezesná noc a spousta nepříjemných momentů, spojených s chladem a útoky komárů. Proto se na vodu vybavte kvalitním spacákem.

Po jakém sáhnout? Orientujte se podle ročního období, ve kterém se chystáte na vodu (na výlet v dubnu budete samozřejmě potřebovat teplejší spacák, než v červenci). Směrodatné by pro vás mělo být teplotní určení, uvedené na spacáku. Co jednotlivé údaje znamenají?

  • Extreme tested. Jedná se o teplotu přežití, tzn. člověk při takové teplotě ve spacáku sice neumrzne, ale pohodlně se cítit rozhodně nebude.
  • Limit comfort. Jedná se o teplotu, při které se sice člověk ve spacáku vyspí, ale může se občas potýkat s chladem nebo naopak horkem.
  • Comfort. Při této teplotě se ve spacáku budete cítit pohodlně.

Pojištění

Pokud vyrážíte na výlet za hranice, je nutné si sjednat cestovní pojištění. Máte tak jistotu, že pokud by se něco stalo, budete mít k dispozici asistenční službu. Pečlivě si vyberte výši pojistného krytí, díky které vám budou proplaceny případné náklady na zdravotní péči. Pokud byste spoléhali na vaše veřejné zdravotní pojištění, mohl by se vám výlet výrazně prodražit. Chcete-li ušetřit a mít jistotu, že vaše pojištění vás dostatečně ochrání, využijte srovnávačů a najděte si to nejlepší cestovní pojištění přímo pro vás.

Mohlo by vás zajímat: Úraz a onemocnění na cestě… Vše o pojištění a první pomoci

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: