Další ročník legendárního vodáckého závodu Budějovice-Praha je tady!

Další ročník legendárního vodáckého závodu Budějovice-Praha je tady!

37. ročník legendárního vodáckého závodu Budějovice-Praha se letos uskuteční poslední víkend v červnu.

Trať dlouhou 180 km závodníci překonají ve třech etapách se startem v pátek 26. 6. v 08:00 v areálu Vodáckého centra v Českém Vrbném (České Budějovice) a celkovým cílem na loděnici USK v Malé Chuchli (Praha) v neděli 28. 6. od cca 13:00 hodin.

Závod se pojede v několika kategoriích. Nejvíce obsazená je kategorie mužských kajaků, ale nechybí ani kanoe, seakajaky či turistické C2. Letos se přidá také desetičlenná posádka na dračí lodi a poprvé v historii závodu se přihlásil také závodník na paddleboardu.

První etapa České Vrbné – Sobědraž RS Husárna (nádrž Orlík) je 80 km dlouhá, druhá etapa RS Husárna – Autokemp Skalice (nádrž Slapy) měří 70 km. Poslední, 30 km dlouhá, etapa z Třebenic do Malé Chuchle bude tradičně spojena se startem krátkého závodu Slapy – Praha. Ten je pro svou délku oblíbenou tratí závodníků z vodáckých klubů napříč ČR. V neděli 28. června tak v 11:00 hodin pod hrází Slapské nádrže odstartuje až 70 posádek.

Tento nejdelší říční závod v České republice, patří také k nejdelším v Evropě.

Historie sahá až do dob první republiky, kdy se 13. srpna v roce 1922 na cestu od Sokolského ostrova v Českých Budějovicích vydalo sedm statečných posádek na 100 kg vážících kánoích. Tenkrát nebyla na Vltavě jediná přehrada. Pořádání závodu bylo v minulosti několikrát přerušeno z důvodu války, pak výstavby přehrad, případně různých oprav na toku řeky Vltavy. Naposledy byl po více než 50 leté pauze obnoven v roce 2010.

Foto z minulých let závodu
Foto z minulých let závodu

V historii nejrychlejší zaznamený čas je z roku 1956 11:05:42 posádky Plaňanský-Plaňanský, Jiskra Týn nad Vltavou na K2. V té době byla Vltava ještě většinově proudící řeka. V obnovené historii nejrychleji do cíle dorazila v roce 2017 posádka čtyřkajaku v čase 11:55:55, v obsazení Dufek-Zimčík J.-Škába-Diaz (Spartak Modřany). Na Vltavě musí závodníci v současnosti překonat sedm přehrad, což znamená nejen netekoucí vodu, ale také přenášení lodí přes hráze.

Závod je pořádán klubem rychlostní kanoistiky USK Praha. Hlavními partnery a sponzory závodu jsou Regulus, Hiko, Nadace Vodafone, Tescoma, EL3 Consulting a časopis Pádler.

Plakát Budějovice-Praha 2020
Plakát Budějovice-Praha 2020

Aktuální informace okolo závodu můžete sledovat na webových stránkách nebo facebookové události závodu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: